Logowanie do serwisu
WiGometr - Indeks Nastrojów Inwestorów
Kiedy na gpw w Warszawie zacznie się hossa ?
w 2023 r
w 2024 r
w 2025 r

Głosuj

Zagłosuj aby zobaczyć wyniki ankiety.

Publiczny

- - WiG20 >> prognozy długoterminowe

 

 

WIG20  - perspektywa długoterminowa 

 

 

Długoterminowy obraz indeksu WiG20 różni się bardzo od tego jaki występuje na sWIG-u lub na WiG-u. Indeks największych polskich spółek jest zdecydowanie słabszy niż pozostałe. 

W 2007 roku utworzony został szczyt na indeksie WiG20 przy poziomie 3981 p. ale tutaj przez 16 lat notowania nigdy nie zbliżyły się nawet do szczytu z okolic 4000 p. 

Na tym indeksie rozważam dwa możliwe scenariusze. 

 

Pierwszy jest bardzo negatywny

Aktualnie indeks doszedł do 16-letniej linii bessy zlokalizowanej w okolicy trochę powyżej 2400 p. Jest to mega zapora dla byków. Na przestrzeni kilkunastu lat każde zbliżenie się do tej strefy oporowej powodowało bardzo szybki i dynamiczny spadek indeksu WiG20. W chwili obecnej indeks dotarł właśnie do maksimum tego co mógł zrobić w ramach tej długoterminowej bessy. Jeśli dokładnie przyjrzymy się ruchom przez ten długi okres to możemy dostrzec, że ruchy indeksu przybrały postać trójkąta. Jeżeli istotnie jest to trójkąt to notowania powinny się niedługo załamać tworząc ostatnią strukturę w tym długoterminowym cyklu spadkowym. Docelowy zasięg spadku mógłby być co najmniej w strefie okolic trochę poniżej 1200 p. Dopiero po ustanowieniu tego dołka notowania rozpoczęłyby nową falę wzrostową która rozpoczęłaby nowy cykl hossy. 

 

Wariant pozytywny

Scenariusz ten zakłada, że pierwszy atak na strefę oporową z okolic trochę powyżej 2400 p. jest nieudany, rynek zrobi małą korektę po czym zaatakuje tę strefę jeszcze raz i ten atak będzie udany. Notowania rozbiją szańce niedźwiedzi i będziemy kontynuować wzrosty które będą tworzyły nową dużą strukturę wzrostową. Z każdym miesiącem rynek będzie tworzył nowe maksima aż do szaleńczych irracjonalnych wzrostów. Ewentualne wybicie tej strefy oporowej to zdecydowanie pozytywna odpowiedź na pytanie czy już rozpoczęła się nowa wielka hossa.  

Nigdy przez ostatnich 16 lat nie napisałem, że mamy hossę bo jak widać z wykresu hossy nigdy przez ten czas nie było. Były jedynie wzrosty które były wzrostami korekcyjnymi w ramach formacji potencjalnego trójkąta który zaznaczyłem na wykresie. Po raz pierwszy rzeczywiście jest szansa na ruch wybijający który otworzyłby inwestorom drogę do nieba. Nie stawiajmy jednak kropki nad "i". Każdy zdąży zainwestować, poczekajmy na świecę wybijającą dopiero wtedy zmienimy nastawienie na pozytywne. Taki ruch wybijający strefę operową dopiero inicjowałby drogę do wielkich wzrostów. Każdy zdążyłby zarobić na takim szaleństwie które musiałoby potrwać kilka lat aby w swojej końcowej fazie przejść do fazy irracjonalnych wzrostów. 

 

Jak więc wygląda sytuacja na dzisiaj ?

Bardzo prosto, zgodnie z zasadami sztuki analizy technicznej dopóki opór nie zostanie wybity to preferencje są po stronie kontynuacji trendu - a ten jak widać cały czas jest spadkowy i do jego dokończenia brakuje jednej tylko ale za to ostatniej średnioterminowej fali spadkowej. I takie założenie jest prawdziwe dopóki dopóty rynek nie wybije opisanego powyżej oporu. Czy jest zatem szansa na takie wybicie ? Teoretycznie tak ale w praktyce widzę trzy poważne zagrożenia.

Pierwsze - jesteśmy krajem przyfrontowym a to odpycha kapitał długoterminowy, tym bardziej w sytuacji gdy Rosja przechyla szalę zwycięstwa na swoją stronę. Dwa - rozpoczyna się nowa wielka wojna na Bliskim Wschodzie której konsekwencje zwłaszcza dla Europy będą straszne zarówno w wymiarze ekonomicznym jak i inwazji nowych fal uchodźców. Trzy - wykres indeksu chińskiego wyłamuje się ze średnioterminowej formacji trójkąta dołem. Jeśli ten ruch się potwierdzi to oznaczać to będzie strach w gospodarcze światowej a zwłaszcza na rynkach finansowych a przede wszystkim na surowcowych. 

Rozstrzygnięcie dlaszego kierunku notowań na indeksie WiG20 wyjasni się już w najbliższym czasie. Nie przywiązujmy się do prognoz bo one nie grają i nie mają dla inwestora żadnego znaczenia. Reagujmy na to co się wydarzy pod względem technicznym w kluczowych miejscach - czyli otwierajmy longi jako reakcja na wybicie albo szorty jeśli rynek zacznie spadać. Na razie na WiG20 obowiązuje szort od 2370 p. Dopóki nie zostanie wybity stopem to obowiązuje preferencja pro spadkowa. Ewentualne wybicie krótkoterminowych oporów da z kolei przyzwolenie na zajęcie pozycji pro-wzrostowych. 

Notowania indeksu WiG20 są naprawdę w bardzo newralgicznym miejscu. Abstrahując od kierunku który zostanie wybrany - czeka nas niebawem bardzo duży ruch. 

 

Grzegorz Nowak 

serwis giełdowy amerbroker.pl 

 Komentarze

[2024-01-09] Zorro
Ja stawiam na spadki bo za dużo ulicy się ubrało w akcje

[2024-01-10] Al
Czy ewentualne wybicie w górę ... może odbyć się przy względnie słabym dolarze/WIG20USD ?

[2024-01-11] Adam
ja obstawiam poprawienie szczytow na 2450pkt i spadki dopiero przelom marzec/kwiecien podczas solar i lunar eclipse i zaostrzenie konfliktu na Ukrainie i przy naszej granicy podzczas wyborów wiosennych.

[2024-01-17] G Nowak
@ Adam, poprawienie szczytów jest już bardzo mało prawdopodobne. Wręcz pozostaje w kategori opowieści z mchu i paproci ...

[2024-01-24] Adam
możliwe ale rynek robi często psikusa na przekór wszystkim-moge się mylić zobaczymy

[2024-01-24] G Nowak
@Adam, tak zdarza się, rynek robi zakręty które zmieniają kierunek. trzeba mieć tego świadomość. u nas oznaczałoby to wybicie kluczowego kilkunastoletniego oporu i wielką hossę. Na razie mamy bliski ukończenia pierwszy impuls spadkowy i trzeba zobaczyć ile tych fal spadkowych będzie bo to dałoby odpowiedź na to co dalej

[2024-01-29] Gość
Żadnej bessy wielkiej w 2024 roku nie będzie. Może 1100 zobaczymy ale w 2025/6 lub 2029 . Nie ma co się spieszyć.

[2024-01-31] Adam
Panie Grzegorzu wyglada na to, ze moj scenariusz rysuje znamiona wiarygodnosci.

[2024-02-01] G Nowak
@ Adam, na dzisiaj tak to wygląda, ale jak pisałem w dzisiejszym porannym komentarzu dopiero trwałe wybicie kilkunastoletniej linii trendu spadkowego definitywnie potwierdziłoby wariant pozytywny. Nastałaby nowa era na polskiej giełdzie, kilkuletnia hossa. Dopóki tak się nie stanie to aktualny wzrost może być jeszcze ruchem korekcyjnym ostatnich spadków.

[2024-02-01] Adam
zakładałem opisany przez Pana wariant nr dwa większe podbicie i spadki na wiosnę

[2024-02-01] red.007
Dla opcji spadkowej Gospodarza,spojrzenie na W20USD. Możliwy trójkąt od od 22 stycznia,dla oznaczeń ABCDE,musiałby się kończyć 29 stycznia,na H1. E nie dochodzi do dolnej linii(B-D)E jest większa jak 25% D,jest 64,5%. Trójkąt nie może być F2 impulsu. Zatem od 17 stycznia mamy zygzaka,z trójkątem w fali B. C zygzaka od 29 stycznia powinna powoli kończyć swoje rysowanie. Po jej ukończeniu schodzimy poniżej 17 stycznia. red.007

[2024-02-01] red.007
Errata: Dolna linia trójkąta A(23 stycznia)-C(26 stycznia). red.007

[2024-02-01] ozzy
patrząc na wig20usd w skali długoterminowej jest tanio jak barszcz ... zrobiliśmy dołek na jesieni 2022 roku na poziomie ok 300 usd i to jest moim zdaniem ten dołek na który gospodarz czeka od wielu wielu lat ... moim zdaniem teraz bedziemy mieli umocnienie złotego i wejscie zagranicy w polskie akcje, czyli opisywany scenariusz docelowego umocnienia złotego do 2zł za dolara może zacząc sie realizowac dzieki temu ze zgranica bedzie wchodzic w nasze akcje co myślicie o takiej opcji ?

[2024-02-02] Gość
Też mam takie same podejrzenie jak Ozzy. Nie wierzę w te spadki na WIG20, które opisuje autor strony.

[2024-02-02] Gość
Też mam takie same podejrzenie jak Ozzy. Nie wierzę w te spadki na WIG20, które opisuje autor strony.

[2024-02-04] G Nowak
@ gość, proszę czytać ze zrozumieniem, autor nie opisuję tutaj, że będą spadki, wręcz przeciwnie dopuszcza możliwość hossy ale pod pewnym warunkiem wynikającym z analizy technicznej. Na dzień dzisiejszy tyle samo kładę na to, że bessa będzie kontynuowana dopóki nie zostanie wybita linia kilkunastoletniej bessy :) Powiem więcej, dopóki ta linia nie zostanie trwale pokonana to preferencje są po stronie kontynuacji bessy co wynika z prostych zasad AT.

[2024-02-04] red.007
Zwykle jest tak,że w okolicach przesileń atmosfera się zagęszcza i powstaje dyskusja,za i przeciw.Jest to naturalne.Do tej dyskusji dodam swój kamyczek. Wzrost od 17 stycznia wyjdzie nad grudzień 2023r.,ale nie wyjdzie nad rok 2021. Dla mnie okolice 2420 na W20 są możliwe do osiągnięcia.Potem lotem błyskawicy spadniemy poniżej 17 stycznia a zakres spadków,to zdecydowane poniżej 1800 ale bez zejścia poniżej roku 2022. red.007

[2024-02-08] red.007
Można obserwować na w20 H1,możliwość trójkąta poziomego od 5 lutego. W tej idei mamy na dzisiejszym porannym szczycie falę D. Robimy spadkową E,która nie powinna zejść poniżej dołka z 7 lutego. Po ukończeniu E,wykonamy wzrost powyżej grudnia,który zakończy sekwencję wzrostową.Ryzyko takiego spojrzenia jest takie,że próba opisu w trakcie trwania trójkąta niesie ryzyko błędnego spojrzenia. red.007

[2024-02-08] Gość
@ red.007 to jaki jest sens w ogóle opisu trójkąta w trakcie jego tworzenia, skoro istnieje ryzyko błędnego spojrzenia?

[2024-02-08] red.007
Dla wykluczenia/potwierdzenia trójkąta,nic więcej. Trójkąt jest zanegowany. Co ciekawe,nadal uważam,że na W20 będziemy jeszcze powyżej grudnia a spadek od 5 lutego nie jest jeszcze ruchem kierunkowym. red.007

[2024-02-16] red.007
Wykres był uprzejmy wyjść nad grudzień. Teraz obserwacja,czy dojdzie do wskazanych okolic. Potem gwałtowny odwrót. red.007

[2024-03-04] Gość
Do red.007 - Cześć, 4 lutego napisałeś: Dla mnie okolice 2420 na W20 są możliwe do osiągnięcia.Potem lotem błyskawicy spadniemy poniżej 17 stycznia a zakres spadków,to zdecydowane poniżej 1800 ale bez zejścia poniżej roku 2022. Co rozumiesz przez określenie "lotem błyskawicy"? Do kiedy/jak długo może potrwać ten prognozowany spadek?

Dodaj komentarz

Podpis  
Dołącz obraz (jpg, png, gif)