Logowanie do serwisu
WiGometr - Indeks Nastrojów Inwestorów
Kiedy na gpw w Warszawie zacznie się hossa ?
w 2023 r
w 2024 r
w 2025 r

Głosuj

Zagłosuj aby zobaczyć wyniki ankiety.

Publiczny

----- Jak zarabiać na spadkach indeksu WiG20 bez dźwigni

 

 

BETAW20ST - ETF na spadki indeksu WiG20 

 

 

Od kilku miesięcy na gpw notowany jest walor o nazwie WiG20short. Daje on możliwość zarabiania na spadkach indeksu bez ryzyka wynikającego ze stosowania dźwigni finansowej. Jest to alternatywa dla tych którzy nie chcą inwestować w kontrakty terminowe. To pierwszy tego typu instrument notowany na giełdzie w Warszawie. Jest to fundusz inwestycyjny zamknięty notowany w systemie notowań ciągłych. Jednostki tego funduszu notowane są na giełdzie na takich samych zasadach jak akcje czyli można je kupować i sprzedawać w karnecie zleceń jak akcje poszczególnych spółek. 

Fundusz odwzorowuje giełdowy indeks WiG20short który zachowuje się odwrotnie do indeksu największych spółek z indeksu WiG20. Indeks WiG20short kształtuje się symetrycznie do indeksu WiG20, jeśli np. indeks WiG20 spadnie o 1  procent to indeks WiG20short wzrośnie o 1 procent. Poziom wartości indeksu zależy od wartości 20 największych spółek z gpw. Fundusz ten przeznaczony jest do inwestowania krótkoterminowego wykorzytsującego krótkoterminowe wahania indeksów. 

Emisję funduszu przeprowadził AgioFunds TFI a animatorem który dba o płynność jest DM BOŚ. Spread jest bardzo atrakcyjny i wynosi zaledwie 0.17 % co pozwala na dokonywanie wielu szybkich transakcji. 

Fundusz ten jest na pewno alternatywą dla ryzykownych kontraktów terminowych ale także jeszcze bardziej ryzykownych o ile nie zmanipulowanych certyfikatów Faktor i Turbo. Z kolei na wzrosty indeksu WiG20 inwestorzy mogą otwierać pozycje Funduszu Beta ETF WiG20TR Portfelowy lub ETFW20L. 

Aby zainwestować w instrument na spadki indeksu WiG20 należy wybrać w karnecie zleceń następujący symbol: BETAW20ST 

 

Dodatkowe informacje: 

>> www.etf.com.pl/Fundusze-ETF-na-GPW-w-Warszawie/Beta-ETF-WIG20short-PFIZ

 

Na nasyzm rynku dostępne są także instrumenty do inwestowania na wzrosty indeksu mWiG40 i jest to mWiG40TR. Z kolei na giełdy zagraniczne są ETFDAX oraz ETFSP500. 

 

Osobiście nigdy jeszcze nie inwestowałem w ten instrument gdyż preferuję kontrakty terminowe - jeśli są osoby które mają już jakieś doświadczenie związane z inwestycją w ten papier to jak zwykle mile widziane cenne uwagi w dyskusji pod artkułem. 

 

Poniżej wykres notowań instrumentu BETAW20ST od początku notowań aż po ostatni krach koronawirusowy. Na ostatnim krachu koronawirusowym obejmującym okres od 21 lutego do 16 marca index spadł w tym czasie o 35 % a ETF na spadki dał w tym samym czasie zarobić aż 53 %

 

 

20 kwietnia 2020 rKomentarze

[2020-04-23] Jagre
Jak coś ma w nazwie Beta to węszę podstęp :-)

Dodaj komentarz

Podpis  
Dołącz obraz (jpg, png, gif)