Logowanie do serwisu
WiGometr - Indeks Nastrojów Inwestorów
Kiedy na gpw w Warszawie zacznie się hossa ?
w 2023 r
w 2024 r
w 2025 r

Głosuj

Zagłosuj aby zobaczyć wyniki ankiety.

Publiczny

5 najlepszych sygnałów kupna II połowy 2013 roku

 

 

W minionym, drugim półroczu 2013 roku wszystkie sygnały wskazywały na to, że rozgrywane będą spółki z branży budowlanej i deweloperskiej. 

Inwestorzy zaliczyli prawie 5 lat bessy w sektorze budowlanym. Inwestowanie, ba uparte inwestowanie i trzymanie się kurczowo swoich racji zniszczyło nie jeden wielomilionowy portfel zbudowany na bazie "dobrych" fundamentalnych firm z tego sektora. Dzisiaj większości takich inwestorów firm budowlanych już nie ma, niestety, wymarli klasyczną śmiercią inwestora długoterminowego. 

W czasie ostatnich 5 lat w naszym serwisie nie powstał ani jeden długoterminowy sygnał kupna na spółkach budowlanych. Owszem, spekulacyjne, krótkoterminowe sygnały kupna akcji były ale nie długoterminowe. Brak takiego długoterminowego sygnału był też powodem kilku małych scysji między mną i kilkoma bardziej zaprzyjaźnionymi inwestorami którzy rozumowali, że skoro spółka spadła najpierw o 40 pożniej o 60 a poźniej o 80 % to należy już inwestować. Najtrudniejsze chwile były dla mnie po otrzymaniu przez Polskę i Ukrainę oficjalnej zgody na organizację mistzrostw Europy w piłce nożnej. Klasyczny kilkusesyjny wystrzał w górę a w serwisie ani jednego sygnału kupna na spółkach budowlanych. Telefony, rozmowy, panie Grzegorzu ależ to okazja, nigdy tak nie było, wielka szansa, już rosną, to złota żyła dla spółek z sektora itp. No i lipa, sygnałow nie dałem. 

Sygnały kupna powstały na częsci spółek budowlanych dopiero w w drugim półroczu 2013 roku. Okazało się, że było to słuszne rozumowanie bo szeroko pojęty sektor budowlano-deweloperski nie tylko, że utworzył dno po wielu latach katastrofalnych spadków to nawet mocno "ubił" to giełdowe dno. To stało sie powodem powstania sygnałów kupna akcji na sporej częsci spółek budowlanych. Powtarzam sporej, bo część z nich nadal jest w katastrofalnej sytuacji i niejedna jeszcze zbankrutuje. 

Mimo powyższego założenia odnośnie spółek sektora budowlanego liderami wzrostów okazały się dwie inne spółki spoza branży budowlanej. Oto lista najbardziej zyskownych dla inwestorów firm z minionego półrocza. 

 

1. DREWEX SA  

Wejście - klasyczny sygnał kupna przy poziomie 0.23 zl. dodatkowo na dole średnioterminowej konsolidacji

Wyjście - klasyczny sygnał sprzedaży wybity stopem po 0.80 groszy czyli realizacja zysku po załamaniu tendencji wzrostowej 

Zysk - spektakularny wręcz bo 250 % 

 

  

2. POINT GROUP SA 

Po raz kolejny spółka ta znalazła się na naszym celowniku  klasycznie bardzo długiego czasu poriuszała się w średnioterminowym trendzie bocznym gdzie sygnał kupna zlokalziowany był w okolicy 0.16 groszy a sygnał sprzedaży w okolicy 0.40 groszy. 

Wejście - Agresywne kupno akcji na wsparciu średnioterminowej tendencji horyzontalnej z perspektywa sprzedaży w strefie oporowej tej tendencji. Technika wsparta fundamentalnymi informacjami płynącymi ze spółki. 

Wyjście - Agresywne wyjście w strefie oporowej średnioterminowej tendencji horyzontalnej. 

Zysk - 150 % 

 

  

3. MIRBUD SA 

Spółka z branży budowlanej, czyli tej na którą stawialiśmy w II połowie 2013 roku. Dodatkowo, z uwagi na bardzo dobre przesłanki fundamentalne - zakwalifikowana została do portfela ślimak który grupuje najbardziej bezpieczne inwestycje. 

Wejście - agresywny sygnał kupna  w okolicy 1 zł we wczesnej fazie budowanego kanału wzrostowego dla tych akcji. 

Wyjście - bardzo agresywne wyjście z tych akcji w potencjalnej strefie oporowej po równie agresywnym wybiciu z kanału wzrostowego, klasycznie sugerujacego mocną kontynuaację wzrostów :) Paradoks ale nas nie zaskoczyło. 

Zysk - 77 % 

 

 

4. TRAKCJA SA 

Spółka na której przez cały czas notowań akcji na giełdzie nie powstał ani razu w serwisie sygnał kupna. To dopiero pierwszy taki sygnał do zakupów. Zawsze ocena techniczna akcji Trakcji była negatwyna. Pod względem fundamentów Trakcja to taka bogata panna z prowincji która miał każdy ale nikt jej nie chce, jest biedna, ma tylko długi i nawet nie ma zebów a na dodatek ma depresje. Ma tylko bogatego tate w USA ktory ma wielkie miliony na koncie ale jest hazardzista. Jeśli tata zdaży wrocić z zagranicy zanim wszystko przegra to panna Trakcja może być najlepszą panna do wzięcia nie tylko na wsi ale w całym regionie :) Trzymamy kciuki ale na razie tata siedzi w kasynie...

Wejście - Dołek na trakcji był w okolicy 0.40 groszy ale sygnał kupna ustwiony był dopiero na poziomie 0.69 groszy a więc bardzo asekuracyjnie, szkoda bo mozna było z tej spółki wyciągnąć dużo więcej.  Post factum powiedziałbym, że za bardzo asekruacyjny był sygnał ale teraz mądry jest każdy, także ja :) 

Wyjście - agresywne wyjście przed utworzeniem szczytu aby zrealizować zysk na bardzo niepewnym akcjach. 

Zysk - 70 % 

 

  

5. Mostostal Zabrze SA

 

Wejście - agresywne wejście na wsparciu widocznej formacji trójkata roszerzającego się 

Wyjście - pozycje wybite stopem przed utworzeniem właściwego szczytu 

Zysk - 60 % 

 

 

 

Drugie półrocze 2013 roku pod względem jakości sygnałów było wyjatkowo dobre. Problemem dla wielu inwestorów była jedynie bariera psychologiczna - czy wejść na rynek branży która systematycznie spada od 5 lat. Po telefonicznych rozmowach z wieloma inwestorami wiem, że był to dla mnóstwa osób wielki problem psychologiczny. Porównałbym go do takiej samej skali jak myślenie o wzrostach spółek z sektora budowlanego po otrzymaniu przez Polske i Ukraine organizacji mistrzostw Europy w piłce nożnej. Mało kto wtedy stawiał na to, że ta informacja jest kulminacją szczytu dla całej branży. Wszyscy świeci czyli analitycy i media wokół trąbili o wielkich zyskach jakie stoją przed branzą. Teraz było poodbnie - wszyscy "wiedzieli", że nie warto inwestować w akcje branży budowlano-deweloperskiej. Kto miał odwage się mentalnie przełamać ten wygrał - i tym gratuluję. 

 

Grzegorz Nowak 

serwis giełdowy amerbroker.pl Komentarze

[2014-02-04] Szabla
A jest Pan w stanie przedstawić 5 najgorszych decyzji?

[2014-02-05] G Nowak
@ szabla: Tak, 5 najgorszych spółek ma w serwisie zawsze to samo imie czyli zgodnie z zasadmi ustawiania zleceń stop opisanymi w sekcji dla zalogowanych, jeśli spółka po wybiciu sygnału kupna idzie do góry to stopa zawsze automatycznie przesuwamy na poziom okolic zakupu akcji aby w razie niespodziewanego spadku nie ponieść straty. Drugi wariant, tzw. krytyczny występuje np. w przypadku agresywnego zakupu na poziomie wsparcia, wtedy po ewentualnym zaskakującym załamaniu cen na wsparciu uruchamiamy stopa w strefie między 5 a 12 % spadku poniżej ceny zakupu. I to jest zawsze największa możliwa strata na jaką inwestor powinien sobie pozwolić. Jeśli ktoś pilnuje się tych zasad to nie powinien mieć powodów do zmartwień. Takie nietrafione sygnały zdarzają się wyjątkowo rzadko, częściej są sytuacje niezrealizowania zysku i cofnięcia kursu akcji na poziom zakupu. Dlaczego tak jest ? Ponieważ tzw. timing zakupu konkretnej akcji zazwyczaj próbuję zsynchronizować z sygnałami kupna na indeksie i indeksach branżowych. I to bardzo dobrze działa. Pozwala także ograniczać częstotliwość dokonywanych transakcji i podwyższa ich jakość. Czyli nie długoterminowość, nie krótkoterminowość a identyfikacja średnioterminowych zmian trendów giełdowych. Taki jest mój sposób na giełdę. Każdy może mieć inny, oby był tylko skuteczny.

[2014-02-09] gość
Jaki jest średni zysk w skali roku, który udało się osiągnąć korzystając z Pana analiz przez ostatnie lata.

[2014-04-04] gosc
Też jestem tego bardzo ciekaw i myślę że wiele osób to interesuje. Taka informacja za choć ostatnie 5 lat. Czytam Pana od początku i taka zestawienie jeszcze się nie pojawiło, a na pewno warto. Z góry dziękuję.

[2014-07-08] G Nowak
@ gość, nigdy nie robiłem takich statystyk wiec nie jestem w stanie odpowiedzieć na to pytanie. powiem inaczej, za II polowe 2013 roku była tylko jedna spółka która po sygnale spadła i na niej wynik był stratny. Identycznie było w tym półroczu, też był tylko jeden sygnał który - jak na razie nie przyniósł zysku ale jeszcze trwa. sugestii nie biorę pod uwagę. gdyby ktoś się pokusił i kilka lat temu zaczął robić taką statystykę to średnia byłaby na pewno ogromna, pewnie nie do uwierzenia. staram się wyszukiwać (o ile rynek pozwala) sygnały średnioterminowe więc tych sygnałów wcale nie ma tak dużo ale są za to pewniejsze bo podążają za szerokością rynku. graczom wybitnie spekulacyjnym, krótkoterminowo grającym pozostają sugestie. ale jak znam życie wszyscy czekają na sygnał bo większość boi się wchodzić na sugestie. A okazje na dobre sygnały są 2 najwyżej 3 razy w roku.

Dodaj komentarz

Podpis  
Dołącz obraz (jpg, png, gif)