Logowanie do serwisu
WiGometr - Indeks Nastrojów Inwestorów
Kiedy na gpw w Warszawie zacznie się hossa ?
w 2023 r
w 2024 r
w 2025 r

Głosuj

Zagłosuj aby zobaczyć wyniki ankiety.

Dla zalogowanych

Kontrakty - jak rozumieć i stosować stopy

 

 

 

Poniżej kilka usystematyzowanych zdań na temat właściwego rozumienia powstających w serwisie sygnałów dla kontraktów na WiG20. 


Strefa oporu/wsparcia 
 
Wybicie strefy oporowej lub strefy wsparcia nigdy nie traktujemy jako poziomu punktowego ale zawsze piszę o tym jako o strefie gdyż zazwyczaj jest to strefa która może być i często jest naruszana. Zwłaszcza w sezonie wakacyjnym o zmniejszonej aktywności. Poziom aktywacji sygnału liczony jest zawsze od wskazanej istotnej strefy wsparcia lub oporu. Potwierdzeniem złamania takiego wsparcia lub jego obrony jest zamknięcie na koniec dnia.
 
 
Sygnały kupna/sprzedaży 

Sygnał powstaje i jest wiarygodny jeśli, najlepiej łamie wsparcie i przejawia się to powstaniem dużej świecy, najlepiej z co najmniej 10 punktowym zamknięciem poniżej wskazanego w ten sposób wsparcia lub oporu. Jest idealnie i sygnał zyskuje wtedy dużą wiarygodność jeśli takie trwałe złamanie kluczowego wsparcia realizowane jest na znacząco zwiększonych obrotach. Pamiętajmy – obroty potwierdzają trend. 

Powstające tu sygnały nie są mechaniczne, czyli nie tworzy je system sztucznej inteligencji. Tworzy je człowiek analizujący wiele danych po zakończeniu sesji. Dlatego też zdarza się, że kilku-punktowe zamknięcie na koniec sesji jest nieraz traktowane jako jedynie naruszenie i wymaga potwierdzenia złamania wsparcia na jednej z kolejnych sesji. Jest to więc absolutnie subiektywna ocena stanu rynku. 

Tak powstające sygnały najczęściej mają charakter średnioterminowy – co w tym przypadku oznacza, że jeśli sygnał powstanie to ma szanse na trwanie przez co najmniej kilka tygodni do nawet kilku miesięcy. Takich sygnałów nie można używać do intradayowego scalpingu. Celem takiego średnioterminowego sygnału jest wychwycenie jak największego ruchu falowego, tzw. trendowego. Nie zawsze rynek na to pozwala gdyż – przypominam, że statystycznie rynek przez 70-80 % czasu przebywa tydzień konsolidacjach. Zaledwie około 25 % czasu na giełdach to ruchy falowe które pozwalają jednym zarabiać fortuny a innym pustoszą portfele. 

Ważne - przy zajmowaniu pozycji ZAWSZE obowiązuje 23 punktowy stop – chyba, że  w bieżącym opisie jest napisane inaczej. Zawsze jest to też stop winien być potwierdzony lub nie po zamknięciach sesji – chyba, że w konkretnym opisie jest to określone inaczej. 

Przy takim sygnale otwierać pozycję można dwojako. 

W trakcie sesji kiedy powstaje sygnał i jest to opcja dla bardzo doświadczonych inwestorów którzy umieją intradayowo szybko otwierać i zamykać pozycje w zależności od tego jak zmienia się rynek. Mam tu przede wszystkim na myśli tzw. intradayowe pułapki wybicia poniżej/powyżej wskazanej kluczowej strefy aktywującej powstanie sygnału. Nie są to wcale rzadkie przypadki gdy rynek potrafi przebić wskazany poziom aktywacji sygnału na godzinę a później szybko koryguje to wahnięcie i na koniec sesji cena zamyka się w strefie oporu/wsparcia. To są tzw. intradayowe pułapki wybicia. 

Drugi wariant – teoretycznie bardziej bezpieczny – polega na otwieraniu pozycji albo w dniu powstania sygnału na zamknięcie sesji albo w dniu następnym, np. na często występującym tzw. ruchu powrotnym do kluczowego wsparcia lub oporu. 

Ja osobiście wolę stosować wariant pierwszy, bardziej ryzykowny gdyż jeśli sygnał powstanie to daje mi to dużą przewagę na rynku. Żeby stosować ten wariant trzeba mieć dużo czasu i śledzić rynek przynajmniej w miarę na bieżąco. Wadą tej metody jest to,  że jeśli intradayowo powstaje tylko pułapka wybicia to rynek niweluje to już w trakcie sesji i na takie wybicie trzeba szybko reagować zamykając pozycje z małą stratą jeszcze zanim będzie zamknięcie sesji gdyż obronione wsparcie to doskonałe miejsce do zawrócenia rynku w przeciwnym kierunku. Doświadczeni praktycy rynku wiedzą, że nie ma bowiem lepszego sygnału niż negacja wcześniejszego sygnału. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Dodaj komentarz

Podpis  
Dołącz obraz (jpg, png, gif)