Logowanie do serwisu
WiGometr - Indeks Nastrojów Inwestorów
Kiedy na gpw w Warszawie zacznie się hossa ?
w 2023 r
w 2024 r
w 2025 r

Głosuj

Zagłosuj aby zobaczyć wyniki ankiety.

Publiczny

Kasyno EUROPA - gdzie banki straciły 18 bln euro ?

Kryzys stulecia jest faktem. Wielkie akcje jakimi są plany rządów USA i krajów Unii Europejskiej niewiele pomagają gdyż stoimy w obliczu możliwego załamania systemu finansowego opartego na kredytowych bańkach. Pieniądz kredytowy powstały w ostatnich latach w Europie Zachodniej i zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych jest  praktycznie NIEŚCIĄGALNY !!!  Tak - zapamiętaj to słowo. NIESCIĄGALNY. To pieniądz powstały w wyniku dźwigni finansowej, tzw. lewarowania i kumulacji kolejnych baniek spekulacyjnych. Na rynku nieruchomości, na giełdzie, na instrumentach pochodnych itd. Europa i Ameryka stoją u progu samozagłady swojego sytemu finansowego. 

Wynika to choćby z obiektywnej analizy ostatniego Raportu Komisji Europejskiej z lutego tego roku który mówi o zagrożonych aktywach europejskich banków na kwotę około 18 bln euro !!  Zapewne oprócz nieściągalnych kredytów większość z tej kwoty stanowią instrumenty finansowe typu akcje i instrumenty pochodne rozwinięte na niebotyczną skalę w czasie ostatnich lat gigantycznych spekulacji.

Jaka część tej kwoty jest w ogóle do odzyskania ? Jakie to może mieć konsekwencje dla rynków kapitałowych, na wycenę wartości euro ?  To pytania na które nikt nie zna odpowiedzi. Domyślać się można, że oznacza to gospodarczy szok i możliwe załamanie całego systemu. Wystarczy jakaś iskra. Spodziewam się, że to co się stało w świecie finansów przez ostatnich 20 lat będzie nas wszystkich kosztować długie lata wyrzeczeń. Jeśli ta tragedia skończy się na lokalnych zamieszkach i buntach społecznych to będzie to prawdziwym cudem.

Polak zapewne wytrzyma. Przeżyliśmy okupację niemiecką i bolszewicką. Przeżyliśmy 50 lat w systemie totalitarnym który wprawdzie pozbawił wielu osób samodzielnego myślenia ale jako społeczeństwo jesteśmy przyzwyczajeni do radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Problem będzie o wiele większy dla konsumpcyjnie i egoistycznie nastawionych do życia obywateli krajów zachodnich. Tam drobne wyrzeczenia mogą wywoływać duże bunty społeczne. To także przesłanka do tego aby nasze władze miały świadomość, że w imię ochrony interesów własnych obywateli kraje EU wypną się na Europę Środkową i jej kosztem będą chciały przeżyć kryzys. Moim zdaniem to dobrze, bo po kilku bolesnych nauczkach zmuszeni zostaniemy do tego, żeby przewartościować wiele naszych priorytetów. Unia taka jaka jest nie jest nam potrzebna i powinniśmy zacząć wreszcie powoli budować nową Unię z naszymi najbliższymi sąsiadami opartą na wspólnocie interesów. Osobiście nie wierzę w żaden europejski solidaryzm płynący z ust obłudnych zachodnioeuropejskich polityków. Zresztą, pożyjemy zobaczymy, a może raczej – doświadczymy.

Nikt społeczeństwu nie mówi o faktycznych wielkościach rezerw jakie powinny utworzyć wszystkie największe na świecie banki które brały udział w operacjach finansowych. Skala tych rezerw podobno przekracza nawet wielokrotnie kapitały własne banków i zdaniem niektórych niezależnych ekspertów przekracza także bilionowe plany pomocowe. To efekty nie mających miejsca w nowożytnej  historii gigantycznych spekulacji instytucji finansowych i dmuchania spekulacyjnych baniek na wielu rynkach.

Taka sytuacja sprawia, że pieniądz w postaci planów pomocowych z budżetów poszczególnych rządów idzie jak w dziurę bez dna. Banki w Stanach zaczęły padać i są przejmowane przez państwo aby ukryć faktyczny problem. Ta histeria dociera już do Europy i niebawem powinna dotrzeć do  Polski. Pytaniem pozostaje – jaka jest rzeczywista skala tego problemu, czy można ten płomień doraźnie ugasić na tyle aby nie rozwaliło to całkowicie dotychczasowego systemu i w konsekwencji nie doprowadziło do buntów społecznych w poszczególnych krajach ? Czy kolejne plany pomocowe nie doprowadzą do dużej inflacji  ?

Politycy chronią bankierów i przelewają im państwową kasę. Prawda o Wielkim Kryzysie nie jest powszechnie wiadoma, zapewne dlatego, że skala strat sektora finansowego jest tak duża, że ujawnienie tych informacji mogłoby wywołać olbrzymie niepokoje społeczne i szybkie załamanie całego systemu.  W efekcie tworzy się iluzje stabilizacji wydając publiczne mld dolarów na ratowanie bankrutów, nieudolnych i rozpasanych bankierów, nieraz oszustów i finansowych hochsztaplerów kreujących finansowe piramidy.

Rządom krajów Europy Zachodniej potrzebne są teraz spolegliwe rządy z nowych krajów EU które pozwolą oskubać swoich obywateli. Ktoś przecież musi tę kasę uzupełnić. Najlepszą metodą jest szybkie wprowadzenie euro. Idę o zakład, że namawia się wielu nowych członków EU z Europy Środkowej do szybkiej ścieżki w tej kwestii i zapewne usunie się wszystkie przeszkody które mnożono do tej pory w sprawie wejścia do Unii Walutowej.

Czy zwróciliście Państwo uwagę na słowa premiera Słowacji który kilkanaście dni temu publicznie oświadczył, że Słowacja musi zrewidować swoje geopolityczne priorytety i rozpocząć strategiczną współpracę z Rosją ?  Myślę, że tylko głupiec lub prawdziwy desperat mógłby rzeczywiście zmienić orientacje na prowschodnią ale te słowa były politycznym i bezsilnym sygnałem PROTESTU. Nie damy się doić. Podobno było to wynikiem nacisku by także maleńka Słowacja poprzez emisję eurobligacji wzięła udział w pokrywaniu strat sektora finansowego państw zachodnich.  Kochani, nie dajmy się wydoić. Chrońmy swoje oszczędności i patrzymy władzy na ręce ! Niezależnie czy będzie z lewa czy prawa. Unia nie potrzebuje polskiego Harnasia który jako premier czy prezydent będzie się stawiał walcząc o swoje interesy. Dobre są ciepłe kluchy.

Ostatnio byłem tak bardzo zajęty giełdowym odbiciem, że przeoczyłem zupełnie to co nasz rząd mówi w sprawie przystąpienia do euro.


Co to wszystko oznacza dla przeciętnego polskiego Kowalskiego ?

Nie ufaj bankierom, nie wierz w cudowne plany pomocowe, miej rezerwę do słodkich zapewnień wypowiadanych przez polityków. Większość z jednych i drugich to zawodowi oszuści. Poza tym, wiadomo, że w wielu krajach jest tak, że zanim obywatele dokonają wyboru swoich polityków to nominują ich do wyborów właśnie możni tego świata. Bankierzy, finansjera. Miej wyobraźnię i użyj swojego instynktu samozachowawczego. Zastanów się w jakim banku masz swoje oszczędności ? Zastanów się czy jest on bezpieczny ? W mojej ocenie jedynym bezpiecznym i niezatapialnym bankiem z pierwszej ligi w Polsce jest jedynie PKO BP. To odpowiedź dla tych którzy chcą dmuchać na zimne. A co by było gdyby padł nawet taki bank (w to sam nawet nie wierzę). Gdyby tak się stało to wtedy nie musielibyśmy się martwić już zupełnie o nic bo wówczas mielibyśmy na świecie zupełnie nową jakość :)

Moim zdaniem, im bank bardziej międzynarodowy tym szybciej wycofaj z niego swoje depozyty !! Nie powinniśmy mieć zaufania do oszustów. Jak Cię raz oszukali na opcjach to i za drugim razem też będą próbowali Cię oskubać. Jak sądzisz, jeśli pada jakiś amerykański lub europejski bank który ma swój oddział w Polsce to co będzie z depozytami z np. polskich oddziałów ? Oczywiście oskubią frajerów z Polski, Rumuni Turcji czy Węgier. Jeśli zarząd jakiegoś banku X z siedzibą w Londynie zaplanuje, że za tydzień ogłoszą upadłość, to jeszcze dzisiaj wszystkie oddziały tego banku na świecie zostaną nieformalnie zmuszone do złożenia swoich depozytów w postaci lokat w centrali za granicą a wtedy jeśli masz oszczędności w takim banku – marny Twój los. Wtedy jedynie np. polski rząd może zadecydować, że zagwarantuje twoje depozyty albo zrobi to Bankowy Fundusz Gwarancyjny.  To oczywiście najczarniejszy z możliwych scenariuszy ale pamiętam, że kiedy rok temu pisałem o możliwym krachu na rynku kredytów we franku to wielu też wydawało się to absurdem. Stało się jednak faktem. Polecam więc dużą ostrożność. Nie musisz robić nic bo może nic się nie stanie ale zagrożenie jest bardzo realne. Kolejne odsłony wielkiego kryzysu będą przychodziły etapami. Nawet pomimo solennych zapewnień najbardziej popularnych polityków. Czy w Polsce mogą padać banki ? Naturalnie, że mogą. Nie bez powodu niektórym kryzysom dodaje się słowo WIELKI.  A cóż to za WIELKI kryzys jeśli nie padną ze 2-3 banki z pierwszej dziesiątki ? Takiej lawiny nie jest w stanie zatrzymać nikt. Tak jak nikt nie jest w stanie zatrzymać giełdowego TRENDU. FED próbował wiele razy i też się nie udało.

Zadbaj więc o swoje pieniądze zanim będzie za późno. Kryzys do Europy przyszedł mniej więcej z rocznym opóźnieniem od rozpoczęcia kryzysu w USA.  Do nas trafia to również z opóźnieniem. W Holandii, Niemczech, Wlk. Brytanii czy Irlandii rządy wyasygnowały już olbrzymie kwoty na pomoc swoim bankom. Informuje się opinię publiczną, że sytuacja jest już opanowana i nie powinno to mieć żadnych konsekwencji dla gospodarki czy także np. polskiego oddziału takiego banku. Moim zdaniem to zamydlanie sytuacji ale o tym przekonamy się jak przyjdą kolejne odsłony kryzysu finansowego. Siedzimy na beczce prochu a większość nie ma zupełnie o tym pojęcia przyjmując za dobrą monetę okrągłe i uspokajające słowa polityków. Dlaczego przeciętnemu Kowalskiemu trudno w to uwierzyć ? Z wielu powodów. Rząd i tzw. autorytety w mediach uspokajają a poza tym czy łatwo uwierzyć w coś co się dzieje raz na sto czy dwieście lat ? Chyba nie.

Wielu osobom zapewne powyższe słowa wydadzą się za bardzo futurologiczne,  pesymistyczne czy też uznają je może za przejaskrawione. Możliwe. Też bym tak chciał. To najgorsze scenariusze ale scenariusze które już się dzieją w EU.  Pożyjemy to zobaczymy jak rozwinie się sytuacja.  Jak będzie w rzeczywistości tego ani nie wiem ja ani zapewne nikt inny. Rzeczy które się wokół nas dzieją mają wymiar nie tylko historyczny ale wręcz epokowy i zapewne ich finał będzie miał miejsce najwcześniej za kilka czy kilkanaście lat. Jeśli europejskim rządom i USA uda się opanować jakoś ten olbrzymi problem to w przyszłości będzie można to nazwać cudem ale jeśli nie to czekają nas olbrzymie zmiany społeczne. Dzisiejszą sytuację naszej euro-atlantyckiej cywilizacji śmiało można przyrównać do czasów najazdu Hunów, Czyngiz-Hana, rewolucji przemysłowej czy rewolucji październikowej.

Jesteśmy na wielkim zakręcie historii. Myślę, że będą nie tylko burze, ale doświadczymy także tsunami i zobaczymy nie jedną trąbę powietrznę. Świat idzie do przodu więc finalnie jestem optymistą, przynajmniej jeśli chodzi o Polskę. Jedną z naszych charakterystycznych cech obok polskiego warcholstwa i pieniactwa jest to, że w sytuacji zagrożenia Polacy potrafią się zjednoczyć i wspólnie działać zadziwiając swoich wrogów. Zburzenie starego porządku w Europie zrodzi nam nowe możliwości, a że sami jesteśmy kowalami naszego losu  to powinniśmy wykuwać przez najbliższe 50 lat zupełnie inną Polskę.
 

Grzegorz Nowak

Niezalezny Doradca Finansowy

www.amerbroker.pl

 

 Komentarze

[2009-03-08] Gość
http://www.youtube.com/watch?v=auaY7IPaXxc&feature=related Muniek

[2009-03-08] Gość
Kontrakty w stoczni szczecińskiej podpisywali dyletanci,mówiono. Były one podpisywane przy kursie dolara 2,8 - 3,2. Jak się spieszyli żeby stocznię zaorać, potem krach na złotówce. Dlaczego dziś nie powie w tv że dziś przy kursie 3,6 kontrakty są rentowne???? A przemysł stoczniowy został "przesunięty" do EU. Tak jak kiedyś przemysł włókienniczy i śmierć Łodzi, bo trzeba było pomóc Turcji z Nato. W zachodniopomorskim następuje zapaść ekonomiczna!

[2009-03-08] Gość
Chyba udało mi się trafić wreszcie na bardziej rzeczową stronę, ujmujacą problemy takimi jakimi są. Nie jestem ani analitykiem ani dziennikarzem od spraw ekonomii, a jedynie przeciętnym obywatelem interesujacym sie sprawami gospodarczymi kraju i świata. I w związku z tym chciałbym zadać pytanie odnośnie lokowania swoich oszczędności. Już pod koniec 2007 roku umorzyłem jednostki w funduszach mimo, że w banku zapewniali mnie o stabilności rynku i o dalszej hossie jaka nas czeka w 2008 roku :-) Na szczęscie posłuchałem własnego rozumu. Teraz mam problem... postanowiłem rozlokować swoje oszczędności w kilku bankach tak aby zmniejszyć ryzyko strat spowodowanych ich upadkiem... i dostać zagwarantowaną kwotę 50tyś euro... kilka zł trzymam również pod "materacem" na wszelki wypadek żeby mieć z czego żyć jak sytuacja w Polsce będzie pdoobna tej na Ukrainie, gdzie banki nie wypłacają już pieniędzy. I moje pytanie brzmi - co wiecej mogę zrobić żeby się zabezpieczyć przed skutkami kryzysu? Rozumiem, że na kupno walut jest już za późno, a o gwarancje depozytów zaczynam sie martwić ponieważ kto wie czy za 4-5 miesięcy nie okaże się, że nie jesteśmy jako Państwo dotrzymać zobowiazań wobec emerytów rencistów, zasiłki itp już nie mówiąc o wypłacie właśnie zagwarantowanych sum depozytów jeśli oczywiście spełni się czarny scenariusz. Wcale bym sie nie zdziwił jeśli taka sytuacja będzie miała miejsce. Pozdrawiam BTW. Cała ekonomia to jedna wielka gra... tak jak gry strategiczne logiczne itp. Czemu zatem nie potrafimy wyselekcjonować kilkudziesięciu mądrych umysłow żeby w koncu rozwiązali zasady tej gry i ja wreszcie wygrali. Przecież każdą gre można wygrać tylko trzeba sie przyłożyć i przygotować odpowiednie scenariusze. Czemu ciągle nie potrafimy wyjść z pułapki zadłużenia itp ... może warto zmienić mechanizmy a nie robić/grać tak jak nam mówią dojąc biedne Państwa i utrzymując je w biedzie.

[2009-03-09] Gość
Pisze Pan tak przerażające rzeczy, że aż boję się w to wierzyć ...

[2009-03-09] Gość
A może żaden bank nie przetrwa... I nie skończy się ten kryzys wojną światową ?

[2009-03-09] Gość
A może żaden bank nie przetrwa... I nie skończy się ten kryzys wojną światową ?

[2009-03-10] Gość
czyli złoto? i zakopać w ogródku?

[2009-03-10] Gość
Eurobanki stracily a euro/dolar do gory

[2009-03-10] Gość
od czego zacznie sie skala problemow w Polsce, jesli ten scenariusz zacznie sie sprawdzac?

[2009-03-10] Gość
Oto premier Izraela publicznie mówi że Żydzi nie mają żadnych problemów z wykupywaniem Polski, Rumunii, Węgier ... "...wykupujemy Węgry i wykupujemy Rumunię i wykupujemy Polskę. To co widzę to nie mamy z tym żadnych problemów. Dzięki naszemu talentowi, naszym kontaktom ..." http://www.youtube.com/watch?v=fD-p54CroD8&feature=related

[2009-03-12] Gość
Polecam wszystkim zainteresowanym i wytrwałym w poznawaniu świata w jakim przyszło nam żyć filmik na youtube zatytułowany "WEZWANIE DO PRZEBUDZENIA" jest dosyć długi bo składa się z 16 kawałków (części) po ok 10 min każda ,ale gwarantuję ,że jeśli go ktoś oglądnie w całości to będzie zaszokowany podanymi tam faktami i podobnie jak w moim przypadku będzie to początek drogi w odkrywaniu prawdy.

[2009-03-12] Gość
Ten kryzys na skalę globalną planowany był wiele lat wcześniej.Zrzucanie teraz winy na bankierów i banki to ściema i zasłona dymna , aby można było bić pianę z pustosłowia i robić pozorne działania dla dobra ludzkości, a w rzeczywistości knuć dalej i ustalać szczegóły globalnego krachu przez rządy poszczególnych państw UE , USA , Izraela . Gdy Tusk mówi o pomocy dla ludzi , to znaczy to akurat coś przeciwnego . Gdy mówi się projekcie dopłaty rządu do zakupu nowego samochodu 1 tys euro , to oznacza tylko wydojenie ostatnich pieniędzy od ludzi , bo wkrótce wydobycie ropy przestanie być opłacalne i samochody będą stać lub pływać w wodach powodziowych. Spójrzcie na sztuczne zachmurzenie , które otacza już prawie całą planetę, gdzie jest oczekiwane słońce? Otóż nie ma i nie będzie już normalnej pogody wiosennej,letniej, jesiennej , bo zaplanowane jest zatopienie dużej części Ziemi i likwidacja ponad połowy ludzkości . Finalne nieszczęście spadnie na nas z góry w czasie , gdy będziemy przygniatani z premedytacją kreowanymi bankructwami , a z drugiej strony fałszywym uspokajaniem władz i skorumpowanych mediów , różnymi obiecankami , ale i zastraszani kumulacją różnych wypadków i tragedii-przygotowanych przez tajne służby .

[2009-03-14] mmartini72
Obejrzycie sobie film "Pieniądz jako Dług" ang. "Money of Debet"

[2009-03-14] SŁODKA IZABEL
CHYBA CIĘ POJEBAŁO Z TYMI POWODZIAMI

[2009-03-14] slązok
Mistrzu,zmień radyjko bo twój ojciec cię oszukuje

[2009-03-14] macsa
Wiecie co??/ Pierdo......icie farmazony.

[2009-03-15] leshman
Czyli trzeba wsadzić kasę w metale szlachetne,diamenty itp.Skoro banki zachodnie mogą upaść to czy ma sens kupowanie emitowanych przez nie certyfikatów inwestycyjnych na te towary?Co o tym sądzicie?

[2009-03-15] Oracle
SŁODKA IZABEL Gościa nie poj...ło ani nawet nie pogięło - TO JEST NIESTETY PRAWDA - całą imprezę z wszystkimi "fajerwerkami" na walutach i giełdach światowych przygotowywano latami i dzisiaj nie ma takiej OPCJI żeby najeźdźcy się wycofali -wszystko co zaplanowali zrealizują. Jeśli myślisz że coś możesz to postaraj się podnieść lokomotywę - to tak dla porównania aby niektórzy mogli sobie uświadomić skale problemu. Chociaż zauważcie - nawet się z nie kryją z tym co zamierzają - jednym słowem - psy szczekają a karawana jedzie dalej.... taki nasz los :((

[2009-03-15] anonim
Isabel slodka nad wyraz ales mnie rozbawila tym zdankiem ,pozdro

[2009-03-15] Sam
Wszystko, co piszesz, to obraz rzeczywistości, którą obserwujemy na codzień. Sądzę jednak, że nie jest to tak proste. Moim zdaniem rozgrywana jest bardzo precyzyjna partia. Obecnie widzimy pewien jej etap. Spektakularny, ale zaplanowany. Bankierzy realizują zyski z "pozycji" utrzymywanych od 200 lat mniej więcej, czyli od czasu powstania pierwszych prywatnych banków centralnych (BoE, potem FED). Po realizacji zysków, jako, że formuła takiej bankowości, jaką znamy się wyczerpała, nastąpi zmiana jakościowa. Wszystkie banki zostaną znacjonalizowane. I nie dlatego, ze społeczeństwa czy rządy poszczególnych krajów tak zechcą zrobić. Zechcą tak zrobić, bo nie będzą miały wyjścia. Zastanówmy się teraz nad ostatecznym celem światowej finasjery. Oczywiście NWO, jeden rząd światowy. Widzicie przekręt? Znacjonalizowane banki będą znów do dyspozycji tych, którym się je "odbierze". Będą przy tym zreorganizowane, bardziej zcentralizowane a więc łatwiejsze w zarządzaniu. Nasuwa mi się analogia z naszym przejściem z socjalizmu do kapitalizmu. Cała PZPR-owska wierchuszka zrobiła woltę i uwłaszczyła się na naszym majątku narodowym zwyczajnie nas okradając. Teraz to są poważani biznesmeni. Ze światem będzie podobnie. Niedługo objawi się człowiek, może grupa ludzi, nawołujący do ukarania winnych, do nacjonalizacji wszystkich największych banków łącznie z bankami centralnymi. Uzyska niezwykłe poparcie już świadomych tego, co się dzieje społeczeństw. Zostanie okrzyknięty Wybawicielem. Ludzie odetchną z ulgą, ze w końcu jest ktoś, kto zrobi z tym bałaganem porządek..... A to wszystko dalszy ciąg tej samej rozgrywki. Symapatyczne.... :)

[2009-03-15] sam
Wszystko, co piszesz, to obraz rzeczywistości, którą obserwujemy na codzień. Sądzę jednak, że nie jest to tak proste. Moim zdaniem rozgrywana jest bardzo precyzyjna partia. Obecnie widzimy pewien jej etap. Spektakularny, ale zaplanowany. Bankierzy realizują zyski z "pozycji" utrzymywanych od 200 lat mniej więcej, czyli od czasu powstania pierwszych prywatnych banków centralnych (BoE, potem FED). Po realizacji zysków, jako, że formuła takiej bankowości, jaką znamy się wyczerpała, nastąpi zmiana jakościowa. Wszystkie banki zostaną znacjonalizowane. I nie dlatego, ze społeczeństwa czy rządy poszczególnych krajów tak zechcą zrobić. Zechcą tak zrobić, bo nie będzą miały wyjścia. Zastanówmy się teraz nad ostatecznym celem światowej finasjery. Oczywiście NWO, jeden rząd światowy. Widzicie przekręt? Znacjonalizowane banki będą znów do dyspozycji tych, którym się je "odbierze". Będą przy tym zreorganizowane, bardziej zcentralizowane a więc łatwiejsze w zarządzaniu. Nasuwa mi się analogia z naszym przejściem z socjalizmu do kapitalizmu. Cała PZPR-owska wierchuszka zrobiła woltę i uwłaszczyła się na naszym majątku narodowym zwyczajnie nas okradając. Teraz to są poważani biznesmeni. Ze światem będzie podobnie. Niedługo objawi się człowiek, może grupa ludzi, nawołujący do ukarania winnych, do nacjonalizacji wszystkich największych banków łącznie z bankami centralnymi. Uzyska niezwykłe poparcie już świadomych tego, co się dzieje społeczeństw. Zostanie okrzyknięty Wybawicielem. Ludzie odetchną z ulgą, ze w końcu jest ktoś, kto zrobi z tym bałaganem porządek..... A to wszystko dalszy ciąg tej samej rozgrywki. Symapatyczne.... :)

[2009-03-17] gość
To że wszystko smierdzi spiskiem to fakt. Chodzi tylko o bzdury w postaci zatopienia dużej części Ziemi. Skąd woda by tego dokonać? Z lodowców? Więc musiałby się znacznie podnieść średnia temperatura by stopniały, a to co najwyżej zwiększyłoby ilość wody w cyrkulacji. Na pewno część ziem znalazłaby się pod wodą, ale ogólnie sprowadziłoby się to tylko do dużo większej ilości deszczów, wilgotności i rozszerzenia się obszarów tropikalnych. Jeśli już ktoś miałby się zabarać za depopulizacjie to raczej za pomocą jakiegoś wirusa. Wystarczy wywołać globalną panikę i "run" ;) na szczepionki z których działać będzie tylko pewna część. Pozostałe ludzi zabiją. Ale sam pomysł depopulizacji jest bezsensowny. I tak bez problemu można sterować masami. W komunizmie chcieli dać ludziom światłe idee równości etc. W socjal-demokracji wystarczy zająć ludzi nowinkami technicznymi, zabawą i rozrywką. Ludzie będą się urabiać cały tydzień by później walnać w klubie pigułę czy drina i nie ważne będzie dla nich, że tylko 20% wypracowanych pieniędzy zamieni się w przychody, a reszte "odchodow" ;) zgarnie KTOŚ. Odniosę się może także to potencjalnego konfliktu zbrojnego na szeroką skalę (USA vs Chiny). Wydaje się, że będzie to bardzo na rękę rządom jednego i drugiego państwa. Woja teraz nie wygląda już tak jak kiedyś. Giną tylko biedacy. Więc co stoi im na przeszkodzie wejść w stan konfliktu i utrzymywać go. Ludzie zgodzą się na wszystko w imię patriotycznych ideałów, w TV można puścić relacje z wielkich bitew będących marnymi potyczkami, przemysł będzie się nakręcał dzięki zbrojeniówce, a żołnierze wcale nie muszą ginać (no chyba, że Chiny będą chciały trochę liczbę ludności zmniejszyć). Może nawet w ten sposób USA spłaciłyby zakupione przez Chiny obligacje ;) A na marginesie, to na tym świecie w nic nie można wierzyć...

[2009-03-18] gość
Kupic zloto, ukryc w bezpiecznym miejscu (tylko nie w skrytce bankowej ;D) i nie ma czym sie przejmowac.

[2009-03-26] gość
Ten filmowy motyw z powodzią to bzdura. Mannhatan pod wodą ? ;) Są efektywniejsze i prostsze sposoby, np. bomba walizkowa

[2009-03-31] gość
O ile Pana analizy rynkowe są konkretne i ciekawe to tematy spiskowe z leksza depresyjno-maniakalne.

[2009-04-26] JEŹDZIEC APOKALIPSY
NADCHODZI ARMAGEEEEDOOON !!!

[2009-05-06] sdf
10kg marchwi zamienię na 2kg wieprzowiny. Buty męskie (rozmiar 46) na 10 litrów benzyny Pb95. I ŻADNYCH PIENIĘDZY!!! - Czy do tego dojdzie?

[2009-07-31] gość
kmpresor do dmuchania baniek ...wymienie na krowe i swinie nie genetyczne

[2012-04-27] intr
ue ke to banda zlodzieji i mafia co ludzi z zycia okrada rewolucja i wojna blisko coraz blizej

Dodaj komentarz

Podpis  
Dołącz obraz (jpg, png, gif)