Logowanie do serwisu
WiGometr - Indeks Nastrojów Inwestorów
Kiedy na gpw w Warszawie zacznie się hossa ?
w 2023 r
w 2024 r
w 2025 r

Głosuj

Zagłosuj aby zobaczyć wyniki ankiety.

Publiczny

+ Srebro najtańsze od 5000 lat

 

 

Inwestorzy długoterminowi lubią śledzić wysokość zwrotów ze swoich inwestycji. Przyjrzymy się zatem cenie srebra w bardzo długiej perspektywie. Dojdziemy do wniosku, że srebro jest najtańsze od 5000 lat.
 
 
 
Srebro jest najtańsze od 5000 lat
 
Ponad 4000 lat temu miasto Kanesh szybko stało się ważnym centrum handlowym w starożytnym imperium asyryjskim (dzisiejszy Bliski Wschód). Kanesh znajdowało się w martwym centrum współczesnej Turcji, więc leżało idealnie na szlaku między Morzem Śródziemnym a Morzem Czarnym oraz między Europą a Azją Mniejszą.
 
 
 
W rezultacie Kanesh stał się popularnym punktem handlowym. Kupcy, skrybowie i lichwiarze z całego imperium asyryjskiego podróżowali tam, aby czerpać zyski z boomu na miedź, cynę i tkaniny. Tym, co niezwykłe w tym okresie historii, jest liczba zapisów z tych codziennych transakcji. Były one zapisywane na glinianych tabliczkach. Dziesiątki tysięcy takich tabliczek zostało odkrytych przez współczesnych archeologów. Dysponujemy zatem niesamowitą ilością szczegółów na temat starożytnych transakcji finansowych.
 
 
 
Transakcja sprzed tysiącleci
 
Na przykład jedna tabliczka na wystawie w Nowym Jorku dokumentuje warunki pożyczki, która miała miejsce w Kanesh mniej więcej w XIX wieku p.n.e. Według zapisków, asyryjski kupiec o imieniu Ashur-idi pożyczył 3 kg srebra dwóm handlowcom, z czego 1/3 kwoty miała zostać spłacona w ciągu jednego roku. Było to wówczas dość powszechne: w starożytności zarówno złoto, jak i srebro były używane jako środek wymiany. Ale to było zanim istniały monety, więc transakcje będą rozliczane na podstawie wagi.
 
Złoto i srebro były również wymienne. Inna tabliczka ze starożytnej Babilonii z czasów Nabuchodonozora stwierdza, że ​​5 syklów srebra było warte ½ szekla złota. Szekel w czasach starożytnych był jednostką masy, odpowiadającą około 8,33 grama. Oznacza to stosunek 10:1 między srebrem a złotem. Od tysięcy lat i aż do XX wieku stosunek pozostawał w tym starożytnym przedziale od 10 do 20 jednostek srebra na jednostkę złota.
 
 
 
 
 
Gold silver ratio
 
W czasach współczesnych złoto i srebro nie są już używane jako środek wymiany. Ale nadal istnieje wskaźnik, który utrzymuje się przez dziesięciolecia. Jedną uncję złota zwykle wyceniano na 50 do 80 uncji srebra. Rzadko stosunek ten idzie wyżej (lub niżej). A kiedy już do tego dochodziło, ceny zawsze się stabilizowały i wracały do poziomów od 50 do 80. Dziś stosunek wynosi 112, co oznacza, że ​​potrzeba 112 uncji srebra, aby kupić jedną uncję złota. 
 
I to nie dlatego, że złoto jest niesamowicie drogie. To właśnie srebro jest tanie. Jest najtańsze od 5000 lat.
 
 
 

 

 

 Komentarze

[2021-08-13] SilverBar
Srebro w stosunku do złota jest tanie ale w stosunku do złotówki może być jeszcze tańsze ;-)

[2021-08-13] Silverman
Srebro czy zloto to prawdziwy pieniadz a te tzw papierowe waluty to smieci

[2021-08-13] SilverBar
@Silverman jak się coś bardzo posypie na świecie to będą się najbardziej liczyły tylko te dwa kruszce

[2021-08-13] Gość
Skąd wniosek, że to srebro jest tanie, a nie złoto drogie? Jakie są na to logiczne dowody?

[2021-08-13] Ciekawski
Biorąc pod uwage cene złota srebre to srebro jest tanie. Ale biorąc też pod uwage ilość jednego i drugiego to można zakładać że złoto też jest tanie.

[2021-08-14] Marr
https://www.macrotrends.net/2608/gold-price-vs-stock-market-100-year-char https://www.longtermtrends.net/stocks-vs-gold-comparison/

Dodaj komentarz

Podpis  
Dołącz obraz (jpg, png, gif)