Logowanie do serwisu
WiGometr - Indeks Nastrojów Inwestorów
Kiedy na gpw w Warszawie zacznie się hossa ?
w 2023 r
w 2024 r
w 2025 r

Głosuj

Zagłosuj aby zobaczyć wyniki ankiety.

Publiczny

1.Indeks WIG Telekomunikacja


Spółki dywidendowe - Telekomunikacja Polska ? 


Telekomunikcja Polska mająca największy udział w indeksie WIG Telekomunikacja prze lata traktowana była jako tzw. spółka dywidendowa czyli upraszczając - dawała lepsze zyski z dywidend niż lokaty bankowe a przy tym jeśli miało się szczęście to można było zarobić jeszcze dodatkowo na wzroście cen akcji. 

Analizy giełdowe wykresu indeksu WIG Telekomunikacja przeczą takiej opinii, widzimy wyraźnie, że akcje indeksu telekomunikacyjnego od 12 lat znajdują się w zdecydowanej bessie. Ostatnich kilka lat stabilizacji kursu akcji TP mogło teoretycznie negować takie stanowisko i ugruntować fałszywe przekonanie bezpiecznej inwestycji w akcje TP SA. Tymczasem na akcjach TP SA mieliśmy kilkuletni trend horyzontalny w czasie którego akcje znajdowały wsparcie w strefie okolic 11.50 a opór w strefie okolic 16.50 z niewielkimi naruszeniami które stanowiły pułapki wybicia. Ostatnie wybicie wsparcia okazało się prawdziwe i prognozy giełdowe dla tych akcji wskazują, że teoretyczny minimalny spadkowy ruch mierzony dla tych akcji to okolice 5 zl. 

Zarówno na indeksie WIG Telekomunikacja jak i na akcjach TP SA mamy bardzo wyraźne dopiero dwie luki, jest luka startu, luka ucieczki i brakuje jeszcze luki wyczerpania aby mówić o tym, że sytuacja techniczna może ulec poprawie.  

 

Inwestycje długoterminowe 

Ostatnich kilka lat doświadczeń na polskiej jak i światowych giełdach wyraźnie dowodzi, że nie ma już pojęcia inwestycje długoterminowe. Posiadanie akcji w perspektywie długoterminowej to katastrofa dla portfela. Liczy się tylko wi wyłącznie perspektywa średnioterminowych spekualacji obliczonych na kilku, kilkunastotygodniowe zmiany trendu. Trend giełdowy ulega ciągłej zmianie. Trzeba się do tego dostosować albo zmienić parkiet giełdowy na inny. 


Skład sektora WIG Telekomunikacja 


Portfel akcji spółek telekomunikacyjnych wchodzących w skład sektora jest następujący: 

  • TP  SA 
  • NETIA SA
  • HAWE SA
  • HYPERION SA
  • MNI SA

 

źródło serwis giełdowy amerbroker.pl 

Wykres indeksu WIG Telekomunikacja od początku giełdowych notowań 

 

Grzegorz Nowak

serwis giełdowy amerbroker.pl

 Komentarze

[2013-02-23] chor.
mądrale dlaczego tego nie napisaliście dwa lata wcześniej

[2013-02-23] chor.
linie nowych trendów można wykreślić w innych miejscach i będą wzrostowe po tych spekulacjach

[2013-02-24] GN
@ chor. dwa lata to mało, w serwisie amerbroker.pl od 5 czy 6 lat cały czas akcje TP SA oznaczane były jako będące w trendzie horyzontalnym między wsparciem z okolic 11 zł a oporem z okolic 16 zł. Było to tak długotrwałe, że dla wielu inwestorów aż nudne :) i nieprawdziwe. Zresztą podobnie było na akcjach firm budowlanych gdzie nigdy nie padł żaden długoterminowy sygnał kupna a jedynie spekulacyjne o bardzo krótkotrwałym charakterze, co poniektórzy inwestorzy pukali się w głowę, a pewnie i mi pukali bo przecież "wszyscy wiedzieli", że bessa już się skończyła :)) Jeśli chodzi o linie nowych trendów to jak zajdą jakieś istotne zmiany żeby wykreślić nowe, to będą kreślone. Na razie nie widzę powodów aby kreślić inne.

[2013-03-08] mlody
to kiedy bedzie ta trzecia luka wyczerpania ?

Dodaj komentarz

Podpis  
Dołącz obraz (jpg, png, gif)