Logowanie do serwisu
WiGometr - Indeks Nastrojów Inwestorów
Kiedy na gpw w Warszawie zacznie się hossa ?
w 2023 r
w 2024 r
w 2025 r

Głosuj

Zagłosuj aby zobaczyć wyniki ankiety.

Publiczny

---- ENERGIA - wielka hossa stulecia

 

Energia - wielka HOSSA stulecia w cieniu wielkiej wojny 

 

 
Gaz ziemny - prognozy 
 
 
Po dłuższej przerwie wracam do obserwacji cen gazu naturalnego. Powodem jest arcyciekawa sytuacja techniczna na tym surowcu. Zaryzykuję i napiszę, że od roku na surowcach energetycznych rozpoczęliśmy hossę stulecia która będzie przejawiać się tym, że ceny nośników energetycznych (nie tylko gazu) rozpoczęły w zasadzie permanentny wzrost który może potrwać co najmniej ze 20 lat. Kolejna cechą charakterystyczną tego zjawiska będzie postępująca za wzrostem energii inflacja. Oczywiście będą jakieś kilkunastomiesięczne czy nawet 2-3 letnie okresy korekt cen nośników energetycznych a w ślad za tym spadek inflacji ale trend został już według mojej subiektywnej oceny rozpoczęty. 
 
Z czym można wiązać te proces ? To oczywiste, rozpoczęła się era wojen hegemonicznych które potrwają co najmniej ze 30 lat i które zdestabilizują wszystko. Nie tylko ekonomię, handel, pieniądz i finanse ale też wymianę towarową ale także będą się charakteryzować co najmniej brakami żywności o ile nie głodem. 
 
Na te procesy nałożą się też nowe zjawiska których dzisiaj jeszcze nie widzimy. Mianowicie najpewniej najdalej za kilkanaście już lat powinna zakończyć się era produkcji i przesyłania energii elektrycznej w standardowy sposób, sieciami energetycznymi. Budowanie elektrowni atomowych to głupota i sabotaż ekonomiczny. Mało kto o tym mówi ale na świecie brakuje uranu, zasoby które są znane nie zapewnią pracy aktualnym i tym budowanym reaktorom. A to oznacza, że energia z uranu będzie za kilkanaście lat strasznie droga. Nie wspomnę już o kosztach składowania odpadów uranu oraz o ich wpływie na środowisko. Nieopłacalny będzie też przesył tej energii sieciami energetycznymi. 
 
Za najdalej kilkanaście lat standardem będzie produkcja energii przydomowej i jej lokalne przechowywanie w magazynach energii które stawać się będą coraz tańsze wraz z postępującymi w tym zakresie nowoczesnymi i coraz tańszymi technologiami. 
 
Dopóki taka sytuacja nie stanie się standardem to czeka nas horrendalny wzrost cen energii a nawet  wojny o dostęp do tanich źródeł energii. 
 
Pierwszą jaskółką jest tutaj cena gazu ziemnego. W sierpniu 2022 roku cena gazu zrobiła szczyt impulsowej fali wzrostowej blisko poziomu 10 $. Dzisiaj na dzień 15 stycznia cena gazu oscyluje nieco powyżej 3 $. Są to według mnie okolice które mają szanse zakończyć kilkumiesięczną falę korekty. Zakładam jeszcze nieznaczne obsunięcie ceny a po nim uklepanie dna i powinniśmy rozpocząć kolejną falę impulsu która najpewniej docelowo wyniesie cenę gazu grubo powyżej 20 $. Oczywiście docelowy poziom szczytu najpewniej będzie utworzony dopiero w przyszłym roku albo może w 2025 ale jeśli moja ocena tego rynku jest poprawna to zaraz po bliskim utworzeniu dołka powinna się rozpocząć najbardziej dynamiczna i najbardziej rozległa fala wzrostów. 
 
Na dzisiaj klasycznego sygnału kupna jeszcze nie widzę ale trzeba pilnie obserwować rynek bo zwrot może tu być osiągnięty całkiem niedługo. To przed czym przestrzegam to fakt, że gaz jest w swoich notowaniach bardzo zmienny w krótkim horyzoncie i dynamika tych zmian czyści portfele inwestorom  inwestującym na rynkach lewarowanych. Dlatego też sugeruję inwestycje w ETFy bez dźwigni finansowej lub na małej dźwigni. Jak tylko uznam, że pojawia się klasyczny sygnał kupna na gazie to pójdzie stosowna informacja w serwisie wraz ETF-em który zaproponuję. Przestrzegam przed inwestowaniem w instrumenty typu ETF ale nominowane w euro. To waluta o której któregoś dnia w najbliższych latach dowiemy się z porannych informacji, że przestała istnieć. 
 
Surowce energetyczne będą jednymi  z tych klas aktywów które pozwolą nam na wygranie z inflacją i to w ujęciu realnym a nie nominalnym. Dlaczego ? To proste. To ceny nośników energetycznych będą podążać jak najszybciej za inflacją co będzie potęgowało w efekcie dalszy wzrost inflacji. A skoro dany instrument będzie w trendzie to wszyscy technicy wiedzą, że wzrost będzie irracjonalny aż do hiperboli włącznie. 
 
Niestety czasy sprzed pandemii nigdy już nie wrócą. Przed nami nowa era w gospodarce, w geopolityce w finansach - generalnie wszystko się zmieni. Łącznie z religią i normami społecznymi. W zasadzie to nie tyle, że się zmieni co zostanie w brutalny sposób wywrócone do góry nogami. Najbardziej zagrożeni są Ci którzy coś posiadają i w wyniku inflacji stracą wszystko jeśli sobie nie uświadomią, że muszą przenieść wartość swojego pieniądza do nowego systemu. 
 
Bardzo mi przykro ale nie zgadzam się z większością ekspertów głoszących, że mamy koniec inflacji. Według mnie mamy jedynie chwilowe zastopowanie dynamicznej skali dotychczasowego wzrostu inflacji. W realnym wariancie taki stan potrwa może kilkanaście miesięcy a w bardzo pozytywnym może 2-3 lata. Najdalej po tym okresie wejdziemy w fazę galopującej inflacji. 
 
Grzegorz Nowak
serwis giełdowy amerbroker.pl
 
 
 
 

15 stycznia 2023 r 

 


Komentarze

[2023-01-15] Roman
oby się to nie sprawdziło ale obawiam się że może mieć Pan rację

[2023-01-15] Powrót Tom
kilka tyg temu było spotkanie robocze ostateczne Usa-Chiny. Rozmowy trwały 3.5 godz. Jaki wynik rozmow? No kilka dni po spotkaniu wyszedl w ocean chiński lotniskowiec albo ktoś to widzi i kuma albo dupa blada Nic dodać nic ująć. Uran to fikcja. Popowany w miarę ujeb.. Rosji Chin z tym ze obie strony zlały pioniera innowacyjności ciepłym moc.. Za mało czasu ma hegemon na odwalenie takiego numeru. Po za tym sieci energetyczne znowu są za słabe na ladowanie aut elek w dużej ilości. Trzeba znowu modernizować ale ile to potrwa heee. Cienko to wszystko widze. Jak dla mnie hegemon ma jedno wyjście, zduszenie jak najszybsze gospodarek rozwiniętych ażeby wrogowie nie funkcjonowali lub dorabiali sie na gospodarkach rozwiniętych, bo kto jest największym odbiorcą surowców czy kontenerów. Kasa plastik po oswojeniu ludu i wprowadzenia limitów to jedyny wyjście dla nich. Dla nas bida i gwarantowany o którym tak pomyśleli wiedząc że po wprowadzeniu tego ludzie zaprzestaną zakupów w takim stopniu. A to doprowadzi do..... Obym się mylił ale To co zrobią w imię ratowania hegemona będzie gorsze niż to co później. Bo później będzie bolało tylko parę tyg. Gospodarz widzi to na 30 lat. Odpowiem nie gramatycznie Nima szans.

[2023-01-15] As
PGN?

[2023-01-16] czr
Prof. Krzysztof Meissner: Spalanie odpadów radioaktywnych szansą dla Polski?Przełomowa fuzja jądrowa

[2023-01-17] Gość
Tom ty akurat wiesz, że to było ostateczne spotkanie...

[2023-01-19] PCM
spadek inflacji? raczej kolejna denominacja Panie Grzegorzu, obiecał Pan opis przygotowań gospodarczo-rolniczych:)

[2023-01-19] Powrót Tom
Te ostateczne hmm.... Gra rozpoczęta na tą chwilę walimy w bęben Rosji.Tu grane jest tyle tematów że..... Na ile kolana się podlamia zobaczymy. Jak dla mnie został jeszcze bliski wschód ale tu nastepne kilka tematów pokazówka opcja przesiedlenia. Po tym rajdzie przyjdzie pieniądz plastik w celu uwalenia Chin Transferu majatkow..... Z tym że to wiekszosc już wie ale tak naprawdę nie wie jak tą wiedzę wykorzystac

[2023-01-27] Gość
Właśnie. Nawet jeśli jesteśmy świadomi, co się będzie działo, ale nic tej wiedzy nie wykorzystamy, to tak, jak byśmy byli nieświadomi. Czyli dobrze być w świadomości aktywnym, żeby mieć mniejszą ilość strat, również psychicznych.

[2023-01-27] Powrót Tom
Gość wogole się z tym nie zgadzam. Jeszcze każdy z nas ma pole manewru, za chwilę już połowę mniej więc szachy każdy może tak rozstawić żeby mniej bolało!

[2023-01-30] Gość
Tom, czy ty rozumiesz w ogóle co jest napisane, czy tylko klepiesz w klawiaturę dla zabawy?

[2023-01-30] Powrot Tom
Do ETFu BOIL wzrastają wpływy, gospodarzu co robimy z gazem?

[2023-01-31] Gość
@ Powrot Tom z czym się nie zgadzasz? Gdzie jest napisane, że nie mamy pola manewru lub czasu na manewr? PTom, jeżeli bierzesz udział w dyskusji na takim forum, to wypada prezentować jakiś poziom, a nie czytać bez zrozumienia oraz zaśmiecać przestrzeń komentarzami bez ładu i składu, na poziomie. Z mojej perspektywy wygląda to tak, jakbyś pisał cokolwiek się zrodzi w twojej głowie, bez żadnego przemyślenia.

[2023-02-03] Powrot Tom
Gość co ty w nosisz do dyskusji poza krytyka, zero. Pis cie nauczyl zycia za darmo, i taki poziom reprezentujesz.

[2023-08-11] es
Wygląda na to, że gaz powoli przygotowuje się na jakiś (przynajmniej) ruch korekcyjny. Poziom do pokonania to 3 USD.

Dodaj komentarz

Podpis  
Dołącz obraz (jpg, png, gif)