Logowanie do serwisu
WiGometr - Indeks Nastrojów Inwestorów
Kiedy na gpw w Warszawie zacznie się hossa ?
w 2023 r
w 2024 r
w 2025 r

Głosuj

Zagłosuj aby zobaczyć wyniki ankiety.

Publiczny

1. OFE czy ZUS ? Skrywane tajemnice banksterów

 

 

Fundusze emerytalne czy ZUS ? Jaka bedzie moja emerytura ? 

  

Żaden z rządów po "89 roku w tzw. wolnej Polsce na poważnie nie zajął się reformą emerytalną. Rząd Buzka zrealizował projekt prywatyzacji emerytur pod nazwą OFE i lansowano ten projekt jako przykład światowego przełomu w dziele komercjalizacji emerytur. Wskazywano na pionierskie rozwiązania Polski w tej dziedzinie. Rządowa i bankowa propaganda lansowała potencjalne korzyści wynikające z tego projektu. Sama idea stworzenia i funkcjonowania OFE wygląda bardzo szlachetnie. Zwłaszcza jeśli przyrównamy OFE do skostniałego ZUS-u.  Jak to zwykle bywa idea pozostaje ideą a w praktyce okazało się, że OFE wprowadzono w Polsce w sposób mafijny a pieniądze które Polakom przy okazji skradziono to najprawdopodobniej największa afera tej tzw. wolnej Polski. OFE to także wielka cegła która przyczyniła się do pogłębienia neokolonialnych zależności między Polska a Zachodem.

 

Iluzja wyboru. OFE czy ZUS ? 

Żeby właściwie dokonywać wyborów trzeba dysponować choćby elementarną wiedzą na temat powstawania OFE oraz mechanizmów działania systemu. Niestety Polakom brakuje tej informacji. Zamiast rzetelnej wiedzy serwowano nam od początku aż do dzisiaj propagandę o wyższości zarządzania pieniędzmi przez prywatne OFE nad państwowym ZUS-em. Polaków tak naprawdę oszukano wizją świetlanej przyszłości na emeryturze. Sielankowe zielone palmy, ciepłe kraje, złota jesień …moja bezpieczna emerytura. 

Tak w skrócie można podsumować argumenty zwolenników OFE. Głównym orędownikiem tego skompromitowanego w dzisiejszej formie systemu był i jest prof. Leszek Balcerowicz. Pan Balcerowicz zapomina, że to głównie dzięki jego decyzjom powstało w Polsce wielomilionowe bezrobocie które wywróciło nie tylko system emerytalny ale i całą gospodarkę. Ba, powaliło Polską gospodarkę na łopatki zgodnie z intencjami mocodawców, czyli planu Jeffreya Sachsa. Bo dzisiaj chyba nie ma już osoby która wierzy, że kiedykolwiek istniało coś takiego jak plan Balcerowicza. Kalkulator emerytalny podczas tworzenia OFE został tak skonstruowany, żeby pokazać Polakom - emerytura nie jest wam potrzebna. Oczywiście emerytura w ZUS-ie. Prywatne emerytury w OFE to prawdziwa przyszłość. Ta częściowa emerytura niestety nie uczyni życia staruszków bezpiecznym. Nie patrzmy więc na ranking funduszy emerytalnych i inne porównania - bo o emeryturę musi zadbać każdy sam i zrobi to lepiej niż jakikolwiek fundusz emerytalny. Choćby inwestując samodzielnie na tzw. kontach IKE. Indywidualne Konto Emerytalne zapewnia nieopodatkowaną od zysków inwestycje na starość. Warto o tym pamiętać. 

 

Prawda o OFE 

W Polsce nie ma niezależnych mediów więc nie mamy wiedzy jakie stosowano na Polskę naciski aby OFE powstały. Ba, nawet nie wiemy kto takie naciski stosował.

Cała prawda o tym jak powstawały OFE zawarta jest mimochodem w książce prof. Mitchella Orensteina w książce zatytułowanej  „Prywatyzacja emerytur. Transnarodowa kampania na rzecz reformy zabezpieczenia społecznego.” Rąbka tajemnicy ujawnił nam amerykański profesor Mitchell A. Orenstein z Johns Hopkins University w 2008 roku w opublikowanej książce „Privatizing Pensions. The Transnational Campaign for Social Security Reform.” Profesor Orenstein pisze między innymi, że Bank Swiatowy, Międzynarodowy Fundusz Walutowy oraz powołana specjalnie ku temu celowi zadaniowa agenda o nazwie USAID - US Agency for International Development – robiły wszystko aby narzucić krajom Europy Środkowej i Wschodniej oraz Ameryki Południowej takie regulacje prawne które doprowadzą do utworzenia prywatnych funduszy emerytalnych. W tym celu instytucje te uzgadniały swoją politykę wobec wybranych krajów. Stosowały lobbing, przygotowywały argumentacje dla działań socjotechnicznych realizowanych przez wyspecjalizowane agencje PR, szkolono liderów projektu, tzw. agitatorów itp.

W celu realizacji tego projektu zaplanowano prawdziwa kampanię o wymiarze międzynarodowym. Organizowano międzynarodowe konferencje, seminaria na których lansowano ideę prywatnych funduszy. Przekupstwem stanowisk, funkcji, kampanii reklamowych w mediach szukano i powiększano liczbę sojuszników do tego zadania.

Kampanię finansowo wspierały też największe międzynarodowe grupy bankowe. Posuwano się nawet do szantażu gdyż np. przyznanie kredytów z MFW warunkowano zgodą poszczególnych krajów na utworzenie prywatnych instytucji finansowych zarządzających składkami emerytalnymi. Presja i naciski były tak silne, że systemu tego nie udało się wprowadzić tylko w dwóch z wytypowanych krajów: Słowenii i Wenezueli.

Fachowcy z BS i MFW analizowali i typowali kraje o największych problemach którym najszybciej będzie można narzucić i wdrożyć w życie ten projekt.  

Profesor ujawnia, jak np. w Polsce Bank Światowy i MFW umieszczali najważniejszych łączników w instytucjach rządowych. I tak np. opisuje jak umieszczono panią Ewe Lewicką jako szefową odpowiedzialną w rządzie Buzka za reformę emerytalną. Później panią Lewicką namaszczono na szefową Towarzystwa Funduszy Emerytalnych. Jednym słowem osoba która tworzyła reformę i miała teoretycznie dbać o interes państwa zaraz po reformie dbała o interesy bankowych instytucji OFE. Korupcja czy głupota ? Nie, to typowe rozwiązania dla kraju neokolonialnego. 

Dalej prof. pisze, że USAID przekazywała nawet oficjalnie miliony dolarów na sfinansowanie kampanii społecznej promującej OFE w Polsce. Drukowano ulotki, broszury informacyjne oraz szereg innych materiałów propagandowych. Organizowano wyjazdy za granice dla dziennikarzy, parlamentarzystów i przedstawicieli rządu. Orenstein pisze, że po takich sponsorowanych zagranicznych wyjazdach skutecznie powiększano grupę zwolenników reformy. Dopuszczano się także nacisków aby dokonywać ingerencji prawnych dotyczących funkcjonowania samego ZUS-u. Profesor dokumentuje także wydatki wielu milionów dolarów które transferowano ze Stanów Zjednoczonych na utworzenie w Polsce Urzędu Nadzoru nad Funduszami Emerytalnymi. Tak tak, perspektywicznie betonowano w ten sposób na lata system drenażu kapitału z Polski !! 

Projekt wprowadzenia w Polsce OFE trwał kilka lat. Począwszy od samej idei aż po jego legalizację wymyślony i pilotowany był poza granicami naszego kraju. Ba, nawet poszły na to szybko i duże pieniądze z prywatnych i międzynarodowych instytucji finansowych. Nie musieliśmy do nich nawet występować o kredyty na ten cel J W Polsce poszukiwano tylko pożytecznych idiotów do realizacji tego projektu. 

To co zawarte jest w tej książce kwalifikuje się do natychmiastowego wszczęcia śledztwa w Polsce gdyż jest to pozycja bardzo bogato udokumentowana. Poza tym pisze to światowej klasy fachowiec a wątek polski jest tylko jednym z tematów tej publikacji (do kupienia na Amazonie za około 15 $). 

 

Cele powstania OFE 

Prawdziwym celem powstania OFE był drenaż kapitału poprzez zastosowanie bandyckich opłat za zarządzanie, tzw. dystrybucyjne, wysokie prowizje za zakup obligacji itp. . Nie bójmy się mówić prawdy, OKRADZIONO w świetle prawa wiele narodów. Nie tylko Polaków. Projekt OFE firmowały takie nazwiska jak między innymi: Jerzy Buzek (pseudonim "jebaka" - znamiennie nazywany tak przez kolegów z racji swoich zainteresowań w parlamencie europejskim i profesor zawsze do wynajęcia - Leszek Balcerowicz. Dziesiątki osób skorumpowano wizją lukratywnych posad, kariery w nowych instytucjach finansowych. 

Proszę państwa, proszę się nie łudzić, nie trudzić szukaniem porównań która emerytura będzie większa, czy z OFE czy z ZUS-u. To zbyteczny trud. Z OFE będzie prawie nic a z ZUS-u niewiele więcej. W praktyce wybór między OFE a ZUS-em dotyczy tylko niecałych 3 % emerytalnej składki !! W obiektywizm działania OFE wierzą naprawdę bardzo naiwni i niewyrobieni politycznie ludzie. Wielu analityków snuje słuszne teoretyczne rozważania które są nic nie warte w praktyce. To iluzja wyboru między OFE a ZUS-em. Te 3 % różnicy nie sprawi, że oszczędzanie na emeryturę zadziała jak wolność finansowa na starość. 

Żeby OFE miały sens to kontrole strategiczną nad nimi winno sprawować państwo. Mogłyby być ze 3-4 fundusze emerytalne a zarządzanie nimi powinno się odbywać w oparciu o jakieś konkursy, duże pieniądze za kontrakty menedżerskie, wynagrodzenie success fee i pod wielkimi groźbami za ewentualne przestępstwa. System OFE który funkcjonuje aktualnie sprawia, że pieniędzmi OFE zarządzają prywatne banki i traktują OFE jak nadworne folwarki. Jest dokładnie tak jak miało być w zamyśle autorów i sponsorów tego projektu. 

Jak państwo sądzicie, jaką decyzje podejmie szef wielkiej międzynarodowej korporacji bankowej w sytuacji kiedy dostaje informacje od właściciela banku o tym żeby natychmiast wyprzedać aktywów akcyjne z giełd ? Powiedzmy np. z powodu dużej zwyżki cen akcji i spodziewanego końca hossy. W swojej grupie ma bank który gra na swój rachunek, towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych które zarządzają pieniędzmi klientów i akcje z funduszy OFE ? Naiwne pytanie, prawda J Najpierw sprzedaje swoje akcje - czyli bankowe, później TFI a na końcu w OFE. I takie to jest zarządzanie aktywami OFE.

Ukrytym celem tzw. reformy OFE było też spowodowanie gigantycznej pętli zadłużenia państwa. Jeżeli ZUS-wi poprzez powstanie prywatnych funduszy emerytalnych zabrano 38 % przychodów to nie oszukujmy się państwo musiało tę brakującą dziurę załatać. Skąd wzięto brakujące pieniądze ? Ależ  oczywiście z tych samych banków które stały za ideą powstania OFE. Istnienie OFE przyczyniło się do powstania dodatkowego długu publicznego szacowanego na kwotę ponad 300 mld zł. 

 

Najpierw aferą były horrendalne opłaty za zarządzanie a teraz aferą będą nietrafione i wyprowadzone za granicę inwestycje. To tylko kwestia czasu i aby to przewidzieć nie trzeba być żadnym wizjonerem. To stały mechanizm zarządzania i kontroli nad światem przez największe instytucje finansowe. Tam gdzie tylko można globalni władcy dzisiejszego świata prywatyzują zyski a upubliczniają straty. Prosty i bezczelny ale bardzo zyskowny mechanizm. 

Osoby które wprowadziły w Polsce OFE winny stanąć przed Trybunałem Stanu. Daleki jestem od popierania Tuska ale w tym przypadku w mojej ocenie słuszność stoi po jego stronie. Poza tym mamy iluzje wyboru a nie dokonujemy rzeczywistego wyboru. Nie widzę absolutnie żadnego powodu aby samodzielnie oddawać pieniądze banksterom do OFE. 

 

Grzegorz Nowak 

serwis giełdowy amerbroker.pl

 

 Komentarze

[2014-07-07] Hamal
Eee, a już myślałem że rozwiązaniem będzie własnie BRAK obowiązku płacenia na OFE. Co mi z tego że kasa z OFE przejdzie do ZUS gdzie zostanie natychmiast rozdana obecnym emerytom. W OFE przynajmniej jest COŚ - jakieś akcje, a w ZUS - pusta dziura i dno długów.

[2014-07-07] GN
Każdy ma prawo tracić tam gdzie chce. W ofe albo w zus, bo emerytury nie będzie ani od jednych ani od drugich

[2014-07-07] kris
Jest też wydanie polskie: Wyd. Polskie Towarzystwo Ekonomiczne, Warszawa 2013

[2014-07-13] gość
Greg, jak zniknie Twoja strona internetowa, będziemy wiedzieć, że i po Ciebie przyszli

[2014-07-18] gosc
Sz.P. Grzegorzu ! Po co tyle emocji ? Obecna część składki emerytalnej do OFE jest tak mała, że ani nas nie ograbi, ani nas nie zbawi. Po kastracji Fedak wszyscy praktycznie jesteśmy już w ZUS-ie.

[2014-07-19] G Nowak
zgadza się, dlatego pisze o iluzji wyboru, bo do OFE przejdą grosze, pisałem - niecałe 3 %. Natomiast emocje są,trudno się nie wkurzać jak się dowiadujemy, że zaplanowano i zrealizowano spisek mający na celu okradzenie całej Polski za pomocą mechanizmu OFE, ba tak okradziono wiele krajów. Na dodatek mało kto w Polsce o tym wie, a ci którzy to ujawniają są uznawani przez mass media za oszołomów.

[2014-09-11] zf
Jest dostępna po polsku "Prywatyzacja emerytur. Transnarodowa kampania na rzecz reformy zabezpieczenia społecznego" Orenstein Mitchell A., Wydawnictwo Polskie Towarzystwo Ekonomiczne Rok wydania 2013

Dodaj komentarz

Podpis  
Dołącz obraz (jpg, png, gif)