Logowanie do serwisu
WiGometr - Indeks Nastrojów Inwestorów
Kiedy na gpw w Warszawie zacznie się hossa ?
w 2023 r
w 2024 r
w 2025 r

Głosuj

Zagłosuj aby zobaczyć wyniki ankiety.

Publiczny

Opcje zagłady, krach na złotówce a sprawa Polska.

 

To co ostatnio działo się na naszej walucie śmiało można nazwać krachem na złotówce. Zjawiska takie występują niezwykle rzadko i są kombinacją wielu różnych czynników.

Najważniejsze czynniki które tak mocno osłabiły złotego to wg mnie globalna ucieczka wszelkiego rodzaju kapitału z wszelkich rynków giełdowych, z wszelkich inwestycji zarówno spekulacyjnych jak i portfelowych. Ten odpływ rozpoczął się i trwa nadal z różnym nasileniem. Po prostu w dobie totalnego kryzysu amerykańskie i międzynarodowe korporacje wyprzedają wszystko i gdziekolwiek za byle jaką cenę i zamieniają to na dolary które wracają do USA lub do central firm europejskich. Szacuje się, że na naszej giełdzie udział kapitału zagranicznego wynosił 40 % a aktualnie spadł do okolic niecałych 30 %. To pokazuje jeszcze skalę możliwości deprecjacji zarówno indeksów jak i naszej waluty. 
 
Ponadto jest też widoczna generalna ucieczka od ryzyka czyli mamy wycofywanie kapitałów z krajów emerging markets do których zaliczana jest i Polska. Przy skali problemów Wegier, Ukrainy czy krajów nadbałtyckich kapitał nie patrzy na te różnice tylko ucieka,  także z Polski jako z jednego regionalnego obszaru inwestycyjnego.
 
Następny powód to "wmanipulowanie" polskich przedsiębiorstw w opcje. Skala tego problemu jest olbrzymia i powoduje katastrofalne skutki dla całej gospodarki na długie nawet lata. Obiektywne szacunki mówią nawet o stratach rzędu 40-50 mld zlotych. Gdyby było to prawdą to proszę zauważyć, że są to kwoty które mają horendalne znaczenie dla budżetu państwa a my mówimy tu tylko o stratach firm. Kolejny powód powiązany także z powyższym to świadomie zaplanowany atak kapitału spekulacyjnego na naszą walutę typu fundusze hedgingowe, amerykańskie banki inwestycyjne. Zakładały one przeciwstawne pozycje na osłabienie złotówki a w tym czasie "kroiły" dla Polskich przedsiębiorstw "rewelacyjną" ofertę stulecia w postaci opcji. To świadomy i z góry zaplanowany manewr który miał miejsce także kilkanaście lat temu w Brazylii gdzie zrobiono identyczny wręcz numer i w efekcie do USA wypłynęły miliardy $. 


Jak patrzymy na wykres wykresy walut to widzimy, że od listopada mamy przyspieszenie tempa ich wzrostu względem złotówki. Każde wsparcie jest coraz wyżej i wykres nabiera znamion tzw. hiperboli zwyżkującej. Hiperbola charakteryzuje się tym, że na danym rynku działają już czynniki nie fundamentalne ale emocjonalne. Nie można oszacować gdzie będzie szczyt hiperboli ale wiadomo, że jak nastąpi spadek to będzie on bardzo bolesny. Zazwyczaj zakończenie hiperboli to koszący lot na dół. Ostatnio taką hiperbole miał wykres ropy który został wywindowany do poziomu 140 $ i ze szczytu, praktycznie bez żadnych większych korekt spadł do ceny poniżej 40 $. W podobnej sytuacji znajduje się aktualnie złotówka.

Proszę zwrócić uwagę jak bardzo rynek informacyjny jest sterowany i manipulowany. Co rusz ukazują się informacje "ważnych" analityków ważnych instytucji finansowych na świecie z rekomendacjami typu gospodarka Polska się załamie i złoty osłabi się jeszcze mocno albo my już zamknęliśmy pozycje i przestajemy grać na osłabienie złotego. Aby było jeszcze śmieszniej i tragiczniej te same instytucje wcześniej dawały przeciwstawne rekomendacje dotyczące polskiego złotego i tempa wzrostu PKB. Gdzie jest pojęcie zawodowej etyki w biznesie ? Te wszystkie informacje to moim zdaniem nic innego jak proces dezinformacji a przecieki mają charakter kontrolowany dlatego zupełnie nie można przyjmować tego bezkrytycznie ani tym bardziej brać to jako przesłankę do swoich decyzji inwestycyjnych.

Mamy więc do czynienia ze zmasowanym dobrze zaplanowanym atakiem nie tylko na Polską walutę ale i na całą gospodarkę za pomocą opcji walutowych. To była dobrze zaplanowana strategia uwzględniająca wydawanie fałszywych rekomendacji dotyczących tego, że złoty będzie się umacniał a w tym czasie serwowano przedsiębiorstwom okazyjnie opcje na których mieli zarobić krocie. Doradcy finansowi i dziennikarze niczym papugi powtarzali w mediach jak mantrę najnowsze prognozy renomowanych banków o tym, że złoty będzie się umacniał.
Takie numery, żeby się udały to zazwyczaj muszą być robione tylko przez właścicieli 2-4 największych na świecie banków inwestycyjnych a w późniejszym czasie świadomi funkcjonowania takich mechanizmów dołączają do nich inni spekulanci walutowi.


Pytaniem które nasuwa się przy okazji opcji jest pytanie o suwerenność naszego kraju i rządu. Gdzie były polskie służby specjalne w czasie kiedy w amerykańskich bankach planowano taką operację lub najpóźniej w czasie kiedy taką ofertę sprzedawano na rynku ? Co robi teraz Polski rząd aby zniwelować te straty ? Nic - no może poza Pawlakiem który uprawia demagogię robiąc sobie publicity mówiąc o unieważnieniu opcji. To, że opcje można ustawowo unieważnić jest tak prawdopodobne jak to, że ja już jutro będę komentował rynek giełdowy z Marsa. Co robi minister finansów - też nic. Ba nawet strofuje Pawlaka. To akurat nie dziwi jak zobaczymy dla jakich instytucji wcześniej pracował.


A można byłoby zadziałać zupełnie inaczej. Dobrych przykładów można by szukać w różnych częściach świata. Żeby nie było to zbyt daleko to zobaczmy jak to zrobili nasi bracia Słowianie zza Buga. W przeciwieństwie do nas kraj bardzo suwerenny.

W polskich "wolnych" mediach często cytowany jest pewien człowiek o nazwisku Soros. Dodajmy, że w ma on w tych "naszych" mediach bardzo pozytywne konotacje. Jest wręcz finansowym guru. Cytuje się jego opinie na temat prognoz dotyczących rynku giełdowego czy generalnie świata finansów. Jest podawany jako wzór, jako człowiek wielkiego sukcesu. Wiele mediów poświęciło wiele miejsca na swoich łamach aby pokazać jego trudną drogę na szczyty świata finansów. Można by powiedzieć swój człowiek bo pochodził z Europy Środkowej, z biednej żydowskiej rodziny którą dotknęła tragedia II wojny światowej i holocaustu. Po ucieczce z Węgier wyemigrował do Stanów Zjednoczonych i tam stopniowo powiększał swoje finansowe imperium. Wielu zarzuca Sorosowi także to iż był wielokrotnie uczestnikiem spotkań klubu z Bilderberg którego istnienie do niedawno skrzętnie ukrywano przed opinią publiczną a któremu to zarzuca się konstruowanie potajemnych planów mających na celu ustanowienie ogólnoświatowego rządu.

Tak jak napisałem powyżej, w naszych mediach George Soros jest podawany jako guru ale nie jest to opinia powszechna na świecie. W wielu krajach świata ten człowiek ma nakazy natychmiastowego aresztowania a w dyplomatycznych rejestrach pod jego nazwiskiem widnieje wpis "persona non grata". Dlaczego ? Czym sobie na to zasłużył ? Otóż wiele rządów krajów azjatyckich nie może mu wybaczyć ataków jego funduszy spekulacyjnych na waluty tych państw i zrujnowania ich gospodarek. Nie chodzi o to, że był spekulantem i na tym zarabiał krocie. Chodzi o to w jaki sposób to robił. Otóż zarzuca mu się, że stosując insider-skie metody takie jak przekupstwa, łapówki, wykradanie poufnych informacji, zastraszanie, wpływał na decyzje najważniejszych instytucji w danych kraju. Wszystko w celu sterowania rynkiem finansowym lub giełdami aby czerpać z tego ogromne korzyści. Jego przeciwnicy uznają, że normą było, iż zanim "wydoił" z kasy jakiś rynek to najpierw tworzył na nim różnego rodzaju stowarzyszenia, kluby biznesowe czy fundacje w którym zatrudniał VIP-ów lub inne ważne persony które przygotowywały mu grunt do właściwego działania. Tak powstawały insider-skie związki biznesowe za pomocą których dostawał ważne informacje o poufnym charakterze i za pomocą których oddziaływał na dane państwo, jego system prawny i finansowy kreując np. "odpowiednie" projekty ustaw aby numer zrobić i aby uszło to bez konsekwencji.
Kilka fundacji sponsorowanych przez p. Sorosa działa także doskonale w Polsce i ludzie z tych fundacji wielokrotnie występują w najważniejszych mediach wypowiadając się na tematy gospodarcze, finansowe lansując odpowiedni punkt widzenia. Wypowiadają się np. czy złotówka będzie się umacniać czy osłabiać, dyskutują o tym czy Polska powinna przyjąć euro już za 2 lata czy może dopiero za 4 ? Nie zadają niestety pytań czy to jest dla nas opłacalne ale tylko kiedy powinniśmy to zrobić. Osobiście pamiętam wypowiedzi medialne wielu tych ekspertów sprzed roku zapewniających w swoich wypowiedziach w mediach o największej oglądalności o tym jak to silna jest złotówka i polska gospodarka i o tym, że powinna się nadal umacniać. Gdybym był zwolennikiem spiskowej teorii powiedziałbym, że było to typowe bicie piany bo „JP coś tam” z innymi "renomowanymi" instytucjami finansowymi sprzedawał polskim przedsiębiorstwom opcje a sam w tym czasie zajmował pozycje na osłabienie złotówki.


Ja nie oceniam p. Sorosa - ja prezentują tylko fakty, inne niż te które możemy przeczytać w codziennej prasie. Ale wróćmy do wątku głównego. Cóż to było z tą Rosją. Ano nasi włodarze mogliby się wiele nauczyć od Rosji jak to się robi politykę zgodną z interesami WŁASNEGO kraju. Otóż zdaniem Rosjan po tym jak w Rosji trwała zawierucha na scenie politycznej Soros zwietrzył, że to doskonały kraj do tego aby wydoić z niego kasę. Zaczął więc przygotowywać sobie grunt pod te przyszłe interesy i utworzył instytucje typu fundacje. Pech chciał, Że Rosja to nie Polska a KGB należy do jednej z najlepszych firm w swojej branży. Kiedy zarządzający fundacją zaczęli sobie bezpańsko brykać i robić przekręty niczym w bananowej republice jak Polska to po niedługim czasie zjawili się u nich smutni panowie którzy wcale nie wręczyli im zawiadomień o stawieniu się w prokuraturze ale założyli owym dżentelmenom bransoletki i po prostu wsadzili do ciupy. Proces jak pisały rosyjskie media nie trwał zbyt długo - jak w Polsce gdzie mamy "odpowiednie" prawo - czyli 10 czy 15 lat ale paręnaście tygodni i decyzją sądu owi panowie chodzą już w kraciastych piżamach a George Soros dostał "wilczy bilet" czyli nieformalny zakaz tworzenia jakichkolwiek instytucji w Federacji Rosyjskiej. Można i tak ale żeby tak było trzeba mieć suwerenne władze. A my od czasu okrągłego mebla mamy takie władze jakim rozumem je wybieramy i jak nam to zaserwowano.


Jak widać w Rosji można dbać o państwowy interes skutecznie a tymczasem w Polsce w czasie mega manipulacji związanych z opcjami minister odpowiedzialny za służby specjalne zamiast tę sprawę rozwiązać w sposób skuteczny jeździ od Pipidówy do Pipidówy otwierać szkolne boiska. Sam jestem fanem piłki nożnej ale moim skromnym zdaniem jest to zadanie dla co najwyżej dyrektora pionu administracyjnego administracji rządowej szczebla wojewódzkiego o ile nie powiatowego.


Właściwą rolą ministra odpowiedzialnego za służby specjalne jest takie zarządzanie swoimi zasobami aby właściwie i z wyprzedzeniem reagować na potencjalne zagrożenia. Raporty o zagrożeniu projektem pt. "opcje walutowe" powinny leżeć u niego na biurku najpóźniej w momencie przygotowywania oferty dla polskich przedsiębiorstw. Jak bardzo musi być źle z naszymi służbami i z naszą klasą polityczną niech świadczy fakt, że nie było żadnych reakcji nawet w momencie kiedy toksyczna oferta była na rynku sprzedawana. Mam tu na myśli choćby akcję informacyjno-edykacyjną dla przedsiębiorstw. W efekcie braku kompetencji, zaniedbań i zaniechań zapłacimy za to wszyscy.


Dzisiaj nie ma już tradycyjnych wojen. Dzisiaj wojny toczą się na innych placach bojów i innymi narzędziami. Dzisiaj wojny toczą się na światowych giełdach gdzie za pomocą manipulacji można "oskubać" rzesze funduszy inwestycyjnych czy emerytalnych rujnując na 2-3 dekady przyszłość jakiegoś kraju. Kolejną areną bitewną są banki centralne gdzie ustala się wartość stóp procentowych co ma decydujący wpływ na poziom osiąganego wzrostu gospodarczego lub jego spowolnienie (od razu kłania się kwestia wprowadzenia euro :) ). Inne pola bitew to organizacje międzynarodowe w których ustala się wysokość barier celnych, embarga, wielkość i celowość przyznawanych kredytów z MFW, EBOiR i innych organizacji mających utrzymywać hegemonię gospodarczą USA lub EU. Dzisiaj za pomocą jednego kliknięcia enter można by z dużego polskiego-niepolskiego banku wytransferować np.1/3 depozytów polskich przedsiębiorstw. Zastanówmy się o jaki bank może chodzić. Jeśli dodam, że jeśli wg statystyk codziennie z polskich-niepolskich banków transferuje się do central zagranicznych spółek matek 200 mln dolarów i zakłada tam lokaty dewizowe to widzimy kolejny powód drenażu płytkiego polskiego rynku finansowego i osłabiania polskiej złotówki. Taką sytuację dodatkowo potęguje drenaż wysyłanego kapitału przez polskie filie zagranicznych przedsiębiorstw. Choćby tylko w postaci olbrzymich dywidend. Taka sytuacja grozi dalszym niekontrolowanym wzrostem osłabiania złotówki i budzi poważne zastrzeżenia o to czy depozyty składane w tych bankach są bezpieczne na wypadek kłopotów central tych banków lub na wypadek kolejnej eskalacji kryzysu finansowego. To naprawdę bardzo poważne zagrożenie a sytuacja na rynkach jest wyjątkowa w pełnym tego słowa znaczeniu. Jak na to reaguje polski nadzór bankowy i instytucje kontrolne ? Ja nie wiem. Nic nie słyszałem na ten temat.


Po pierwszym kryzysowym posiedzeniu rządu usłyszałem, że polski rząd będzie pomagał bankom w Polsce które znajdą się w kłopotach. No szlag mnie trafia. Nie dosyć, że było tak, że 10 czy 20 lat temu taki polski bank został sprywatyzowany za kwoty odpowiadające rocznym czy dwuletnim zyskom takiego banku to my dzisiaj mamy dopłacać do prywatnej kieszeni zagranicznych właścicieli tych banków ? Toż to strategia wydojenia Polski do granic możliwości.


Moim zdaniem ten kryzys spadł nam z nieba jak błogosławieństwo bo w sytuacji kiedy zagraniczne banki mają poważne problemy, ba, są nawet prywatyzowane przez zagraniczne rządy to my powinniśmy bezwzględnie WYKORZYSTAĆ ten moment na przywrócenie polskiej kontroli nad systemem finansowym który jest krwiobiegiem każdej gospodarki. Wystarczy mocno dekapitalizować ostatni duży polski bank PKO BP i czekać na to jak będą padać polskie oddziały zagranicznych banków. Jak ludzie potracą swoje lokaty to niech PKO w zamian za gwarancję depozytów przejmuje kontrolę nad takim trupem. Ja natomiast gdzieś przeczytałem, że jest opracowana strategia rządu zakładająca, że w PKO BP ma zostać "dokończona" prywatyzacja. Boże chroń Polskę !!


W takich właśnie instytucjach jak te wymienione powyżej powinny realizować swoje cele polskie służby aby chronić interesy polskich obywateli. Na tych polach bitewnych muszą działać nasze, POLSKIE wyspecjalizowane służby specjalne jeśli nie chcemy aby nas nadal skubano i strzyżono.


Dzisiaj doszło już do tak wyrafinowanej walki o utrzymywanie wpływów nad gospodarkami innych krajów, że śmiało możemy mówić nawet o terroryzmie ekologicznym którego rolą jest zmuszanie gospodarek innych krajów do kosztownego przestawienia ich przedsiębiorstw na inne - kosztowne technologie - pod szczytnymi hasłami ochrony środowiska naturalnego. Zasada jest mniej więcej taka. Jeżeli nie weźmiesz kredytów z naszych banków na kosztowną modernizację swoich fabryk to jesteś BE i będziesz BE we wszystkich naszych mediach. No a że większość mediów jest nasza to będziesz BE prawie wszędzie. To jest po prostu najzwyklejszy terroryzm i jednym z niewielu odważnych ludzi wielkiego formatu który nie boi się o tym mówić jest prezydent Czech. Dodajmy, że taka jego postawa sprawia, że traktowany jest przez "wybitne autorytety" w "najważniejszych mediach" jako zaściankowy matoł i warchoł który nie rozumie idei jednoczącej się nowoczesnej Europy. Panie prezydencie Czech - głowa do góry - ja jako polski zaściankowy matoł - wyrażam pełne poparcie dla takiego stanowiska i gratuluję publicznej odwagi w jego wyrażaniu. Niestety nie podzielam stanowiska p. Klausa względem Rosji za realziację polityki czeskiej należy mu się wielkie uznanie. Swoją drogą jak mówimy o prezydencie Czech to warto wspomnieć, że dzisiejszych czasach Polska ma szczególne szczęście bo jesteśmy otoczeni trzema politykami dużego formatu - jeśli chodzi o kryterium skuteczności. Takich sąsiadów pozazdrościć nam może cała Europa. Moim zdaniem jedynymi politykami dużego formatu w dzisiejszych czasach w Europie są wyłącznie: obecny Pan prezydent Czech - Vaclav Klaus, były prezydent Rosji Putin i żelazna kanclerz z Niemiec Angela Merkel. Są to przykłady skutecznych polityków i o dużej charyzmie oczywiście pomijam tu kryterium etyczno-moralne bo w tym samym rzędzie na pewno nie mogliśbyśmy postawić prezydenta Czech i Rosji. Cała reszta tzw. klasy politycznej z EU to nie dosyć, że merytoryczne miernoty to także kompletne zdegenerowane dno.

To nie są bzdury tylko normalne działania za zakresu real politic. Tylko polityczni dyletanci i intelektualne fraglesy wierzą w europejską solidarność i inne dyrdymały głoszone przez żelazną kanclerz, kwitnącego Berlusconiego czy fircyka Sarkozego.


Tak więc ekonomia trąca nam bardzo mocno o politykę i o kwestię "strzyżenia" bezbronnych polskich owieczek. Dla zachodu nie jest ważne czy u nas rząd będzie z lewa czy z prawa tylko to, czy nowy rząd pozwoli strzyc te polskie barany. A wygrać wyborów nie może partia która nie zezwoli na strzyżenie. Zresztą wystarczy spojrzeć na naszą scenę polityczną po okrągłym stole. Odejdźmy sobie na chwile od demagogi i manipulacji które serwują nam "wolne" media i zobaczymy, że tak naprawdę w Polsce nie rządziła ŻADNA partia która nie brała udziału w układzie przy okrągłym stole. Ba, nawet PiS który uważa, że odbiega od tej grupy też w jakimś zakresie osobą p. Kaczyńskiego który występował wprawdzie tylko jako ekspert ale mimo wszystko współuczestniczył w tym przedsięwzięciu. W Polsce ani razu nie rządziła także żadna partia prawicowa, wbrew doniesioniom medialnym, ba my nawet może nie mamy żadnej partii prawicowej. Totalnym nieporozumieniem i dyletnctwem a może nawet świadomym wprowadzeniem w błąd jest nazywanie AWS-u partią prawicową kiedy była to jasno określona partia o socjalistyczno-roszczeniowej formacji opartej przecież na związku zawodowym. Podobnie PIS i PO - obie partie mają charakter populistyczno-wodzowski a w mediach słyszymy, że albo obie są prawicowe albo liberalno-prawicowe. Bezsens.

Najgorsze jest to, że długo jeszcze nic się zapewne nie zmieni. Taki wniosek wysnuć można choćby patrząc na wyniki sondaży w których jako gwiazda bryluje były premier Marcinkiewicz. Pomijam aktualne ataki na niego wynikające z kwestii rodzinnych, moralnych czy etycznych. Jest to człowiek który wyskoczył jak Filip z konopi na polityczną scenę i jest tylko i wyłącznie dobrym showmenem potrafiącym cedzić okrągłe, gładkie i słodkie słówka które nic nie znaczą. Z jego ust płynie potok pustych słów. Słów bez znaczenia. Zresztą jak patrzę na klasę polityczną dzisiaj to nie jest on wyjątkiem. Najciekawsze jest jednak to, że w sondażach ponad 60 % Polaków widzi w nim profesjonalistę i męża stanu (o zgrozo !! - ludzie nie wiedzą nawet co to znaczy) i chętnie widzieliby go w roli premiera. Kiedy ja myślę Marcinkiewicz to mam zupełnie inne skojarzenia. Przychodzą mi do głowy raczej tak trywialne określenia jak lelum polelum, picuś glancuś, fircyk w Londynie czy choćby taki Dyzma. Czy taka osoba może zostać raz jeszcze premierem ? Dlaczego nie ? Taka osoba na pewno może zyskać poparcie wielu wpływowych europejskich polityków. Mało tego, dopóki Polacy nie dorosną do tego by się samemu organizować w imię obrony swoich interesów to będą wybierać z tego jakie alternatywy im się z góry proponuje i wcześniej planuje aby wybierali a efektem tego będzie kolejne skubanie i strzyżenie na kolejnych płaszczyznach. Dzisiaj polityka to już nie bagno jak niegdyś ale istne szambo a politycy to - parafrazując mocne słowa Piłsudskiego które wypowiedział do jednego ze zhańbionych generałów - zachowują się jak "sprzedajne kurwy". P. Marcinkiewiczowi się tu sporo oberwało ale jest osobą publiczną, więc można to robić, ponadto widać, że się gość pcha do polityki i władzy więc jako osoba publiczna jest i powinna być poddawana krytyce, także mojej. Poza tym jego osoba w pewien sposób personifikuje określony model sprawowania władzy więc moje wycieczki nie mają tu charakteru osobistego ale bardziej symboliczny.


Oczywiście mówiąc o opcjach trzeba jasno powiedzieć, że nie bez winy jest tu kadra zarządzająca polskich przedsiębiorstw. Pazerność i chciwość przysłoniły zdrowy rozsądek dając upust żądzy posiadania za wszelką cenę. Naturalnie wielu z nich gdyby zostało poinformowanych o właściwych relacjach między potencjalnym zyskiem do ryzyka z całą pewnością wycofałoby się z tego typu zamierzeń ale agresywny marketing bankowych doradców połączony z technikami manipulacyjnymi i dużą prowizją za sprzedaż produktu sprawiły, że wiele osób przyjęło niestety zgubną ofertę w ciemno. Teraz płacą, płaczą i tracą. Niestety nie mieli pojęcia, że siadają do pokera w którym gra się znaczonymi kartami a przeciwnikiem jest sam Wielki Szu. Ba, może nawet wydawało im się, że siadają do pokera ale rezultat był z góry ustalony jak gra w trzy kulki na bazarze.


Czy w dzisiejszym demokratycznym niby świecie można bezkarnie robić wielkie oszustwa ? Moim zdaniem zdecydowanie tak. Spójrzmy na piramidę Madoffa. Gość wkręcił ponad 3 mln najznamienitszych i najbogatszych Amerykanów w swoją dobrze zaplanowaną piramidę na której popłynęło ponad 50 mld zainwestowanych dolarów. Zrobił to były szef Nasdaq - człowiek którego media uznawały za krystalicznie czystego jak żonę Cezara. Pytanie zasadniczne wg mnie jest następujące. Przecież takiego numeru, na taka skalę nie można zrobić bez ochrony odpowiednich służb !! Przypomnijmy sobie co my sami myśleliśmy i jak oceniały to media kiedy Lepper mówił, że w Klewkach byli Talibowie ? Wariat. A okazało się, że jednak bywali. Może nie turystycznie ale jednak.


Kiedy patrzę na problem opcji walutowych wystawionych na złotówkę i na reakcje polskich władz na tę sprawę to przypominają mi się słowa p. Dunuty Olewnik - siostry bestialsko zamordowanego przez mafijno-polityczną sitwę brata - Krzysztofa Olewnika. Widząc bezsilność i manipulacje organów ścigania oraz wymiaru sprawiedliwości - wypowiedziała ona wówczas "szklanymi" oczami złowrogie słowa które utkwiły mi na zawsze w pamięci - "nie wierzę w Polskę, w tę Polskę".


Ja Pani Danuto w tę Polskę też nie wierzę ale głęboko wierzę, że po okresie burzy nastanie Nowa Polska. I wierzę, że będzie ona bardziej sprawiedliwa niż to coś przejściowego co mamy dzisiaj. Tylko że to niestety jeszcze zapewne długo potrwa. 
 

Grzegorz Nowak

Niezależny Doradca Finansowy

www.amerbroker.pl

 

 

Poniżej prezentuję wykres długoterminowy przedstawiający dotychczasową historyczną wartość indexu PLN. Na pierwszy rzut oka od razu nasuwa się podstawowe pytanie czy wzrost z poziomu 72 punktów do poziomu 83 punktów był tylko 38 %-wym odreagowaniem w kilkunastoletnich silnych spadkach i powrócimy do ery notorycznie słabej złotówki ?

Kluczowym więc pytaniem na które powinniśmy udzielić sobie odpowiedzi jest więc pytanie czy ostatni czteroletni wzrost wartości złotówki był korektą w jej długim okresie osłabiania czy też był to początek nowego trendu, trendu wzrostowego a bieżące spadki są jedynie zniesieniem pierwszej fali wzrostowej ?. To bardzo ważne pytanie bo nie interesuje nas bowiem kilkunastogroszowy zarobek cinkciarza ale to aby wiedzieć jaki mamy TREND gdyż trzymanie się trendu daje nieograniczone zyski.

 

 

 

Poniżej zaś wykres o krótszym horyzoncie czasowym bo obejmujący zaledwie ostatnich 10 lat złotówki. Dodajmy lat tłustych. Widzimy piękny wzrost wartości złotego i następnie ostry zjazd który śmiało możemy nazwać krachem na złotówce gdyż to co się na niej dzieje jest wydarzeniem niezwykłym, nie mającym miejsca częściej pewnie jak raz na kilkadziesiat lat i to nie na każdej walucie. Na wykresie widzimy jakie potencjalne poziomy mogą nas zatrzymać a gdzie jest już przepaść ? Próba odpowiedzi na pytanie czy w średnim terminie może być gorzej jest niestety jak najbardziej pozytywna choć krótkoterminowo może być lepiej.

 

 

 

 Komentarze

[2009-02-25] Gość
Panie Grzegorzu to znakomity tekst oddający praktycznie w pełni to co myślę o otaczającej rzeczywistości. Jako młody człowiek widzę co się dzieje dookoła i sam w to nie mogę uwierzyć. Telewizja,prasa(poza małymi wyjątkami)robią niestety młodym ludziom wodę z mózgu. Establiszment doi prostych ludzi a co najgorsze bez ich wiedzy a nawet za przyzwoleniem. Dziennikarze i młodzi ludzie bronia systemu jak życia pełniąc rolę-trawestując W.I.Lenina "pożytecznych głupków" i nie potrafią spojrzeć na rzeczywistość bez pryzmatu TVNu i GW. Mamy sprzedajnych polityków a "telewizyjni eksperci i analitycy ds ekonomicznych " to banda głupków lub sprzedajnych....Proszę o więcej takich artyk. Szkoda,że taka optyka jak Pana nie może przedrzeć się do masowego odbiorcy otumanionego serialami i innym gnojem w tv. No może Rafał Ziemkiewicz publikuje w Rzepie ale niewielu jest takich.

[2009-02-25] Gość
100 % ŚWIĘTA RACJA TRZEBA TEN PIĄTY OBWÓD NA SYBIR WYSŁAĆ

[2009-02-26] Gość
Same konkrety.SUPER!

[2009-02-26] Gość
Marszałku Piłsudski larum grają, a Ty się nie zrywasz, ojczym-zny nie pędzisz.. pozdro dla odważnego P NOWAKA o jakże polskim nazwisku.

Obrazek do komentarza

[2009-02-27] Gość
Wreszcie jakaś rozsądna analiza sytuacji, BRAWO!!!

[2009-02-27] Gość
cytat: "...jedynymi politykami dużego formatu w dzisiejszych czasach w Europie są wyłącznie: obecny Pan prezydent Czech - Vaclav Klaus, były prezydent Rosji Putin i żelazna kanclerz z Niemiec Angela Merkel. Są to przykłady skutecznych polityków i o dużej charyzmie..." i cytat:"... i inne dyrdymały głoszone przez żelazną kanclerz,..." To jak jest Angela Merkel głosi "inne dyrdymały", czy jest politykiem wielkiego formatu"?

[2009-02-27] Gość
Wszystko fajnie wszystko pięknie. Zagrożenia rozpoznane, przeciwdziałania zaproponowane i co dalej?? Zrobimy coś z tym, czy będziemy patrzeć jak obecny rząd wyprzeda ostatni bank, wyprzeda ostatnie firmy energetyczne?? Potrzeba by ktoś znający się na rzeczy skrzyknął towarzystwo i ruszył lawinę...

[2009-02-28] Gość
Widać, że p. Kazio ma parcie nie tylko na politykę ale i na kasę. Okazało się, że Marcinkiewicz doradzał znanej amerykańskiej firmie spekulacyjnej Goldman Sachs która między innymi brała udział w spekulacyjnych atakach na złotówkę. Aktualnie p. Marcinkiewicz doradza im jak mają prywatyzować (zapewne za psi grosz) polską energetykę. Jedną z nielicznych nie sprywatyzowanych a strategicznych gałęzi polskiej gospodarki. Aktualne sprawa dotyczy Polskiej Grupy Energetycznej. Marcinkiewicz, na zarzuty, że pomagał w spekulacyjnym ataku na polską złotówkę odpowiedział jak zwykle dyletancko, że ... nie wie czym się Goldman Sachs zajmuje ... :) Jak nie wie czym się taka firma zajmuje to po co się tam zatrudnił ? W charakterze kuriera czy modela ? Kim jest więc Marcinkiewicz ? Polityk, spekulant, dywersant ? Z ostatniej chwili: Kabaret Polska Kazimierz Marcinkiewicz - jeden z członków Rady Etyki i Ładu Informacyjnego, której misją jest między innymi ”upowszechnianie właściwego rozumienia istoty rynku kapitałowego i inwestowania na nim, w celu wsparcia budowy stabilnego otoczenia inwestorskiego GPW” cha cha cha cha

[2009-02-28] Gość
Takie artykuły powinny być lekturą obowiązkową...

[2009-03-01] Gość
Za późno! Nowej Polski już nie będzie.

[2009-03-01] Gość
Proszę sobie obejrzeć na YouTube : "Wezwanie do przebudzenia " pzdr.

[2009-03-03] Gość
http://www.youtube.com/watch?v=KfwM4W96Ay0

[2009-03-03] Gość
Witam wszystkich. To forum to świetna rzecz, szkoda tylko, że już pojawili się dyletanci którzy wieszają psy na autorze, a z ich słów wynika, że albo nie przeczytali całego tekstu, albo zdolność czytania ze zrozumieniem jest im obca. Wygląda mi na to drugie. Dodatkowo wiele mówi fakt, że nawet nie podpisali się pod swoimi wypowiedziami. Mimo wszystko wierzę, że to tylko wyjątki i że to forum nie zniży się do poziomu onetowego. Artykuł oczywiście jest świetny. Berg

[2009-03-06] Gość
Jeszcze pragnę zauważyć, że pozbycie się Rozłuckiego zbiegło się w czasie z silną promocją opcji. Czy te dwa wydarznia mają coś wspólnego. Amerykański akcent pana Orłowskiego też daje dużo do myślenia.

[2009-03-06] Gość
Wprowadzanie opcji walutowych i demontaż WSI to czasy PISu.

[2009-03-11] Gość
Uważam, że sprawa jest na tyle poważna i należy szukać dobrych alternatyw, łączyć sie w grupy zwłaszcza rodzinne i grupy tzw. Kowalskich i przede wszystkim podnosić swój poziom praktycznej wiedzy finansowej aby zrozumieć sens swojego istnienia w tym całym ustawionym "bałaganie". Artykuł jest oczywiście bardzo dobry. Robson

[2009-03-16] anonim
Dobre bardzo dobre - rozmawiamy z kumplem na te tematy od jakiegos czasu (kilka lat). Z przeazywaniem takich poglądów jest trochę tak jak z obserwacją UFO - wysmiewają szydzą itd. Ale ci ktorzy sadza ze to wszystko to kit - przekonali sie ze nie. Gratuluje - i cieszę sie ze trafilismy na te strone - przynajmniej wiemy ze nie zwariowalismy a jesli juz to ze takich "wariatów" jest wiecej. Dziekujemy i czekamy na dalsze teksty. A- i jeszcze jedno - robilismy wiele analiz - i wychodzi na to ze rynek finansowy od jakieos czau - ok 9 lat zachowuje sie "zgodnie z teoria spiskową" i im blizej dnia obecnego tym bardziej te trendy sie pokrywają. Niestety z tych analiz wynika ze za jakies 3-7 lat czeka nas krach totalny poniewaz wtedy - zgodnie z naszymi wykresami graficznymi zachowania tego wszystkiego - wszystko znajdzie sie w jednym punkcie - a co bedzie zobaczymy.

[2009-03-18] gosc
bardzo konkretnie.mam kilku znajomych ktorzy mieli opcje.tragedia,az sie nie chce wierzyc.

[2009-03-25] ***
Ten to ma nabarane we łbie? Nie wspomniał o Ulungu, gdzie się ulung? Niestety tacy się cisną do polityki, jak mówi fircyk!

[2009-03-25] vinogradoff
Bardzo trafna uwaga w tym artykule a wiec wyodrebnienie dwoch kategorii uczestnikow gry to jest pierwsza grupa zawodowi gracze spekulujacy na zysk w sklad ktorej wchodza rozmaici prezesi rozmaitych bankow, funduszy i druga grupa to klienci, ktorzy wchodzac do gry czesto nieswiadomie daja sie ostrzyc. Nalezy bardzo ostro roznicowac te dwie kategorie i pokazywac ich portrety psychologiczne. Pierwsza grupa to beznamietni, bez emocji, chlodni, kalkulatywni zawodowcy od zarabiania pieniedzy jak np. pan Soros a druga kategoria to naiwni, niedoinformowani, zbajerowani przez doradcow finasowych, media , nasladownictwo na zasadzie malpiarstwa setki tysiecy indywidualnych inwestorow, dyrektorow firm podejmujacych decyzje , ktorzy kieruja sie zawsze glownie checia zysku i chciwoscia bez granic. We wszystkich dyskusjach na necie prawie wszyscy popeplniaja ten blad, ze nie wyrozniaja obu tych kategorii i stad sprzeczne oceny oraz dyskusje kierujace na slepy tor, ktore niczego nie wyjasniaja. Mialem kontakt poprzez jego zone wykonujaca zawod pastora w mojej parafii z 33-letnim viceprezydentem jakiejs grupy kapitalowej wyodrebnionej z jednego z najwiekszych europejskich bankow, ktory po kilku latach pracy w Bankfurcie nad Menem awansowal do Londynu aby dalej pomnazac zyski banku matki. Otoz ogladalem u niego kompletny raport o stanie polskiej gospodarki w jezyku niemieckim sporzadzony przez jeden z polskich bankow i powiedzial on mi wowczas, ze z ich punktu widzenia Polska nie nadaje sie jeszcze do robienia biznesu gdyz ma zbyt wysokie obciazenie budzetu bezrobociem a byl to rok 2004. Facet jezdzil po calym swiecie na zjazdy specjalistow od strzyzenia panstw z pieniedzy metoda ataku na gielde, walute itp. Jednak w swej domowej bibliotece mial Kapital Marxa i Ekonomie polityczna socjalizmu w j. niemieckim. Prawda dzis nie potrzeba czolgow i okupacji by zrobic kogos , nawet z calego kraju niewolnika i parobka tyrajacego na pana pomieszkujacego za granica.

[2009-03-26] Myslacyszaryczłowiek1
Opcje nie były wprowadzone za PISu. Podejrzewam że gdyby rządzili Kaczyńscy to opcji by nie było, a jeśli by były to by unieważnili, tak jak z Eureko.

[2009-03-26] tomek
Artykuł wspaniały. Tylko coś trzeba zrobić żeby uratować Polskę przed tymi lichwiarzami. Może pomyśl o swojej partii ja jestem pierwszy który się zapisze. Jak tacy ludzie nie będą rządzić to nasza Ojczyzna zleci na samo dno. Żydzi się śmieją z nas że już nas wykupili .Może jeszcze coś zostało żeby ocalić.!! Wolność w dzisiejszych czasach bez pieniędzy znaczy tyle co niewolnik a niestety Polacy mają coraz mniej pieniędzy ,czyli dryfujemy w kierunku niewolnictwa.Ale nasi politycy się mają wspaniale ,aż krew mnie zalewa na to wszystko jak na to patrzę .Nasi rodzice po wojnie zbudowali ten kraj ciężką i morderczą praca .Teraz ktoś to zagarną za marne grosze .A nam przyjdzie spłacać i spłacać te kredyty które państwo bierze na niepotrzebną wojnę w Iranie i Afganistanie .Trzeba to zmienić może im więcej ludzi będzie uświadomiona co się dzieje ,TO MOŻE W KOŃCU LUDZIE ZACZNĄ MYŚLEĆ .Ja wysyłam takie artykuły zaraz po wszystkich znajomych z gg róbcie chociaż to .IM LUDZIE MĄDRZEJSI TYM TRUDNIEJ BĘDZIE NIMI MANIPULOWAĆ .

[2009-03-26] tomek
Artykuł wspaniały .Tylko coś trzeba zrobić żeby uratować Polskę przed tymi lichwiarzami. Może pomyśl o swojej partii ja jestem pierwszy który się zapisze. Jak tacy ludzie nie będą rządzić to nasza Ojczyzna zleci na samo dno. Żydzi się śmieją z nas że już nas wykupili .Może jeszcze coś zostało żeby ocalić.!! Wolność w dzisiejszych czasach bez pieniędzy znaczy tyle co niewolnik a niestety Polacy mają coraz mniej pieniędzy ,czyli dryfujemy w kierunku niewolnictwa. Ale nasi politycy się mają wspaniale,aż krew mnie zalewa na to wszystko jak na to patrzę .Nasi rodzice po wojnie zbudowali ten kraj ciężką i morderczą praca.Teraz ktoś to zagarną za marne grosze. A nam przyjdzie spłacać i spłacać te kredyty które państwo bierze na niepotrzebną wojnę w Iranie i Afganistanie .Trzeba to zmienić może im więcej ludzi będzie uświadomiona co się dzieje,TO MOŻE W KOŃCU LUDZIE ZACZNĄ MYŚLEĆ. Ja wysyłam takie artykuły zaraz po wszystkich znajomych z gg róbcie chociaż to. IM LUDZIE MĄDRZEJSI TYM TRUDNIEJ BĘDZIE NIMI MANIPULOWAĆ .

[2009-03-27] sceptyk
siostry bestialsko zamordowanego przez mafijno-polityczną sitwę brata - Krzysztofa Olewnika Wszystko pięknie, ale czy ów Krzysztof nie był aby członkiem tej sitwy? Sceptyk

[2009-03-27] oslo
Panie Grzegorzu, gratuluje zrozumienia otaczającej rzeczywistości i pióra! Świetny tekst. Nieczęsto się takie trafiają.

[2009-03-28] gość
W perspektywie 10 lat szykuje sie pewnie wieksza wojna, bo juz niedlugo nie bedzie z czego drenowac zyskow...

[2009-03-28] Nieszczesny Potocki
TARGOWICA !!!

[2009-03-28] Mars
Panie Grzegorzu, miło się czyta Pana śledczo wywiadowcze wywody dotyczące świata finansowego, ale proszę zastanowić się jeszcze raz nad stronniczością Pana wypowiedzi na rzecz administracji Państwowej. Jak uczy nas historia to właśnie ta administracja w Polsce, Europie i Rosji przyczyniła się do zapóźnienia gospodarczego w tychże rejonach. Spekulacje i tworzenie klubów typu VIP Pana Sorosa to jak najbardziej humanitarne metody wolnego rynku w porównaniu do zakładania kajdanek, wtrącania do więzień, nakładania zabójczych podatków lub jeszcze innych pare nacjonalistycznych praktyk znanych z historii. Tą właśnię historię radziłbym panu powtórzyć jeśli marzy się Panu jakakolwiek kariera w świecie finansowym. W obecnej sytuacji nie dziwię się że pisze Pan bezużyteczne blogi zamiast pracować dla poważnych organizacji. Życzę powodzenia.

[2009-03-30] Polak
Uważam, że wiele przesady jest w artykule. Oto dowody. Czy autor porównał ile w tym czasie (kryzysu) spadły waluty: Węgier, Ukrainy, Czech, Łotwy? Nie, więc zrobił kardynalny błąd. Artykuł mógłby ukierunkowywać, że Polska będzie miała większy kryzys od innych, a jest to absurdem. Choćby porównanie ile amerykańskich banków upadło, a ile polskich. Tak Panie redaktorze nie zauważasz, że jest kryzys i piszesz, że jest upadek wartości złotówki. Nie zauważasz, że dzięki temu Polska więcej produkuje i eksportuje zmniejszając efekty kryzysu. Jedyny problem to opcje walutowe.

[2009-05-18] M_E_G
Artykuł jest interesujący. Ale jego ogólny wydźwięk to narzekanie na to, że żyjemy w dżungli. Alternatywą dla dżungli jest regulacja. Wiemy już jednak, że gospodarki sterowane centralnie się nie sprawdziły. Paradoksalnie opcje to też ucieczka od ryzyka w kierunku regulacji - no i jak widzimy ucieczka z deszczu pod rynnę. Myślę, że najlepsze rozwiązania leżą gdzieś pośrodku, czyli w kapitaliźmie umiarkowanie regulowanym. Miejmy nadzieję, ze kolejne zawieruchy będą nas uczyły lepiej znajdować ów złoty środek.

[2009-06-21] gość
Plan Sorosa zwany Planem Balcerowicza http://www.youtube.com/watch?v=VXHIqgMiXj4&NR=1

[2009-06-21] ela
ENDGAME tu jest odpowiedz !!! http://www.youtube.com/watch?v=sZhQJds4z4c&am...

[2009-06-21] tw
BRAWO !!! Mam nadzieję, że podobnie myślących ludzi jest więcej...

[2009-06-23] retro
Właśnie oglądałem program biznesowy na TV3. Plus minus to się chyba nazywa. Na koniec Panowie komentowali zachowanie dolara... Pan Rybiński (znana twarz - guru ekonomiczne) stwierdził iż dolar będzie rósł, jednym z argumentów było to, że "dzisiaj gdy jadł obiad z SOROSEM ten powiedział mu że po wakacjach może dojść do zawirowań na rynkach finansowych"...

[2009-06-23] retro
Właśnie oglądałem program biznesowy na TV3. Plus minus to się chyba nazywa. Na koniec Panowie komentowali zachowanie dolara... Pan Rybiński (znana twarz - guru ekonomiczne) stwierdził iż dolar będzie rósł, jednym z argumentów było to, że "dzisiaj gdy jadł obiad z SOROSEM ten powiedział mu że po wakacjach może dojść do zawirowań na rynkach finansowych"...

[2009-07-21] gość
Nie jestem biegłą ekonomistką....to, co serwują politycy i finansiści w naszym kraju rozpatruję przez pryzmat mieszkanki, obywatelki, osoby tworzącej rodzinę, pracującej...i z tych przemyśleń moich, zwykłej osoby wysuwa się stwierdzenie przykre - państwo Polskie to nie jest kraj działający dla dobra swych obywateli, tuż przed wyborami sprzedaje się piękne hasła, które po chwili umierają i nie mają pokrycia w rzeczywistości. Czasem zastanawiam się co z nami - obywatelami tego kraju jest...widzimy i czujemy, że nie jest jak powinno być i dajemy temu przyzwolenie, pozwalamy by nas "dojono" - chociażby taki ZUS i obligatoryjne składki? Dlaczego ktoś w tak nierąsądny sposób zawiaduje pieniędzmi, które ja zarobiłam? Dlaczego nie mogę mieć poczucia, że pieniądze które oddaję państwu są rzetelnie wydawane w imię wspólnego dobra? Czy naprawdę nie możemy nic zrobić? Jeśli nam nie będzie zależeć to komu? Kto to zrobi za nas?

[2010-06-04] robol
A juz chcialem isc do lekarza za rada znajomych .Dzieki .

[2010-07-31] szymek
Apropo Klewek i Leppera, dzisiaj media podały: " Straż Graniczna - za zgodą prokuratury - potwierdziła Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, że od grudnia 2002 do września 2003 r. siedmioma samolotami gulfstream (używanymi m.in. przez CIA) przywieziono do Polski na lotnisko w Szymanach 20 osób z Afganistanu, Dubaju i Maroka. Część z nich opuściła Polskę dopiero w lipcu 2005 r."

[2012-01-01] DOOMan
Witam.Proszę o komentarz: http://www.pb.pl/2537264,69439,10-najgorszych-walut-roku

[2012-02-01] jagre
J.w. niezłe towarzystwo bananowe :-))

[2013-10-23] gość
Minęło już wystarczająco dużo czasu aby pewne tezy zweryfikować. Na EURPLN mamy wyraźńy trend wzrostowy. Zaczął się w 2011. Do 2011 mieliśmy do czynienia z korektą. Przyczynki fundamentalne do długoterminowego osłabienia złotówki są aż nadto wyraźne. Demografia która spowoduje coraz wolniejszy wzrost gospodarczy uniemożliwi nam pogoń za zachodem. Nie obowiązuje już zasada Balazsa-Samuelsona o aprecjacji waluty kraju słabiej rozwiniętego. Przykład Węgier pokazuje dobitnie gdzie zmierzamy.

Dodaj komentarz

Podpis  
Dołącz obraz (jpg, png, gif)