Logowanie do serwisu
WiGometr - Indeks Nastrojów Inwestorów
Kiedy na gpw w Warszawie zacznie się hossa ?
w 2023 r
w 2024 r
w 2025 r

Głosuj

Zagłosuj aby zobaczyć wyniki ankiety.

Publiczny

---- Index surowcowy - czekamy na krach

 

Bloomberg Commodity Index  

 

Recesja w zasadzie stagflacja puka już do naszych drzwi więc należy spodziewać się sporych zmian na poszczególnych klasach aktywów. Analiza techniczna Bloomberg Commodity Index wskazuje dość jednoznacznie, że w najbliższym czasie należy spodziewać się krachu na rynku surowcowym. 

Wstępnie zakładam, że miedź spadnie o połowę, ropa spadnie do strefy 60-70 $, załamanie zaliczy także cena gazu, spadną ceny zbóż. Możliwe, ze z tej opresji cało wyjdą węgiel i metale szlachetne - ale nie mam tu jeszcze pewności. Na bieżąco będziemy analizować poszczególne instrumenty w serwisie zamkniętym. 

Na wykresie Bloomberg Commodity Index osiągnęliśmy szczyt w postaci klina zwyżkującego a właśnie wczoraj nastąpiło wyłamanie z formacji klina dołem. Oznacza, to, że wzrosty większości surowców można uznać za zakończone gdyż rynki zaczynają dyskontować wchodzenie światowej gospodarki w recesję. Jako minimum spadku na tym indeksie oczekuję zejścia do strefy 80-90 p. 

W mojej subiektywnej ocenie co najmniej kilka o ile nie kilkanaście miesięcy na towarach będziemy mieć trend spadkowy a na niektórych nawet załamanie cen. Pozytywem jest to, że to powinno być ostatnie załamanie przed wejściem surowców w wielką hossę inflacyjną. Jednym słowem zarówno na giełdzie jak i na surowcach mamy ostatnią falę spadkową przed wielkimi wzrostami z powodu inflacji. O, przepraszam, z powodu hiperinflacji w która wejdzie gospodarka na świecie. W świecie Anglosaskim oczywiście bo nie wiem czy wszyscy to już zauważyli ale na świecie mamy podział na dwa światy. Na świat Anglosasów i ich wasali oraz na resztę świata która prowadzi wojny walutowe i handlowe z tym blokiem. Granica jednego z tych światów to polska granica wschodnia. 

A więc żeby zniwelować długi które pozaciągały rządy zaaranżowano wielką inflację a po niej będzie finalizacja konfliktu zbrojnego wielkich mocarstw w skali globalnej. Ale to jeszcze kilka lat spokoju mamy. Będzie biednie ale będzie jeszcze pokój. Możliwe, że cała obecna dekada będzie jeszcze w mairę pokojowa w układzie globalnym. 

Czyszczenie ludzi z oszczędności zacznie się za kilkanaście miesięcy. Pierwszy szok finansowy będzie już podczas jesieni 2022 r. ale będzie miał inny charakter. Ci którzy coś posiadają mają ostatnią szanse na ulokowanie swoich oszczędności w tanie akcje i surowce. Po osiągnięciu dołka będzie później już tylko kosmos gdyż to właśnie inwestycje w akcje najlepiej będą niwelowały skutki inflacji. Tak było np. w Argentynie i państwach na których Zachód testował takie rozwiązania. Tylko rynek akcji i metali szlachetnych pozwoli zachować wartość posiadanych oszczędności. Uciekać od wszystkich walut, kryptowalut, nieruchomości i obligacji a w bankach trzymać tylko tyle ile można stracić.

Ta 2-3 lata proszę raz jeszcze powrócić do tego tekstu i go przeczytać aby zobaczyć jak prorocze były to słowa. Najbliższy czas to ostatnie chwile na dobre przemyślenie gdzie uciekać z oszczędnościami. 

 

Powtórzę raz jeszcze - w bankach trzymamy tylko to na co stać nas aby stracić. 

 

 

Grzegorz Nowak 

serwis giełdowy amerbroker.pl 

 

 

 

 

 22 czerwca 2022 r Komentarze

[2022-06-23] Grenadier
Panie Grzegorzu, jeśli dojdzie do oddłużenia przez hiperinflację, to najwięcej stracą właściciele obligacji, czyli głównie bank i korporacje eskimoskie. Zdaje się to raczej mało prawdopodobne, aby ród Wielkiego Eskimosa miał wyjść na tym stratny.

[2022-06-23] Gość
Obligacje płacą teraz 8%. To na pewno zły pomysł?

[2022-06-23] G Nowak
@gość, to zależy jakie ma Pan obligacje. Jeśli może je Pan w każdej chwili upłynnić na rynku to ok ale jeśli ma Pan obligatoryjny termin wykupu np. za 3 czy 4 lata ze stałym oprocentowaniem to może być katastrofa bo w tym samym czasie inflacja może być kilkakrotnie większa. Jest tylko kwestia czasu kiedy tak właśnie będzie, aczkolwiek najbliższe 2 lata mogą być jeszcze inflacyjnie w miarę stabilne.

[2022-06-23] wojak
Jako ten który służy w armii potwierdzam że cała para idzie w wojsko. Potrzeby są ogromne i wielu doradcom rządzących marzy się otwarcie konfliktu z naszym wschodnim sąsiadem.

[2022-06-23] G Nowak
Prawdopodobnie najdalej za 2-3 lata będzie wprowadzony podatek katastrofalny. Solidarnie pracowały nad tym rządy PO a teraz PiS-u. Docelowo będzie to jakieś 3 procent rocznie - proszę sobie obliczyć w ile lat starci Pan wartość całego mieszkania. Podatek zmusi ludzi do masowej wyprzedaży nieruchomości - to spowoduje dotkliwe spadki. Poza tym będzie Pan na widelcu Urzędu S. Dzisiaj trzeba mieć aktywa które są płynne i łatwo je ukryć w razie potrzeby. Zmieniają się czasy. Poza tym recesja, potrzeby zbrojeń na wojny wymuszą radykalne zwiększenie wysokości podatków. Zakładam, że dzisiejsze obciążenia fiskalne to jest pikuś tego co będzie za 5 lat. Przy recesji zmniejszy się też zapotrzebowanie pod wynajem. To nie znaczy, że w całości neguję inwestowanie w nieruchomości - nie twierdzę tylko, że czas na takie inwestycje właśnie minął.

[2022-06-23] ziuta
ciekawe rady dziekuje

[2022-06-23] czytelnik
Rozumiem waluty, krypto czy obligacje ale nie bardzo wiem dlaczego nieruchomości. Czy np posiadając kilka mieszkań na wynajem, których nie mam zamiau się pozbywać przez powiedzmy kolejnych 20 lat to na tym stracę? Przestaną przynosić dochód z najmu? Czy o innego rodzaju lokaty kapitału w nieruchomości chodzi? Ktoś spróbuje wyjaśnić?

[2022-06-23] Gość
@ p.Grzegorz: Czy przewiduje Pan do jesieni 2022 jeszcze dołek na fizycznych kruszcach?

[2022-06-23] Christo
Czy warto kupic dom zanp 1mln zl jako jedyna nieruchomosc czy lepiej poczekac te 3-4lata z ulokowanym kapitalem np w złoto?

[2022-06-23] obserwator
oj będzie się działo a kiedyś jak Pan prognozował takie rzeczy to Panu nie wierzyłem

[2022-06-23] Jacek
Pytanie tylko czy podatek katastralny będzie wprowadzony bo przecież jak się czyta oświadczenia majątkowe osób od których zależy wprowadzenie tego podatku to w większości mają oni po kilka nieruchomości. Czy sobie nałożą podatek?

[2022-06-23] Gość
Witam Czy uran również należy do surowców którego wzrosty można uznać za zakończone?

[2022-06-23] Gość
Co do nieruchomosci, skoro ludzie beda wyprzedawac, bo nie bedzie ich stac, to czyz nie rozszerzy sie rynek najmu? Moze byc to czas realizacji scenariusza, ze ludzie beda wlasne domy po wzglednych cenach wynajmowac od panstwa. Odnosnie bycia na "widelcu" posiadajac akcje tez sie nic nie ukryje. Mam mieszane odczucia co do tych akcji, mozna opodatkowac od niezrealizowanych zyskow, wywlaszczyc, uszczuplic. Jedynie metale, ale jesli wprowadza pieniadz cyfrowy, to zostanie dla potomnych lub barter. Wydawalo by sie, ze na wiosne przyszlego roku zacznie wszystko szalec. A wzgledny spokoj moze byc dluzej, cieszmy sie zatem.

[2022-06-24] Gość
Panie Grzegorzu a co z działkami budowlanymi czy uchronią wartość?

[2022-06-24] Gość
(do Greg) "Uciekać od wszystkich walut" ... czy jeszcze nie będzie umocnienia walut podczas np kryzysu finansowego albo wcześniejsze wybory/inny konflikt gdzieś/itp ?

[2022-06-24] G Nowak
@ gość, pisząc "uciekać od wszystkich walut" popełniłem małe nadużycie gdyż na pewno jakieś waluty mogą się ostać i mogą nie być poddane szalejącej inflacji ale nie wiem jakie to mogą być. Jako najsensowniejsze celowałbym w norweską koronę albo może franka szwajcarskiego ale sam nie znam odpowiedzi na to pytanie. Na pewno nie zielony. Tak, może być jeszcze jedna fala umocnienia dolara w relacji do PLN ale nie musi. Może to być w przypadku upadku rządu z powodu wyjścia z koalicji partii Ziobry na co się zanosi albo w przypadku kolejnej fali destabilizacji na Ukrainie. Jak znaleziony zostanie sposób aby wypędzić w szybkim tempie kolejnej 5 mln uchodźców z Ukrainy. Wtedy Niemcy zamkną z nami granice a polskie instytucje państwowe mogą być na krawędzi upadku bo sobie nie poradzą z taką masą ludzi. Żywność wtedy pójdzie w kosmos. Aby kolejne 5 mln ludzi uciekło w szybkim tempie z Ukrainy wystarczy zrobić faktyczny lub pozorowany atak na jakiś zakład chemiczny lub elektrownie atomową i ogłosić olbrzymie skażenie które zagraża całemu państwu. Przeciętny Polak uwierzy oficjalnym mediom i sam będzie uciekał na Zachód. To jest jedna z form nowoczesnej wojny której jeszcze nie było i której oczekuję. Tak się destabilizuje całe państwo.

[2022-06-24] czytelnik
Rozumiem waluty, krypto czy obligacje ale nie bardzo wiem dlaczego nieruchomości. Czy np posiadając kilka mieszkań na wynajem, których nie mam zamiau się pozbywać przez powiedzmy kolejnych 20 lat to na tym stracę? Przestaną przynosić dochód z najmu? Czy o innego rodzaju lokaty kapitału w nieruchomości chodzi? Ktoś spróbuje wyjaśnić?

[2022-06-24] G Nowak
@ gość, odnośnie uranu, to bardzo ciekawe pytanie, nie analizowałem jeszcze uranu choć jest na mojej liście obserwacyjnej ale uran to specyficzny surowiec. Po pierwsze jest go mało i za niedługo go fizycznie zabraknie dla elektrowni atomowych (o tym się nie mówi) a po wtóre ETF na uran ma małą kapitalizację i przy obydwu powyższych warunkach jest idealnym surowcem do kosmicznej spekulacji.

[2022-06-24] G Nowak
@ Jacek, podatek katastralny musi być wprowadzony aby społeczeństwo zubożało a ponadto jest idealnym narzędziem do wywłaszczania społeczeństwa. To nie polski rząd o tym decyduje czy będzie taki podatek wprowadzony tylko ich mocodawcy. Dlaczego klasa średnia musi zniknąć ? Bo bogatego człowieka nie da się kontrolować, ma czas, rozwija się, szuka informacji, podróżuje po świecie co daje mu nową wiedze i całościowe spojrzenie na rzeczywistość. Taka grupa ludzie nie tylko, że nie jest potrzebna - ona jest szkodliwa dla władzy. A nawet tych parę setek mieszkań które mają politycy nie ma znaczenia, istnieje mnóstwo form ich odsprzedaży jakiejś instytucji aby nie stracili. Ważne jest to że będzie nowy mechanizm do strzyżenia w makroskali. Tak, to może być realizacja scenariusza że ludzie będą własne domy i mieszkania wynajmować od państwa. To jeden z elementów wprowadzania nowego ładu Klausa Schwaba - jeszcze rok temu ludzie się z tego śmiali a plan jest powoli wprowadzany w życie "nie będziesz miał nic a będziesz szczęśliwy".

[2022-06-24] G Nowak
@ gość, tak część ludzi będzie wyprzedawać nieruchomości po wprowadzeniu katastratu ale większość z nich sprzeda go państwu i będzie nadal w nim mieszkać. Z informacji które do mnie dotarły katastrat nie powinien być wprowadzony wcześniej niż za dwa lata gdyż teraz trwają ostatnie testy informatyczne w skali kraju pomiędzy różnymi instytucjami lokalnymi i centralnymi ewidencjami jak to działa. Trochę czasu więc jeszcze pozostało, może coś będzie trzeba jeszcze poprawić itd. więc może się ten okres wydłużyć. Pisze Pan, że akcje też są na widelcu i się ich nie ukryje. Tak ale ma jasno określony podatek od zysku z akcji, poza tym są płynne, kapitał łatwy do migracji poza tym na dzisiaj to globalne narzędzie dla światowej elity do manipulacji, spekulacji i manipulacji. Odnośnie metali szlachetnych - docelowo spodziewam się zakazu handlu metalami i otworzy się czarny rynek na tym towarze. Jesteśmy dopiero na początku wielkich zmian które wywrócą prawie wszystko do góry nogami. Sam nie wiem czego się można jeszcze spodziewać. Wszystko zależy od nas - na ile będziemy świadomi tego co się dzieje i na ile damy sobie narzucić nowe cyfrowe jarzmo kontroli doskonałej.

[2022-06-24] Hamal
P. Grzegorzu nie wspomniał pan o kredyciarzach. Ci co mają jakikolwiek kredyt powinni go jak najszybciej spłacić bo inaczej zostaną wyciśnięci i sprowadzeni do poziomu dziadów.

[2022-06-24] tadek
Pamiętam jak ostrzegał Pan kiedyś przed masowo upadającymi bankami i niespecjalnie w to wierzyłem ale dzisiaj to już jest kwestia nie czy zaczną upadać tylko kiedy

[2022-06-24] G Nowak
@ Christo, to zależy czy ma Pan gdzie mieszkać, czy ma Pan rodzinę, dzieci, czy ma Pan miejsce do ucieczki gdzieś na wsi w razie jakiejś "nadzwyczajnej" sytuacji, czy chce Pan kupić za kredyt czy za gotówkę. Gdzieś mieszkać Pan musi. Pierwszy dom to konieczność a raczej nie inwestycja, tak na to patrzę. Na pewno warto mieć mały domek na wsi z kawałkiem ziemi która w skrajnych warunkach może wyżywić. Jeśli ma Pan gdzie mieszkać i nie ma pod swoją opieką rodziny to kupiłbym metale na inwestycje. Za 20 % metale fizyczne (35 % prowizja -szok i nieopłacalne) a za resztę spekulacja na ETFie na metalu (prowizja 0.3 procenta).

[2022-06-24] G Nowak
@ Hamal, jeśli ktoś ma kredyt o zmiennej stopie (prawie wszyscy w Polsce) to wg mnie na początku taki kredytobiorca zyskuje bo aż do dzisiaj realna inflacja jest jeszcze ukrywana i tak przez jakiś czas może jeszcze być. Jednak jak przyjdzie wielka inflacja a wg mnie jest to kwestia najbliższych kilku lat to jeśli nie będzie jakichś rozwiązań systemowych to tak, kredytobiorcy mogą być sprowadzeni do poziomu bezdomnych dziadów. Wszystko jednak zależy od świadomości ludzi - im więcej ludzi się obudzi tym mniejsze szanse na realizację celów globalnej elity. Nigdy tak nie jest, że udaje im się zrealizować cały plan. W którymś momencie muszą z niektórych celów zrezygnować albo je modyfikować. Wszystko w naszych rękach - czyli w naszej głowie. To stan świadomości naszych umysłów o tym zadecyduje.

[2022-06-28] Grenadier
@ GNowak zdaje się, że nie dostrzega Pan oczywistego scenariusza. Gdy władza stwardnieje i zacznie konfiskaty, pierwszym, co pójdzie pod młotek mogą być właśnie akcje spekulantów i kułaków. Zablokowanych akcji lub pieniędzy nie da się od tak wypłacić, przelać, a może i wydać na zakup towaru.

[2022-06-29] pepe
Wprowadzenie katastru, wycena nieruchomości to minimum 2 lata i widacby było jakieś działania. Więc na razie strachy na lachy. Nawet jeśli, to wynajmujący przerzucą koszty w koszty najmu. A ludzi z 1 nieruchem na cele mieszkaniowe nie ruszą, bo to gwoźdz do trumny każdej partii. Nie rozumiem też jak w warunkach inflacji i napływu uchodźców mają spadać ceny nieruchomości. Złoto już jest drogie, na akcjach strzyże się ulicę. Nikt rozsądny w takich warunkach nie będzie pozbywał się nieruchomości. Może tylko fundusze

[2022-06-30] Gosc
Tak mysle, czy ludzie dadza sobie nalozyc ten katastrat od pierwszej nieruchomosci. W Polsce za biedne spoleczenstwo jest i moze to pokrzyzowac im plany. Od drugiego lokum i dalej powinno przejsc, bo to sie bedzie tyczyc bogatszych. Od pierwszego to duzo dalsza droga. Jeszcze odniose sie do "jasno okreslony podatek od zyskow kapitalowych" - tak na dzien dzisiejszy, ale zawsze mozna to zmienic.

[2022-07-01] Karol
Panie Grzegorzu czy mogę zapytać dlaczego jest pan negatywnie nastawiony do krypto walut? Uważa Pan że przyszła hossa ominie ten rynek? Dziękuję i Pozdrawiam

[2022-07-02] Hamal
pepe wynajmujący przerzuci koszty najmu na klienta tylko pod warunkiem że ten bedzie w stanie tyle zapłacić. Już widać że to się obdcnie nie spina landlordom którzy nabrali po 2p mieszkań na kredyt z nadzieją że klient splaci im kredyt i jeszcze zysk bedzie. I wlasnie mamy zjawisko spadku cen nieruchomosci przy wysokiej inflacji. Działa prawo podazy i popytu. Przy ograniczonym kredycie spadną ceny wszystkich towarów kupowanych na kredyt jak nieruchomości. Oczekiwałbym takze spadku cen samochodow ale tu UE doklada normy i podatki na spalinowe wiec bedzie trudniej ale przynajmniej bedzie impuls ograniczający wzrosty cen aut. Nbp przez wysokie stopy próbuje ściągnąc nadrukowaną przez ostatnie 2 lata kase z powodu covidowej kroplówki. Cierpią głównie kredyciarze.

[2022-07-06] Gość
czuję nosem, że jutro i pojutrze będa spadać podlogi paniki

[2022-07-13] Mad
Czy kredyty lepiej mieć czy nie?

[2022-07-14] Hamal
@mad kredyt to dług, człowiek zadłużony jest niewolnikiem. Sam odpowiedz lepiej byc niewolnikiem czy człowiekiem wolnym ?

[2022-07-15] Al
@ GNowak "... na pewno jakieś waluty mogą się ostać i mogą nie być poddane szalejącej inflacji ale nie wiem jakie to mogą być. Jako najsensowniejsze celowałbym w norweską koronę albo może franka szwajcarskiego ale sam nie znam odpowiedzi na to pytanie. Na pewno nie zielony" No właśnie o zielonego mi chodzi tak z ciekawości ... bo podobno ostatnio (kilka lat) świat mocno zadłużył się w dolarze a trzeba spłacać odsetki, a żeby spłacać te odsetki to trzeba drukować następne dolary. Ten samonapędzający się mechanizm został ostatnio (ileś tam miesięcy) przykręcony ograniczeniem dodruku - więc dolar idzie w górę ... chyba, że się mylę a zastanawia mnie co musiałoby się wydarzyć aby dolar zaczął spadać ? No jedną z tych rzeczy pewnie jest zmasowany dodruk (ale nie wiem czy można tak bez końca) a inną jeszcze np. to co mówi K Jackowski o upadku jakiegoś systemu finansowego-rozliczeniowego. Nie znam się na tych rzeczach, a że czekają nas mocne zmiany ... więc tak się zastanawiam - co może spowodować odwrót od dolara (!) ... gdy jeszcze mogą być podnoszone stopy procentowe ? Uwzględniając jeszcze, że w czasach drogiej energii to silna waluta raczej sprzyja aby móc ją kupić taniej od innych.

[2022-07-15] Al
@ GNowak "... na pewno jakieś waluty mogą się ostać i mogą nie być poddane szalejącej inflacji ale nie wiem jakie to mogą być. Jako najsensowniejsze celowałbym w norweską koronę albo może franka szwajcarskiego ale sam nie znam odpowiedzi na to pytanie. Na pewno nie zielony" No właśnie o zielonego mi chodzi tak z ciekawości ... bo podobno ostatnio (kilka lat) świat mocno zadłużył się w dolarze a trzeba spłacać odsetki, a żeby spłacać te odsetki to trzeba drukować następne dolary. Ten samonapędzający się mechanizm został ostatnio (ileś tam miesięcy) przykręcony ograniczeniem dodruku - więc dolar idzie w górę ... chyba, że się mylę a zastanawia mnie co musiałoby się wydarzyć aby dolar zaczął spadać ? No jedną z tych rzeczy pewnie jest zmasowany dodruk (ale nie wiem czy można tak bez końca) a inną jeszcze np. to co mówi K Jackowski o upadku jakiegoś systemu finansowego-rozliczeniowego. Nie znam się na tych rzeczach, a że czekają nas mocne zmiany ... więc tak się zastanawiam - co może spowodować odwrót od dolara (!) ... gdy jeszcze mogą być podnoszone stopy procentowe ? Uwzględniając jeszcze, że w czasach drogiej energii to silna waluta raczej sprzyja aby móc ją kupić taniej od innych.

[2022-07-15] Adam
odwrot od dolara spowoduje wysyp dolara przez Chiny co stanie sie wkrotce..a w konsekwencji wyprzedaz zlota przez USA

[2022-07-15] G Nowak
wysyp dolara Chiny jest bardzo prawdopodobnym scenariuszem ale to bron obosieczna bo stracą zarobione pieniądze. zachodzi pytanie o co ta wojna, co jest ważniejsze w długiej perspektywie. na pewno Chiny mogą w wojnie ekonomiczno-finansowej spowodować nawet upadek dolara. mamy więcej pytań niż odpowiedzi ale pewne jest, że na naszych oczach dzieje się historia, wielka historia. Ludzkość jest na zakręcie dziejów.

[2022-07-18] Gość
Czy mógłby Pan objaśnić dlaczego akurat na srebrze spodziewa się Pan wyjątkowej, epokowej, okazji inwestycyjnej? Zgodnie z Pana przewidywaniami srebro może zejść po krachu do około 60 zł i to będzie ta przełomowa okazja (12USD x 5zł). W praktyce może nawet nie zejść tak nisko bo dolar podskoczy i uzyskamy okazje na poziomie np 12USD x 6zł. Wierze, że srebro urośnie na hossie inflacyjnej ale dlaczego przy takich poziomach cen uznaje Pan to za epokową okazje? Przykładowo około 2008 r. srebro spadło poniżej 30zł i bardziej do mnie przemawia, że tamto była epokowa okazja. Dlaczego srebro, a nie na przykład platyna ma wg Pana taki potencjał (platyna już dziś jest bardzo wyprzedana, a przy krachu surowcowym jeszcze stanieje). W platynie już dziś jesteśmy na poziomach z 2008 r., a na srebrze do takich poziomów nigdy nie spadniemy (zakładając Pana prognozę ceny 12 USD za trafną)

[2022-07-19] PCM$
@GNowak mam nieruchomość, na której sporo zarabiam. Klient-zamożny. Takie nieruchomości też Pana zdaniem są ryzykowne i trzeba się ich pozbyć?

[2022-07-19] Hamal
Nie wiem jak może wystąpic kryzys płynnościowy w bankach, skoro wzrost stóp procentowych powoduje nabijanie kasy bankom z rat kredytów. Przykład dla raty równej znajomych - rok temu rata 2300 z czego 1200 to odsetki, teraz rata 5000 z czego 4700 to odsetki, więc zysk banku wzrósł masakrycznie. Nawet wakacje kredytowe tego aż tak nie obniżą. Jedyną chyba możliwością jest wytransferowanie zysków za granicę przez obcych właścicieli banków. No i chyba że na obligacjach zaliczą stratę.

[2022-07-19] G Nowak
@ PCM$, nie wiem jak radykalny scenariusz wdrażania nowego systemu finansowego będzie wprowadzany. Jeśli będzie to wersja lajt obliczona na zasadzie gotowania żaby przez wiele lat to lepsze jest posiadanie jakiejś nieruchomości niż pieniędzy w banku czy w dolarach. Pewnie się straci na spadku wartości nieruchomości, zwłaszcza po wejściu podatku katastrofalnego ale zawsze coś zostanie. Tak sądzę, bo zakładam też, że nie będzie rewolucji w systemie prawa własności. Ale na widelcu US Pan będzie i będą skubać niemiłosiernie. Ja preferuję nieco inne aktywa ale zawsze jest to jakaś wartość.

[2022-07-19] G Nowak
@ Hamal, może wystąpić i wystąpi bo został zaplanowany jako przyczyna tragedii która ma nadejść. Winnych tego co nadejdzie już znam. Będzie to tajemnicze "złamanie łańcucha dostaw" spuścizna po cowidowej zarazie i Putin. Nie ma żadnego złamania łańcuch dostaw, jest wojna handlowa z imperium Anglosasów. Coraz więcej państw dołącza do antyamerykańskiego bloku. Półprzewodniki mogą kupować inne kraje ale są ograniczenia dla Anglosasów a nam wciskają kit o jakimś tajemniczym złamaniu łańcucha dostaw. Już kilka lat temu pisałem, że niedługo będą wojny handlowe oraz walutowe i właśnie to się dzieje. Jest wojna która zniszczy cywilizację Anglosasów którzy chcą wprowadzić na dodatek Nowy Łąd, nowy system finansowy na świecie. Tak, ma Pan rację, jak się zacznie to wszystko dziać to spółki córki zagranicznych banków będą transferować kapitał do swoich central aby ratować centrale. Dlatego też kilka lat temu pisałem, ze w Polsce jest tylko 5 w miarę bezpiecznych banków i są to te z przeważającym kapitałem skarbu państwa. Dzisiaj ewoluowało moje stanowisko i nie wiem czy w ogóle pieniądze są bezpieczne w jakimkolwiek banku. Wprawdzie NBP wprowadził pewne ograniczenia prawne które zakazują transferu gotówki do central zagranicznych banków ale nie wiem na ile to pomoże.

[2022-07-20] PCM$
@GNowak, wiem że Pan nie stawia na nieruchomości w Polsce. Widząc co się w kraju dzieje, nie ukrywam - też mam obawy. Biorąc jednak pod uwagę to co powoli nadchodzi w Europie, wydaje mi się że Turcja jest ciekawą destynacją inwestycyjną w zakresie nieruchomości. Geopolitycznie dobrze umiejscowiona, ruscy raczej nie odważą się na nich napaść bo to byłby ich koniec. Wielkie fale emigracji arabskich też im raczej nie grożą. Już pokazali że umieją sobie radzić z tym problemem i skutecznie chronić swoje granice. Turcja to potęga militarna i kraj ludzi młodych, który w dużym tempie przyciąga kapitał zagraniczny. Rząd, jaki by nie był, wie że biurokrację należy ograniczać do minimum, bo z kapitału zagranicznego ten kraj żyje (choćby turystyka). Myśli Pan, że nieruchomość w Turcji to też zły pomysł?

[2022-07-20] G Nowak
@ PCM$ - myśli Pan dotychczasowymi kategoriami a to moim subiektywnym zdaniem błąd bo dzisiaj sytuacja na świecie jest już zupełnie inna. Świat wchodzi w cykl w którym wojny będą standardem przez dekadę, dwie czy może nawet trzy. W takiej sytuacji skreślam jakiekolwiek inwestycje w nieruchomości za granicą. Gdybym już musiał zainwestować w nieruchomość to wolałbym zainwestować w nieruchomość w Polsce. Gdyby nie okres wojen w który wchodzimy to Turcję sytuowałbym jako jeden z najciekawszych krajów do inwestycji. Z uwagi na militarne znaczenie Turcji i jej geopolityczne położenie uważam, że Turcja wejdzie w konflikt zbrojny z Rosją i jest to dla mnie tylko kwestią czasu. US będą chciały po prostu wcześniej czy później wykorzystać ten potencjał do swoich celów i podpuszczą Turcję do wojny z Rosją mamiąc ich jakimiś błyskotkami. Kto wygra w tym konflikcie - nie trudno odgadnąć. Poza tym przed Turcją wisi jeszcze konflikt z Grecją o wyspy albo nawet o Cypr. Takie sprawy załatwia się nie w czasach pokoju tylko jak ktoś podpala świat. A świat właśnie został podpalony.

[2022-07-20] PCM$
@GNowak, dziękuję za inny punkt widzenia.

[2022-07-20] G Nowak
@ życzę trafnych decyzji

[2022-07-20] Adi
Sądzę, że Erdogan jasno pokazał światu, że nie daje się podpuszczać USA. Nie docenia Pan tureckich elit, ich sprytu, mądrości i dalekosiężnego patrzenia.

[2022-07-22] funduszowiec
Wielki szacun Panie grzegorzu za tę publikację. Uratował mi Pan majątek bo jeden baran zwany doradcą z czołowych polskich firm finansowych wpuścił mnie w fundusz na wzrost wartości surowców a konkretniej w fundusz z bardzo dużym udziałem miedzi. Zamknąłem pozycje realizując małe straty ale gdybym tego nie zrobił byłbym bardzo grubo w plecy. Strzelił Pan w dychę z załamaniem na surowcach. Dziękuję

[2022-07-22] G Nowak
@ funduszowiec, to nie był strzał, to sygnał wynikający z konkretnej analizy, prawdziwe spustoszenie na surowcach jeszcze przed nami. a później mega hossa inflacyjna na surowcach - o ile oczywiście wcześniej nie załamie się system finansowy

[2022-12-26] a_s
Odwieżam temat. Kończymy męczącą korektę wzrostową i w styczniu łamiemy wsparcie i idziemy dużo niżej?

[2023-03-09] Gość
@funduszowiec. Chyba baran mial racje :) pewnie byloby na dzisiaj ze 30% na plusie. Analiza wsteczna;) Ale walic czy + czy - te 30%. Mam wrazenie ze jak ktos sie dorobi czy na spekulacji/inwestycji/uczciwej pracy/czy w jakis inny sposob za jakis czas przepsuci wszystko na ochrone majatku. Jakie sa szanse ze 99% ktore starci wszystko nie rozkulaczy tego 1%.

Dodaj komentarz

Podpis  
Dołącz obraz (jpg, png, gif)