Logowanie do serwisu
WiGometr - Indeks Nastrojów Inwestorów
Kiedy na gpw w Warszawie zacznie się hossa ?
w 2023 r
w 2024 r
w 2025 r

Głosuj

Zagłosuj aby zobaczyć wyniki ankiety.

Publiczny

>> Bankowe pułapki na inwestorów

 

Warto wiedzieć czego nie dotykać ze sporej liczby produktów oferowanych przez banki i Fundusze Inwestycyjne. Cyklicznie będą tu dopisywane nowe "ciekawe" produkty finansowe pułapki które zastawiają banki na drobnych ciułaczy bankowych i inwestorów. 

 

POLISOLOKATY - opinie  

Lokaty czy polisolokaty - przed takim dylematem stawiają bankowcy niewyedukowanych finansowo klientów. Polisolokaty to w zamyśle bankowych sprzedawców długoletni produkt inwestycyjno-oszczędnościowy. Brzmi niby racjonalnie ale konstrukcje prawne takich ofert nie są zrozumiałe po pierwszym czytaniu nawet dla doświadczonego prawnika. Zakładane przez banki pułapki w takich lokatach to:

- brak informacji o ryzyku utraty nawet wszystkich oszczędności 

- brak informacji o bardzo wyzsokich kosztach rozwiązania umowy 

Bankowi sprzedawcy zachęcają do kupna produktów odwołujac się do zysku, iluzorycznego bezpieczeństwa produktu bo oferowanego przeciez przez bank i profesjonalizmu bankowych strategów inwestycyjnych. Potencjalne zyski prezentowane są przez bankowych sprzedawców w profesjonalnie przygotowanych tabelach, wykresach i teoretycznych wyliczeniach.

Oferta ubezpieczeń na życie i dożycie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym to jedna  z największych bankowych "ściem" dla osób mających niewielką wiedzę na tematych finansów i inwestycji. Podstawowy cel takich produktów to zdobyć darmową kasę i operować nią przez lata ana końcu oskubać klienta za wcześniejsze rozwiązanie umowy jak już się zorientuje o co chodzi.  

Na poczatku tego roku UOKiK po zbadaniu masowych skarg przez klientów którzy zakupili takie polisolokaty ukarał kilkoma milionami złotych między innymi Getin Noble Bank SA za świadome wprowadzanie w błąd swoich klientów oraz masowe naruszanie zasad rzetelnej polityki informacyjnej na temat oferowanych przez bank produktów. Z kolei zaledwie 3 tygodnie temu UOKiK za polisolokaty nałożył gigantyczną karę rzędu ponad 50 mln zł na takie firmy jak: Raiffeisen Bank Polska, Open Finance, Aegon TU na Życie oraz Idea Bank. Brawa dla bankowych liderów zaufania publicznego. Zdaniem prezesa UOKiK juz sama nazwa "polisolokata" wprowazda w błąd gdyż nie jest to ani polisa ani lokata. Natomaist obydwa te słowa wzmacniają poczucie bezpieczeństwa klienta, bo i polisa, i lokata kojarzą się czymś bezpiecznym. W rzeczywistości te tzw., polisolokaty są produkatmi inwestycyjnymi NAJWYZSZEGO ryzyka. 

 

LOKATY STRUKTURYZOWANE - opinie 

Bankowe instrumenty strukturyzacyjne w samym swoim zamyśle konstruowane są dla kompletnych ekonomicznych frajerów, każdy kto ma olej w głowie wie, że takich instrumentów nie wolno dotykać. Sami bankowcy nie są w stanie wytłumaczyć na czym polegają instrumenty strukturyzacyjne. Do obliczania modelu ryzyka zatrudnia się najlepszych matematyków i najwydajniejsze super komputery których zadaniem jest takie ułożenie algorytmów abyś nigdy nie osiągnął spodziewanej korzyści.  

Proszę sobie przypomnieć tylko takie proste fakty z ostatnich kilku lat. Złoto dochodzi do ceny z okolic 1800 dolarów za uncję - mamy wtedy masowe promocje na fundusze lokujące w złoto i lokaty oparte o cenę zlota. Dzisiaj, półtorej roku później uncja złota kosztuje nieco ponad 1000 $.

Inny przykład - kiedy dolar kosztował w 2000 roku 4.50 zl - banki namawiały na lokaty inwestycyjne oparte o wycenę dolara. Efekt - to był szczyt, 8 lat później dolar spadł do 2 zl. Wtedy w 2008 roku banki wyczyściły przedsiębiorców namawiając ich na opcje na ... spadek ceny dolara. Efekt - to był dołek notowań dolara do złotego a polskie firmy puszczono w dziurawych skarpetakach. Ba, nawet wiele giełdowych spółek które zainwestowały w takie opcje do dzisiaj nie może się pozbierać spłacając zaległe kredyty a wiele zbankrutowało. Powtarzam więc raz jeszcze swoją opinie - bankowe lokaty strukturyzowane są dla ABSOLUTNYCH frajerów. Naczęściej bankowcy żerują na powszechnej niewiedzy o mechanizmach działania giełdowych, walutowych czy surowcowych trendów oraz cykli.

Podstawą przekonania inwestora do zakupu jakiegoś produktu bankowego powiązanego z rynkiem akcji, walut czy surowców jest utrwalone przez kilka lat powszechne przekonanie, że np. warto brać kredyty we franku, albo dolar jest słaby - bo .... spada przez kilka lat. I to właśnie jest podstawowy element aby spadkowy cykl uległ trwałemu odwróceniu a ty nie masz już szans przez najbliższe 10 lat na odzyskanie swojej inwestycji z powodu powstania nowego długoterminowego trendu. 

 

 

ETF-y   jako dobre inwestycje alternatywne ? 


ETF-y to rodzaj otwartych funduszy inwestycyjnych notowanych na giełdzie,  naśladujący zmiany akcji, surowców, indeksów czy obligacji, mający w zamyśle wierne odwzorowywanie notowań wskazanego indeksu giełdowego. Notowane w USA od 1993 roku a w Polsce wprowadzone do obrotu w 2010 roku i notowane są pod nazwą ETFW20L.  Pierwsze w Polsce certyfikaty ETF naśladujące indeks WIG20 weszły do obrotu giełdowego w 2010 roku i miały nazwę Lyxor ETF WIG20. Certyfikaty ETF notowane są na giełdzie tak samo jak akcje. ETF nabywa papiery wartościowe, a za pieniądze funduszu kupowane są akcje spółek wchodzących w skład tego indeksu, w proporcji takiej, jak te spółki występują w indeksie. Ponadto ETF – poza śledzeniem zmian indeksu – powinien uwzględniać przychody, które powstałyby odpowiednio z wypłaty dywidend. W efekcie ETF powinien mieć wartość księgową zgodną z indeksem WIG20 (bez korygowania o wypłaty dywidend).  To przykład ETF-u na indeks giełdowy. Na rynku jest mnóstwo innego rodzaju ETF-ów, inwestujących np. tylko w złoto, srebro, ropę naftową, gaz, zboża akcje w Azji, akcje w Rosji itp. 

Pułapką bandyckie opłaty i prowizje

Osobiście nie inwestowałem nigdy w tego typu instrumenty ale jak się pojawiły to podszedłem do nich dość entuzjastycznie jako otwarcie nowych alternatywnych form inwestycji mało dostępnych dotychczas w Polsce. Dobrym przykładem są tutaj ETF-y inwestujące wyłącznie w surowce. Pamiętam, że z rok temu zasugerowałem możliwość inwestycji w ETF przy okazji powstania sygnału kupna na gaz. Po kontaktach z klientami i z domami maklerskimi sprzedającymi te produkty – wynikło się, że zagraniczne ETF-y inwestujące w gaz są olbrzymią pułapką. Te instrumenty nie mogą być traktowane jako inwestycje długoterminowe ale wyłącznie jako kilkudniowe spekulacje. Okazało się, że wiele z amerykańskich  funduszy ETF co miesiąc dokonuje obligatoryjnych konwersji starych jednostek na nowe instrumenty pobierając nawet kilkuprocentowe prowizje. W przypadku długotrwałej kilkumiesięcznej konsolidacji jakiegoś surowca może się okazać, że pomimo trafnej inwestycji stracisz połowę zainwestowanych pieniędzy na obligatoryjne opłaty i prowizje. Nie każdy z ETF-ów ma bandyckie opłaty za comiesięczne konwersje ale zanim zainwestujesz zapoznaj się z tym aspektem inwestycji.

 

CERTYFIKATY INWESTYCYJNE notowane na gpw 

......

 

Odwrócone hipoteki 

.......

 

 

 cdn ....

 

Grzegorz Nowak 

serwis giełowy amerbroker.pl 

 

 

 Komentarze

[2014-11-18] poszkodowany
www.facebook.com/groups/1447021272180787/ www.facebook.com/groups/188185261389489/ www.facebook.com/groups/221025668083322/ www.youtube.com/user/henryk26101/videos www.facebook.com/groups/270832716322206/

[2014-11-24] też oszukany przez bank
http://wgospodarce.pl/informacje/16694-uokik-wzial-sie-za-podejrzane-klauzule-w-polisolokatach-oferowanych-przez-firmy-nalezace-do-czarneckiego-klienci-mieli-sie-zrzec-wszystkich-praw-i-roszczen?c=30686#last-comment

[2014-11-26] Karol
Kiedy będzie pozew na Getin Bank za lokaty z ubezpieczeniem na 10 - 15 lat. Klient traci na nich ok. 40% swoich pieniędzy jeśli chce zrezygnować, jak się zorientuje po latach,że nie dają żadnego zysku, tylko wyłącznie straty. W razie śmierci klienta np. żona otrzymuje ogromną sumę od banku 100zł. Szok. Upodlenie Polaków.

[2014-12-07] stary wyjadacz
http://www.tojestchore.pl/wp/nie-daj-sie-krzywdzic-bankom-napisz-do-prezesa/

[2014-12-30] Gość
Karol zapamiętaj taką mądrość ludową - jeśli ktoś podpisuje głupie umowy to w pełni na nie załguje.

[2015-01-10] G Nowak
@ gośc, to tylko częściowa prawda bo dobrze urządzone prawnie państwo winno stworzyć takie regulacje prawne i je skutecznie egzekwować przez swój aparat władzy aby zwykły obywatel był chroniony przed zwykłymi bandytami ale także przed tymi groźniejszymi bandytami z mafii finansowych. A jak wiemy ze źródel rządowych "Polska nie istnieje ... jest h. d. i kamieni kupa" i w tym zakresie jest to w dużej mierze prawda.

[2015-01-12] Gość
przeczytajcie to - http://parezja.pl/minister-finansow-pozwolil-na-inwigilacje-polakow-przez-zagraniczne-instytucje-2/

[2015-03-09] Gość
> Witam, > reprezentuję Kancelarie Prawną LEX. > Kancelaria zajmuje się skutecznym odzyskiwaniem utraconych środków (tzw. opłat likwidacyjnych) z tytułu rozwiązania polisy z Ubezpieczeniowym Funduszem Kapitałowym (UFK) . > Posiadamy doświadczonych specjalistów oraz do każdej sprawy podchodzimy indywidualnie. Cechujemy się wysoką skutecznością przy minimum formalności ze strony Klienta. Co więcej współpraca z nami nie wiąże się z żadnymi kosztami wstępnymi. Po więcej informacji zapraszam do kontaktu: m.jamroz@kancelaria-lex.org lub pod nr.telefonu :886 546 631

[2015-09-09] Gość
Wzory ulotek na akcje protestacyjne dla pokrzywdzonych przez Getin Bank oraz Open Finance: http://getoutbank.pl/ubezpieczenia-inwestycyjne/41-ulotki-open-finance-getin-bank-tu-europa-akcja-protestacyjna

[2015-11-20] jkgpokrzywdzony
Kilka miesięcy temu podjąłem walkę z nieuczciwym towarzystwem ubezpieczeniowym. Zostałem oszukany i nabrany na tzw. polisolokatę. Straciłem na tej inwestycji kilka tysięcy złotych. Na szczęście natknąłem się na wrocławską Kancelarię która w około 6 miesięcy uzyskała zwrot moich środków. Zachęcam do walki z tego typu instytucjami.

[2019-08-01] skup
Swietny blog :) duzo w nim humoru i dystansu, ktory bardzo lubie ;) Pozdrawiam Cie cieplo i zycze udanego tygodnia!

[2020-03-08] Polisolokatowiec
Pewne jak w banku, ku przestrodze wszystkim posiadaczom kasy w banku https://www.rmf24.pl/fakty/swiat/news-wygral-6-5-mln-euro-i-stracil-wszystko-jestem-martwy-za-zyci,nId,4366482?fbclid=IwAR2euu52XW_aRixVqI3HgTyvlI9K4AFoNVFqfzfXz0aDWVApRdZUsBhBm1k

[2023-09-03] Gość
Ile trzeba mieć dlugu żeby oglosic upadłość konsumencką? Czy w trakcie upadłości konsumenckiej można otworzyć działalność gospodarczą?

Dodaj komentarz

Podpis  
Dołącz obraz (jpg, png, gif)