Logowanie do serwisu
WiGometr - Indeks Nastrojów Inwestorów
Kiedy na gpw w Warszawie zacznie się hossa ?
w 2023 r
w 2024 r
w 2025 r

Głosuj

Zagłosuj aby zobaczyć wyniki ankiety.

Dla zalogowanych

Techniczne sygnały kupna - sprzedaży akcji i ich znaczenie

 

Sygnały kupna - sprzedaży i ich znaczenie

 

Sygnał kupna/sprzedaży – to sytuacja w której powstaje tzw. klasyczny sygnał kupna lub sygnał sprzedaży, najczęściej w postaci wybicia ważnego oporu lub wsparcia. Taki sygnał nigdy nie powstaje na samym dołku ani na samej górce. Zazwyczaj taki sygnał powstaje albo po jakiejś konsolidacji i po wybiciu oporu (albo wsparcia dla sygnału sprzedaży). W drugim przypadku sygnał taki może powstać także w sytuacji kiedy dany instrument utworzył już jakiś dołek, przetestował go i ponownie rozpoczął ruch wzrostowy. Wtedy identyfikujemy tzw. istotny średnioterminowy poziom sygnalny którego wybicie otworzy nam drogę do średnioterminowych wzrostów. Sygnały kupna/sprzedaży zawsze są pojęciem elastycznym - dotyczą pewnej strefy a nie punktu. W praktyce oznacza to, że niekoniecznie należy kupować akcje na której z kolejenych sesji po mocnym wybiciu gdyż może się okazać, że taniej będzie kupić np. za 2-3 tygodnie na ruchu powrotnym. 

Sygnał kupna lub sprzedaży powstaje gdy w mojej subiektywnej ocenie co najmniej z 80 % analizowanych narzędzi wskazuje na możliwość odwrócenia trendu w danym obszarze. 

Sygnał kupna nigdy nie daje zarobić od dołka do szczytu. Jest zazwyczaj przeznaczony dla osób które cenią mniejsze  ryzyko i chociaż chcą osiągnąć korzyści z w miarę już zaawansowanego trendu to  bardziej cenią sobie mniejsze ryzyko niż większy zysk.   

Takie sygnały powstają w tzw. ruchach trendowych i mogą dać nawet po kilkaset procent zysku. W takiej sytuacji jedyną rzeczą jest stały monitoring akcji i systematyczne podnoszenie poziomu stop. Mankamentem inwestowania trendowego (najskuteczniejszego) jest to że trendy występuje zaledwie w około 20-30 %. Reszta czasu, te 70 % to są męczące ruchy konsolidacyjne. Niestety nieraz czekanie na sygnał trendy bywa długie – np. ostatnio mamy ponad dwuletni okres konsolidacji na polskich indeksach. Sprawia to, ż rozpoczynające się sygnały trzeba agresywnie zamykać z dużo mniejszym zyskiem niż w klasycznych ruchach trendowych. Zmiana trendu wynagradza cierpliwym inwestorom takie czekanie i powoduje eksplozję po wybiciu. 

Sugestia kupna/sprzedaży – to sytuacja obarczona większym ryzykiem inwestycyjnym niż sygnał kupna/sprzedaży. Najczęściej dotyczy mniej płynnych spółek.  Jest też z założenia mniej pewna technicznie. W praktyce okazuje się, że daje większe profity niż klasyczne sygnały na największych spółkach gdyż mniejsze spółki zazwyczaj  mają większy potencjał wzrostu. 

Opis sytuacji technicznej na spółce – jeśli z jakichś względów kurs nie ma sygnału lub sugestii to co jakiś czas opisywany jest aktualny stan techniczny danego instrumentu dla tych którzy mogą i chcą samodzielnie na nim inwestować (podawane są ważne wsparcia, opory, stop itp.)

Dlaczego tak może być, że „wszyscy” widzą sygnał kupna na jakimś walorze a twój analityk tego nie widzi ? Z prostej przyczyny – nie rozumie wykresu, nie widzi nic interesującego pod względem technicznym na danym walorze, co np. okazuje się błędne ale po jakimś czasie. Wtedy taki techniczny opis jest wsparciem dla tych którzy mimo wszystko mają dany walor i szukają istotnych krytycznych poziomów do gry rynkowej. 

Trwałe wybicie oporu/wsparcia

To sytuacja techniczna bardzo elastyczna i wysoce uznaniowa oceniana indywidualnie w trakcie gry rynkowej. Najczęściej zależy ona od indywidualnego doświadczenia rynkowego i teoretycznej wiedzy inwestora.

Wybicie (oporu lub wsparcia) może być prawdziwe lub fałszywe – tzw. pułapka wybicia. Aby to właściwie oceniać przyjmuje się pewne teoretyczne założenia które ułatwiają ocenę sytuacji technicznej.  Ocena zależy od interwału czasowego w oparciu o jaki gramy. 

Jeżeli gramy na wybicia na interwały godzinowe to wtedy uznaje się, że jeżeli kurs przebywa minimum 2-3 godziny powyżej istotnego wsparcia lub oporu to wybicie ma duże szanse być prawdziwe. Na mniejszych interwałach wybić raczej nie ma – tam kurs ciągle pływa ale też można grać tylko jest to temat dla doświadczonych traderów. 

Analogicznie jest z wybiciem na interwale dziennym – 2-3 sesje powyżej lub poniżej danego istotnego poziomu sugerują, że jest ono prawdziwe. Przy wybiciach w układach dziennych sugeruję patrzeć także na wzrost lub spadek obrotów przy przełamywaniu takiego poziomu. Jeżeli wolumen obrotu bardzo mocno albo wręcz radykalnie rośnie to wtedy zyskuje się bardzo duże prawdopodobieństwo pewności ruchu i grając na interwale dziennym można śmiało wchodzić na rynek szybciej w oparciu o interwały np. godzinowe. Dynamiczny wzrost obrotów przy przełamywaniu wsparcia/oporu to podstawa do trwałości trendu.                                       

Sygnał intraday – w zasadzie dotyczy tylko rynku kontraktów terminowych oraz forex. Sygnały takie dla swojej ważności nie potrzebują zamknięcia sesji. Ich wyznacznikiem jest przełamanie wskazanego poziomu wsparcia/oporu w trakcie sesji.   

Sygnał kupna na indeksie a sygnał kupna na spółce – relacje i zależności 

Jeżeli na opisywanym indeksie WIG20 pada sygnał sprzedaży który ma charakter trendowy to z bardzo dużym prawdopodobieństwem oznacza to, że większość spółek na rynku załamie swoje sygnały kupna. Niewielka cześć je utrzyma, niewielka część będzie mieć boczniaka ale większość załamie. Zmiana sygnału na indeksie jest więc sygnałem ostrzegawczym i potencjalnych zmianach na podobny sygnał na większości spółek.

Ostatecznym wyznacznikiem naszych działań są sygnały stop istniejące bezpośrednio na każdej spółce ale ZŁAMANIE SYGNAŁU NA INDEKSIE JEST OSTRZEZENIEM dla tych graczy którzy chcą inwestować jak najbardziej bezpiecznie żeby pozbyć się części akcji, lub zawęzić stopy lub zamknąć pozycje z zyskiem czy najdalej po cenie wejścia. 

To jest podejście defensywne ale chroniące bardzo nasze portfele. Po to utworzone zostały odrębne sygnały na indeks WIG20 aby WSPOMAGAŁY podejmowanie decyzji, aby były wczesnym OSTRZEZENIEM.

Gdy na indeksie złamany zostanie sygnał kupna stopem to można zaryzykowac i także sprzedać akcje na spółkach na których nadal obowiązuje sygnał kupna. To sytuacja która jest kwestią indywidualnej decyzji każdego inwestora. Ja sugeruję w takich sytuacjach zawsze jedno. Chroń kapitał bo jak go stracisz to nie będziesz miał czym zarabiać. A jeśli nawet w takiej sytuacji ucieknie część wypracowanego już zysku to za jakiś czas pojawią się kolejne okazje. Warto więc wspierać się sygnałami na indeks bo te oddają nastrój szerokiego rynku a jeśli szeroki rynek nie chce rosnąć to i większość spółek nie urośnie. Jeśli szeroki rynek czyli indeks ma sygnał kupna to warto trzymać akcje większości spółek bo trend będzie rósł aż do złamania czyli powstania sygnału sprzedaży. 

Oczywiście sygnały sprzedaży powstają wtedy kiedy rynek jest jak najbardziej optymistyczny kiedy rozum podpowiada nam, że nadal będzie rosło !! Dlatego nie wierzymy rozumowi tylko poziomowi stop. 

 

Grzegorz Nowak

serwis giełowy amerbroker.plDodaj komentarz

Podpis  
Dołącz obraz (jpg, png, gif)