Logowanie do serwisu
WiGometr - Indeks Nastrojów Inwestorów
Kiedy na gpw w Warszawie zacznie się hossa ?
w 2023 r
w 2024 r
w 2025 r

Głosuj

Zagłosuj aby zobaczyć wyniki ankiety.

Publiczny

Gigantyczne przekręty w CIT

 

 

 

Gigantyczne przekręty w CIT 

 
Unikanie przez zagraniczne firmy podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) przybrało postać ponad 600 schematów polegających na generowaniu przez zagraniczne korporacje działające na terytorium Polski różnego rodzaju sztucznych "kosztów działalności", Chciwość międzynarodowych korporacji nie zna granic – nie chcą płacić podatków z tytułu osiąganych w Polsce zysków. Przykładami takich "kosztów" są np.  stosowanie wszelkiego rodzaju opłat licencyjnych wobec spółek-córek w Polsce za możliwość wykorzystania loga, marki czy tzw. know-how zagranicznej spółki-matki.
 
Straty spowodowane tymi działaniami sięgnęły w 2015 roku ok. 9,87 mld euro! Dla uzmysłowienia - kwota ta stanowi równowartość wszystkich wypłat jakie będą dokonane w ramach programu 500+ przez okres ponad 2 lat!
 
Wpływy podatkowe z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) z roku na rok są coraz mniejsze w relacji do osiąganego przez Polskę produktu krajowego brutto. 
 
Według badań prof. Dominika Gajewskiego ze Szkoły Głównej Handlowej szacuje, że w 2015 roku straty naszego kraju z tytułu unikania opodatkowania przez międzynarodowe korporacje sięgnęły 9,87 mld euro. W przeliczeniu na PLN to równowartość ok. 42 mld zł
 
Jeśli do tego dodamy lukę VAT którą wg różnych źródłę rocznie szacuje się na od 50 do 70 mld zł to mamy jasny przykład tego jak w sposób mafijny i doskonale zorganizowany zachodnie korporacje okradają Polskę i Polaków za pomocą unijnych regulacji prawnych. Jest to świadoma polityka ekonomicznej okupacji naszego kraju przez mafię z Brukseli. Te fakty porażają w zestawieniu z badaniami które mówią, ż nawet ponad 70 % Polaków chce pozostania w EU. Kompletny brak wiedzy na temat ekonomii. Polacy myślą narzuconą im pro-unijną propagandą wmawianą przez zagraniczne media działające w naszym kraju. 
 
Poraża także to, że aktualny rząd nie robi nic aby zaprezentować Polakom podstawowe bilanse wynikające z naszego członkostwa w EU. Dla przypomnienia wg oficjalnych statystyk Polska otrzymuje już z Brukseli mniej niż dokłada do wspólnego unijnego budżetu. 
 
Szkoda, że obecny rząd nie chce skorzystać z pomysłu Kukiz’15 który zakłada aby opodatkować każdą sprzedaż 1 % podatkiem przychodowym co sprawiłoby, że z Polski nie wypłynęłaby nielegalnie żadna nie opodatkowana złotówka a proste obliczenia zakładają, że podatki z CIT dla budżetu państwa zwiększyłyby się nawet kilkakrotnie. Walka z przestępcami i mnożenie prawa da niewielkie rezultaty. Jeśli PiS chce utrzymać się u władzy musi zdecydować się na konkretne decyzje a nie kosmetyczne poprawki które niewiele zmienią. 
 
A swoją drogą pierwszym autorem koncepcji 1% podatku od obrotu był sp. Andrzej Lepper wyśmiewany przez wszystkie quasi autorytety ekonomiczne typu Balcerowicz i spółka. Odnoszę wrażenie, że niedługo historia odda mu cześć. Jeśli tej zmiany nie zrobi PiS to zrobi to partia która przejmie władzę po PiS-ie.
 
Gdyby te ukradzione przez zachodnie korporacje pieniądze z CIT i VAT (rocznie co najmniej 100 mld zł") z powiedzmy ostatnich 2-3 lat przeznaczyć na modernizację naszej armi to poslkie siły zbrojne miałyby bezdyskusyjny status co najmniej regionalnego mocarstwa. 
 

Grzegorz Nowak 

serwis giełdowy amerbroker
 
 

24 marca 2017 r

 
 Komentarze

[2017-03-28] LL
1% podatek rzeczywiście załatwia problem unikania opodatkowania, ale nie jest specjalnie sprawiedliwy bo np usługodawca, który nie ma praktycznie kosztów - np prawnik, prawie nie zapłaci podatku, a z kolei producent, którego koszty stanowią 95% przychodów zapłaci nieproporcjonalnie wysoki procent faktycznego dochodu. Wydaje mi się, że to nie jest takie proste żeby rozwiązać problem podatków.

[2017-03-31] Gość
Komunista LL już dostrzego niesprawidliwość społeczną w 1% podatku, więc wprowadziłby ustawy je regulujące z późniejszymi ciągłymi zmianami, czyli to co mamy obecnie. Zgiń, przepadnij maro nieczysta, lub wyjedź do Korei Północnej.

[2017-04-02] emilio
zbrodnia wołająca o pomstę nie tylko do nieba ale i na potomnych

[2017-05-03] Thorgal
Ja oprocz 1% procent podatku przychodowego, mam pomysl na 1% podatku od teletransmisji danych szczegolnie zagranicznej (firmy telekomunikacyjne moga z latwoscia to rozliczac u kontrahentow). Telepraca jest dzis na tyle popularna ze moze byc wykorzystywana przez firmy 2-kierunkowo. Nikt nie dostrzega tego procederu, ale jak juz mamy grac fair-play to trzeba bylo to rowniez uwzglednic. Jakby sie taki podatek nalozylo to biznes by juz sie sam dostosowal w rozliczeniach tego miedzynarodowo dodajac adekwatne marże nawet jezeli rozliczenia pomijalyby Polske, a uslugi firm realizowane bylyby poza granicami Naszego kraju itp. Moge uslyszec wiele zlego w tym momencie, bo taki podatek moze uderzac tez glownie w ludzi/firmy zyjacych z telepracy i swiadczacych uslugi na zewnatrz, ale uwazam ze nie ma lepszego rozwiazania w tym przypadku i uczciwie moznaby tak wlasnie uslugi opodatkowac :)

Dodaj komentarz

Podpis  
Dołącz obraz (jpg, png, gif)