Logowanie do serwisu
WiGometr - Indeks Nastrojów Inwestorów
Kiedy na gpw w Warszawie zacznie się hossa ?
w 2023 r
w 2024 r
w 2025 r

Głosuj

Zagłosuj aby zobaczyć wyniki ankiety.

Dla zalogowanych

Jak stosować sygnały kupna akcji i stop loss

 

Stop loss dla rynku akcji w praktyce – jak podążać za trendem

 

Dla pełnego i poprawnego zrozumienia zasad poprawnego kupna i sprzedaży akcji omówimy przykład zastosowania zleceń stop loss w praktyce. Niedawno padł sygnał kupna akcji spółki Ursus po cenie 2.20 groszy. 

Pierwszy stop zaraz po zakupie akcji ustawiany jest zawsze automatycznie w strefie od 8 do 12 % od ceny zakupu. Jest to stop loss elastyczny, indywidualny według według własnego poziomu akceptacji potencjalnej straty. Przy zakupie na 100 % nigdy nie wiemy czy sygnał będzie prawdziwy czy będzie fałszywy dlatego stop loss musi być i ZAWSZE każdy musi go ustawić w zaprezentowanym tutaj zakresie od około 8 do maksymalnie 12 %. Jest to stop trendowi więc nie może być zbyt mały z uwagi na możliwość przypadkowego wyrzucenia nas z rynku. 

Stop loss nr 1

Kurs akcji spółki Ursus aktywował nam sygnał kupna na poziomie  2.20 zl. Zgodnie z tym co opisane jest powyżej stopa ustawiamy nieco poniżej 2 zl. Daje nam to teoretyczną wartości potencjalnej straty w okolicy 10 %.  Szczęśliwie okolice 2 zł były także okolicami dołka wielotygodniowej konsolidacji akcji tej spółki. Podkreśla to ważność i istotność poziomu 2 zł. Potencjalne wybicie tego wsparcia, czyli stopa skutkować mogłoby kolejną mocną falą spadkową z coraz to niższymi dołkami. Dlatego stop MUSI być nieco poniżej tego poziomu. 

Stop loss nr 2

Kurs akcji spółki Ursus spadał z okolic 2.40 zl i nigdy od poziomu 2.40 aż do 2 zł nie został podany żadnej sygnał kupna bo trend był ewidentnie spadkowy. Jak widzimy poziom aktywacji sygnału kupna przy 2.20 został wybrany doskonale. Po wybiciu tego poziomu kurs akcji idzie do góry. Pierwszy szczyt fali wzrostowej wynosi kurs w okolice 2.70 zl i z tego poziomu rozpoczyna się spadkowa korekta. Tym samym naszego stopa podnosimy na poziom wejścia czyli w okolice 2.20 lub najwyżej nieco poniżej tego poziomu tak aby w przypadku realizacji czarnego scenariusza wyjść w najgorszym wypadku na zero, bez strat. O zamykaniu pozycji przy poziomie 2.60 z jakimś 20 procentowym zyskiem nie myślimy bo interesuje nas zarobek rzędu minimum 60-150 %. Korekt niższego rzędu nikt nie jest w stanie wychwycić aby ponownie zakupić akcje w dołku więc inwestowanie w oparciu o trend wyklucza sprzedaż akcji z małym zyskiem. 

Stop loss nr 3

Po pierwszym wzroście do okolic 2.70 następuje spodziewana przez nas korekta. Nie jest ona zbyt duża więc akurat w tym przypadku potwierdza słuszność trzymania akcji. Po korekcie i kolejnym wzroście stopa podnosimy w okolice 2.40 zl. Tym samym nasz betonowy i pewny zysk po podniesieniu stopa zwiększa się do 10 %. 

Stop loss nr 4 

Po kolejnym wzroście analogicznie podwyższamy stopa na poziom strefy z okolic 2.65/60. Tym samym gwarantowany zysk znowu nam się podwyższa, tym razem w okolice 20 % , akcje są w trendzie wzrostowym i dajemy im szanse na dalsze wzrosty i kolejne zyski. 

- jeżeli stop podany jest na poziomie 2.20 zl. To zawsze oznacza to, że stopa ustawiamy nieco poniżej wskazanego poziomu. Najczęściej stosuje się tu wartości od 1 do około 3 %. To kwestia indywidualna. Jednemu stopa może wybić innemu zostawić. 

  • stop dla rynku akcji nigdy nie jest stały ale zawsze elastyczny. Jeśli szeroki rynek jest w trendzie wzrostowym to stopa na akcjach można poszerzyć, jeśli szeroki rynek jest w tendencji spadkowej to stopa na akcjach uściślamy lub zamykamy pozycje agresywnie na wzrostach. 
  • nigdy nie zakładamy, że zawsze po wybiciu stopa rynek od razu spada. Jeśli stop jest bardzo dobrze zidentyfikowany i założony to finalnie spełnia swoją funkcję. Dość często po wybiciu stopa pogłębia kurs nieco dno o kilka procent po czym wykonuje jeszcze jeden wzrostowy ruch. Nieraz taki ruch może dochodzić do okolic dotychczasowego szczytu. Dużo częściej taki wzrostowy ruch po wybiciu stopa sięga wartości od około 30 do 50 % całej fali spadkowej licząc od dołka który wybił stopa do ostatniego szczytu tej fali. Dlatego często po wybiciu stopa kurs jeszcze trochę rośnie jedną falą a innym razem przez dłuższy czas konsoliduje się w ramach np. dystrybucyjnej konsolidacji zanim następują właściwe spadki. Stop rozwiązuje definitywnie sprawę – nigdy nie wchodzimy ponownie w te same akcje po wybiciu stopem dopóki nie nastąpi korekta wyższego rzędu. 
  • im większe od standardowych obroty na akcjach danej spółki przy przełamywaniu poziomu stop tym większe prawdopodobieństwo pewności zmiany trendu. Małe obroty zwiększają prawdopodobieństwo fałszywego wybicia, tzw. pułapki. Pułapki częściej zdarzają się na spółkach mniej płynnych. 
  • jeżeli ktoś nie zdąży kupić akcji po wskazanym poziomie 2.20 zl a ma ochotę na kupno akcji danej spółki to wskazany poziom stop lossa nr 3 może być traktowany jako poziom wejścia. W takim przypadku możmey zastosować dwa rodzaje stop lossów. Pierwszy krótki, oznacza, ż estop lossa ustawiamy nieco poniżej stopa nr 3, czyli poniżej 2.40. Drugi riodzaj to stop trendowy - powinien być ustawiony poniżej poziomu 2.20 - czyli stop lossa oznaczonego jako nr 2. 
  • UWAGA - jeżeli spółka wzrasta więcej niż 40-50 % to mocno wzrasta ryzyko kupowania akcji na kolejnych stop losach. Jeżeli ktoś przegapił kupno takich akcji lub później dołączył do serwisu wtedy sugeruję poczekać na aktywację kolejnych sygnałów kupna na innych akcjach. 

 

 

 

Grzegorz Nowak

serwis giełdowy amerbroker.pl 

 

3 kwietnia 2015 roku