Logowanie do serwisu
WiGometr - Indeks Nastrojów Inwestorów
Kiedy na gpw w Warszawie zacznie się hossa ?
w 2023 r
w 2024 r
w 2025 r

Głosuj

Zagłosuj aby zobaczyć wyniki ankiety.

Publiczny

>> INDEKS DEWELOPERZY

INDEKS WIG DEWELOPERZY 

 

Aktualizacja wykresu i uaktualnienie danych sygnalnych. 

Na pierszą połowę 2015 roku stawialiśmy na sektor budowlany ale nie na developerski, jakby nie patrzeć bardzo pokrewny. Wybór był sluszny, potwierdzała go analiza techniczna ale mimo wszystko sektor developerski nie wypada aż tak źle chociaż spółki z tego sektora nie dały specjalnie w tym połroczu zarobić. 

Słabości spółek z sektora deweloiperskiego nie ma co się dziwić. Jeszcze długo skutkować będą fundamnetalne błędy prezesów i zarządów tych firm polegające na kupowaniu bardzo mocno przewartościowanych gruntow pod przyszle inwestycje na szczycie hossy budowlanej po przyznaniu Polsce i Ukrainie organizacji ME. Emocje wzięły górę i kupowano działki wierząc w hossę nieustającą. Teraz jeszcze długo niektórym spółkom przyjdzie to bilansować dużymi stratami w księgowości. Każda branża ma swoją hossę i bessę i trzeba o tym zawsze pamiętać. 

Patrząc na wykres tego sektora technicznie widać nadal jego słabość względem sektora budowlanego ale to co najistotniejsze to sygnał kupna nadal się utrzymuje. Stop na poziomie 1250 p. nadal nie został wybity. Najbliższy opór to okolice 1450 a następny to opór wynikający ze średnioterminowej konsolidacji czyli 1650 p. 

Dopóki nie zostanie złamany poziom stop to mimo swojej słabości indeks pozostaje w trendzie wzrostowym i preferencje są po stronie kontynuacji ruchu w górę. Spadek poniżej wskazanego poziomu stop zmieni pozytywne postrzeganie spółek z tego indeksu. Ze 2-3 spółki z tego sektora mogą być ciekawe. 

Prognoza: kontynuacja trendu bocznego między wskazanym poziomem 1250 a 1650 p. z opcją docelowego wybicia górą. 

 

 

15 kwietnia 2015 r 

 

Aktualizacja wykresu i uaktualnienie danych sygnalnych. 

Po powstaniu sygnału kupna kurs kontynuowął wzrosty aby następnie budowac tendencję horyzontalną. Za strefę wsparcia budowanego boczniaka uznajemy okolice 1250-1300 p. i dopóki nie zostanie ona złamana to utrzymywany jest sygnał kupna na tym indeksie. Strefa oporu dla aktualnej tendencji horyzontalnej przebiega w okolicy 1650 punktów i jej ewentualne wybicie pozwilołoby na kontynuację wzrostów. Dopóki tak się nie stanie preferowany jest trend boczny. 

O ewentualnych zakupach akcji jak zwykle decyduje sytuacja techniczna i sygnały na poszczególnych spółkach. 

 

 

12 stycznia 2015 r

Dzisiaj uaktualnienie indeksu deweloperów. Poniżej wykres prezentujący notowania w układzie dziennym. 

Widzimy, że od sygnału kupna przy 1200 p. odeszliśmy już sporo w zakładanym, wzrostowym kierunku i indeks miał dotychczasowy szczyt w okolicy 1600 p. Aktualnie mamy małą korektę i niebawem winnism y zobaczyć okolice strefy oporowej 1650-1700 p. 

Cała struktura wzrostu przybrała postać kanału wzrostowego którego ograniczenia są na dzisiaj następujące:  opór to okolice 1700 p. a wsparcie to okolice 1370 p. Te pzoiomy winny być też wyznacznikami przy których możemy dokonywac krótkoterminowego kupna lub sprzedaży wyselekcjonowanych akcji z branży deweloperskiej. To taka ogólna sugestia bo najbardziej decydują poziomy opisane dla poszczególnych walorów. 

Po odejściu od pzoiomu sygnału kupna możemy już ustawić bezpiecznego stopa dla notowań spółek z tej branży i jest w okolicy 1330 p. Ewentualny spadek poniżej tego poziomu zanegowałby nam projekcje dalszego wzrsotu tego indeksu, czego raczej się na razie nie spodziewamy :) 

Sygnał kupna będzie dopóty dopóki nie zostanie zanegowany. I tego się trzymamy czyli trzymamy się dobrze zidentyfikowanego trendu który nam się ładnie rozwija.  

 

 

24 pażdziernika 2013 roku

 

WIG DEWELOPERZY- notowania, skład indeksu, wykres od początku notowań   

 

 • Narodowy Fundusz Inwestycyjny Octava SA
 • BBI Development Narodowy Fundusz Inwestycyjny SA
 • Celtic Property Developments SA
 • Dom Development SA
 • Echo Investment SA
 • ED Invest SA
 • Gant Development SA
 • Globe Trade Center SA 
 • Immofinanz AG 
 • Inpro SA 
 • JHM Development SA
 • J.W. Construction Holding SA
 • LC Corp SA
 • Orco Property Group SA
 • Platinum Properties Group SA
 • Plaza Centers N.V.
 • POLNORD SA 
 • Polski Holding Nieruchomości 
 • Rank Progress SA
 • Robyg SA 
 • Ronson Europe N.V.
 • Triton Development SA
 • TUP SA
 • Vantage Developmnet SA
 • Warimpex Finanz & und Beteiliguns AG
 • Wikana SA 
 

Indeks WIG DEWELOPERZY jaki jest kazdy widzi :) Jest to wykres historyczny od początku notowań tego indeksu. Zaprezentowałem go w skali miesięcznej bo prezentuje się najlepiej. Na poziomie okolic 1000 p. mamy mega wsparcie które przez ostatanich kilka lat nigdy nie zostało złamane. Z tych okolic zawsze następowało jakieś odbicie lub ruch trendowy w górę. Poza tym na wykresie miesięcznym w okolicy 1200 p. powstały 2 sygnały kupna, co uznaję za wyjątkowo mocny wskaźnik - zwłaszcza powstałe w horyzoncie miesięcznym. Sugeruje więc on większą trwałość prognozowanej tendencji wzrostowej. 

 

Prognoza: od poziomu 1200 p. mamy sygnał kupna na indeksie. W zasadzie na jakieś większe spadki na tym indeksie nie należy liczyć, w chwilach osłabienia rynków giełdowych zakładałbym, że na indeksie deweloperskim możemy się spodziewać nieznacznych tylko spadków lub nawet jedynie trendu bocznego. Potencjał wzrostu minimum do okolic 3000 p. a więc  prawie 200 procent. Techniczny stop dla tego indeksu to spadek ponieżj 1000 p. 

Na szczególną uwagę zwraca duża siła relatywna tego indeksu względem innych branż. 

Branża budowlana w tym deweloperzy znajduje się w głebokiej niełasce mediów i opinii społecznej. Wszyscy wiedzą, że jest w niej źle i mało kto zdecydowałby się na wejście w ten sektor. Od początku powstania bessy nigdy na akcjach tego sektora nie dałem żadnego sygnału kupna o średnioterminowym charakterze, jeśli padały sygnały kupna to jedynie z zastrzeżeniem, że spodziewam się krótkoterminowego wzrostu. Dzisiaj z czystym sumieniem mam prawo dać sygnał kupna w tej branży. Nawet jeśli na niektórych walorach może być różnie gdyż druga rzecz na którą chciałbym zwrócić uwagę to bardzo duże zróżnicowanie tej branży. Część ze spółek tego sektora jest w tak fatalnej kondycji finansowej, że na pewno zbankrutuje. Powiedziałbym, że to nawet duży odstek bo zakładam, że śmiało ze 30 % spólek z tej branży to potencjalni bankruci. 

Dlatego tez musimy wyselekcjonowac spółki o dobrych i przyzwoitych fundamentach i kupować w momentach pojawienia się technicznych sygnałów kupna. 

Branża dweloperska i budowlana to w mojej opinii zdecydowane kupuj na drugie półrocze 2013 roku. Szczegółowe sygnały kupna dla frim pojawiać się będą jak zwykle w sekcji akcje. 

 

Psychologia rynku:  proszę zwrócić uwagę kiedy mieliśmy szczyt na budowlance - wtedy gdy Polska z Ukrainą otrzymała organizacje mistrzostw w piłce nożnej. Proszę zwrocić uwagę że na indeksach jak i na poszczególnych spółkach z branży budowlanej były to wieloletnie szczyty. Proszę też poczytać w archiwach gazet biznesowych i giełdowych i zobaczyć co pisali wtedy dziennikarze i analitycy o branży budowlanej. Same zachwyty, projekcje olbrzymich zysków dla firm budowlanych i zarobków dla akcjonariuszy. Doskonale to pamiętam, bo nie dawałem wtedy sygnałów kupna na spółki z tego sektora a niektórzy członkowie naszego serwisu w rozmowach ze mną reagowali z pewnym nawet oburzeniem dlaczego brak sygnałów kupna na tych spółkach skoro Polska ma "budować" mistrzostwa . 

Dzisiaj nadrabiam to - daję zdecydowane kupuj ! -  po 5 latach :) 

 

 

źródło serwis giełdowy amerbroker.pl 

historyczny wykres WIG Dewelloperzy od początku notowań 

 

4 lipca 2013 roku 

 Komentarze

[2014-05-09] gosc
Zagranica karmi akcjami ile wejdzie. Jak na razie ostatnie wzrosty to podbicie pod dalszą sprzedaż akcji i najbliższe odreagowania pewnie tak będą traktowane. I szans na większe wzrosty nie ma bo niby kto ma kupować zagranica, ktf3ra właśnie sprzedaje, ofe ktore nie mają kasy, tfi z ktorych ludzie wycofują kasę, no chyba że indywidualni, ktorzy będą łapać dołki :).Dodatkowo spekuła od początku wrzesnia wchodzi w krotkie na serii ktora teraz wygasa lop powinien spadać parę dni przed wygaśnięciem serii a on rosnie !!!!! więc spadki do piątku (rozliczenia tych kontraktow) powinny spokojnie potrwać. Większe odbicie to chyba dopiero z poziomu 1900 pkt (pytanie czy to już w ten piątek :):).pozdrawiam

Dodaj komentarz

Podpis  
Dołącz obraz (jpg, png, gif)